Doğal gaz borularından ses geliyor

Nami

Centipat
Cevap olarak pek bir beklentim yok, en az açılan konulardan birisi ama 1 tane doğru yorum gelse bile bana yeter.

Olay şu ki 2 ay önce 40-41 yıllık evimize doğal gaz yaptırdık ve beyaz boruların olduğu yerlerden (sıcak su borusu galiba) sesler geliyor. Yani bunlar uğultu falan değil direkt kemirme sesi gibi bir şey. Evimiz zemin kat olunca bir korkmadık değil. Evimizde sinek, böcek, hamam böceği ne ararsanız var. İlaç bile fayda etmiyor. Neyse bu borulara fare girme olasılığı var mı? Daha önce yapılırken gördünüz mü bilmiyorum ama bu beyaz borular dışarı ile bağlantılı değil. Evin içinde döşeniyor ve bildiğim kadarıyla dışarıya bir kazı falan olmuyor. Sizce bu seslerin kaynağı nedir? Fare dememin sebebi sesin geldiği yere gittim ve alkış yaptığımda (ses çıkardığımda) ses kesildi. Zaten birkaç ay önce klozetten kertenkele benzeri kafası yassı bir hayvan çıktı işimi yaparken. O yüzden bir travma yok değil. Ev ev değil sanki egzotik hayvan bahçesi anasını satayım.

Borunun içinden ne ararsan çıkar hiç beklemediğin şeyler dahi çıkar bizde uzunca su borusunu çıkartmıştık kurbağa ölüler vb çıkmıştı.

Tesisata girebileceğini pek zannetmiyorum ama temizlik harici yapabileceğiniz bir şey yok.

Kaloriferleri tek tek söküp yıkadıktan sonra montajlayın, ardından bir kaloriferin alttaki ucunu çıkartıp boru bağlayın, boru ucunu da bahçeye veya gidere verin.
Ardından da kombiden vanayı açıp su basın su temiz çıkana kadar.

Borunun içinden ne ararsan çıkar hiç beklemediğin şeyler dahi çıkar bizde uzunca su borusunu çıkartmıştık kurbağa ölüler vb çıkmıştı.
Normal su borusundan mı yoksa doğalgaz borusundan mı? Benim dediğim yer burası

1695415695811369982020931170232.jpg

Su borularının içine farelerin sığabileceğini sanmıyorum, herhangi bir böceğinde gireceğini sanmıyorum açıkçası.

Normal su borusundan mı yoksa doğal gaz borusundan mı? Benim dediğim yer burası.

Eki Görüntüle 1953618

Bu su borusu doğal gaz borusu tepeden geçen demir borulardır.

Su borusu içinden su borusu nasıl çıkacak. Diğerlerini saymıyorum. :D

Su borularının içine farelerin sığabileceğini sanmıyorum, herhangi bir böceğinde gireceğini sanmıyorum açıkçası.

Bu su borusu doğal gaz borusu tepeden geçen demir borulardır.

Su borusu içinden su borusu nasıl çıkacak. Diğerlerini saymıyorum :D
Yav aslında bu başlığı ben yazmadım. Ben düz borulardan ses geliyor dedim modlar doğalgaz borusu demiş. Yazdığım yazıda zaten sıcak su borusu demiştim

Tesisata girebileceğini pek zannetmiyorum ama temizlik harici yapabileceğiniz bir şey yok.

Kaloriferleri tek tek söküp yıkadıktan sonra montajlayın, ardından bir kaloriferin alttaki ucunu çıkartıp boru bağlayın, boru ucunu da bahçeye veya gidere verin.
Ardından da kombiden vanayı açıp su basın su temiz çıkana kadar.
Aslında borulardan ziyade yukarıda attığım fotoda gözüken beyaz yerlerden geliyor. Fayansın olmadığı yerden ses geliyor

Ya tam yerini çözemedim ama yukarıda attığım yerdeki beyaz yerden(fayansın olmadığı yerden) de geliyor olabilir ses.

Yav aslında bu başlığı ben yazmadım. Ben düz borulardan ses geliyor dedim modlar doğal gaz borusu demiş. Yazdığım yazıda zaten sıcak su borusu demiştim.

Olsun zaten konuyu okuyunca su borusundan bahsettiğiniz anlaşılıyor.

Aslında borulardan ziyade yukarıda attığım fotoda gözüken beyaz yerlerden geliyor. Fayansın olmadığı yerden ses geliyor.

Su sesidir hani o tesisatın içine bir böcek vb şeyler giremez girse de yaşayamaz.

Yav aslında bu başlığı ben yazmadım. Ben düz borulardan ses geliyor dedim modlar doğal gaz borusu demiş. Yazdığım yazıda zaten sıcak su borusu demiştim.

Aslında borulardan ziyade yukarıda attığım fotoda gözüken beyaz yerlerden geliyor. Fayansın olmadığı yerden ses geliyor.

Ya tam yerini çözemedim ama yukarıda attığım yerdeki beyaz yerden(fayansın olmadığı yerden) de geliyor olabilir ses.

Al usta su tesisat ustasının bir forumda su borusu sesi sorunu için yazdıkları

Su borularının ses yapmasına sebep olabilecek maddeler aşağıda sırlanmıştır.

– Su vanası: Daire önlerindeki su saatlerinin yandaki çevirmeli vanalar zamanla bozulabilir teknik olarak dışarıdan içeriye basınç halinde gelen suyun su saatinin yanındaki vanaların bozulmasıyla sürtünmeden kaynaklı ses yapabilir.

– Klozet gibi şamandırası olan tesisat aksamları da bu tip sesler yapabilir.

– Tesisat uygulamaları esnasında borular birbirine kaynak yapılırken borunun usta hatası ile fazladan kaynak yapılması boruyu inceltir bu durum yine borunun ince olması ve suyun dar alandan geçmeye çalışırken sürtünmesi sebebiyle oluşan seslerdir.

– Bir diğer sebep ise su borularının içine pislik kaçması tortulanması gibi sebepler olabilir su boruları da zamanla kireç sebebiyle tıkanabilir.

Su saat vanası değişimi için mahallenizdeki tesisatçıdan destek alabilirsiniz, tıkanık boru sorunu için protesisat firmamız ile iletişim kurabilirsiniz. Firmamız tıkalı olan temiz su tesisatın içini kamera ile görüntüleyerek olası daralma ve tıkanıklığa sebep olan maddeleri görüntülemektedir. Bu işlemler robot cihazlarla kırmadan dökmeden etrafa tesisatınıza zarar vermeden yapılmaktadır.

Aslında borulardan ziyade yukarıda attığım fotoda gözüken beyaz yerlerden geliyor. Fayansın olmadığı yerden ses geliyor
Benim bahsettiğim method sıcak su tesisatındaki tortu ve pisliği temizlemekle ilgili, ısınmaya da etkisi var.

Belki fotoğraftan yola çıkarsak suyun geçtiği yolun dar olmasına yorumlayabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı