Doğru kasa temizliği nasıl yapılır?

Bütçe
N/A

Kamtasya

Decapat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 5600

zotac rtx 3060 12gb oc edition

crucial 500gb m.2 ssd
Meslek
Öğrenci
Kasamın içi tozlanmış. Nasıl temizleyebilirim herhangi bir şeyi bozmadan?

Saç kurutma makinesi ile. Fakat fanlardaki tozu silmek uğraştırıcı olacaktır. En azından benim kasamda işkence, çünkü sökmeden elim ulaşmıyor.

Kasamın içi tozlanmış. Nasıl temizleyebilirim herhangi bir şeyi bozmadan?
Ben ilk önce elektronik olmayan kısımları ıslak mendil yardımıyla temizliyorum. Ardından kasanın komple için soğuk ayarda fon makinası tutuyorum. Fanları çıkartıp fön makinası + ıslak mendil ile tekrardan temizliyorum. Toz filtrelerini yıkıyorum.

@Kamtasya Tecrüben yok ise bence, deneyimli birisinden yardım iste. Kolay gibi görünse de, bilmeyen birisinin basit bir hatası sistemin açılmamasına neden olabilir? Fön makinesi ile hava tutup anakartı yakanlar bile var. Dikkatli olmak lazım.

@Kamtasya Tecrüben yok ise bence, deneyimli birisinden yardım iste. Kolay gibi görünse de, bilmeyen birisinin basit bir hatası sistemin açılmamasına neden olabilir? Fön makinesi ile hava tutup anakartı yakanlar bile var. Dikkatli olmak lazım.
Soğuk modda bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Saç kurutma makinesının soğuk modu ile ufletin az içine temizlenir birazcık. Fanları da kulak çöpü ile temizleyebilirsiniz.

Mikrofiber bezin varsa ilk önce kuru haliyle şöyle donanımların tozunu al daha sonra bezi nemletip sadece kasanın her yerini sil. Boya fırçasına benzer ince fırçan varsa da donanımlardaki ince yerlerin tozunu alırsın, mis gibi temizlik olur.

Önce elektrikli süpürge ile tozlari çekiyorum veya saç kurutma makinesi ile dışarı atıyosun keyfin bilir. Daha sonra çıkmayan yerleri bir boyaci fircasi gibi yumuşak bir fırça ile fanların ve toz olup çıkmayan yerleri aliyosun. Sonra tekrar fön veya elektrikli süpürge tamamdır daha detaylı yapacaksan fanları sökersin fan temizliginin yani sıra termal macun yenilersin.

Soğuk modda bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Hocam ısının moduyla alakalı bir durum değil. En pis noktalar fanlar oluyor. Bilmeyenler yaldır yaldır havayı fana tutup, onu beyblade gibi çevittiriyorlar. Fan belirli bir devirden sonra anakarta ters akım gönderiyor. Ürettiği voltaj çok çok düşük ama anakartı çöp etmeye yetiyor.

Hocam ısının moduyla alakalı bir durum değil. En pis noktalar fanlar oluyor. Bilmeyenler yaldır yaldır havayı fana tutup, onu beyblade gibi çevittiriyorlar. Fan belirli bir devirden sonra anakarta ters akım gönderiyor. Ürettiği voltaj çok çok düşük ama anakartı çöp etmeye yetiyor.

İlk defa duydum yapmıyordum böyle bir şey amasonra özellikle dikkat edeceğim bundan sonra önce fan kablosunu çıkarıp öyle yapariz teşekkürler.

Geri
Yukarı