Döviz Kurundaki Alış-Satış Kuru Ne Demek?

SebinLi028

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Computer Engineer
Merhaba, farkındayım basit bir soru ama hala anlamadığım bir şey döviz kurundaki alış-satış kuru ne demek? Biri bana anlatabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alış fiyatı döviz bürosunun sizden döviz alırken dikkate aldığı değer, satış fiyatı size döviz satarken dikkate aldığı değer.

@Tarbean yani ben bankamın internet şubesinden TL -> Dolar almak istediğimde satış kuruna göre işlem yapacağım o zaman kusura bakmayın en basit ama en çok zorlandığım konu :)

Evet zaten mantıken onlar size döviz satarken daha pahalıya satar, sizden döviz alırken daha ucuza alırlar. Bu şekilde emin olabilirsiniz.

Peki @Tarbean kusura bakma çok soru sordum. Son olarak bir şey sormak istiyorum. Örneğin Vadesiz Döviz hesabı açarken 3.numaralı alana dolar cinsinden değerini yazacağım galiba yoksa TL mi?

İlgi ve alakan için çok teşekkür ederim.

Screenshot_1.png

Peki @Tarbean kusura bakma çok soru sordum. Son olarak bir şey sormak istiyorum. Örneğin Vadesiz Döviz hesabı açarken 3.numaralı alana dolar cinsinden değerini yazacağım galiba yoksa TL mi?

İlgi ve alakan için çok teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 206415
Dostum selam. 3 numaralı haneye USD cinsinden bedeli yazmak durumundasın. Hesap hangi cinsten ise; o para biriminin değerini girmelisin.

Şu şekilde tavsiye de verebilirim. Kesinlike 09:00 - 17:00 aralığı dışında alım satım yapmayın. Makasın en açık olduğu vakitler bu dilimin dışında kalan vakitlerdir. Makas nedir diye sorarsanız da alım satım kur farkının açıklığıdır. Örneğin bir banka bahsettiğim zaman aralığında 3.5510'dan dolar satıyor ve 3.5420'den alıyor ise; bu zaman dilimi dışında 3.5695'den satıp 3.5275'den alabilir. Makas açıktır yani.

İnternet üzerinden alım satım farkının en çoktan en aza doğru olan banka sırasını da forum kurallarına aykırı değilse @THE_MILLER ( Son 6 aylık istatistiğe bakarak yazıyorum) paylaşabilirim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı