Doktor tedaviyi bilinçli şekilde yavaş mı ilerletiyor?

Merhaba. Bu aralar babam sürekli karın şişliği sıkıntısı yaşadığını söylüyordu. Prof. Dr gastroenterelog tarafından araştırma hastanesinde yattı. Biyopsi sonucu için annem gittiğinde doktor kanserden şüphelendiği söylemiş. Çarşamba prof. Dr USG çektik ve şu an hastanede. Karnındaki sıvıdan dolayı biyopsi yapamıyoruz demiş doktor. Dün alınmadı. Bugün alındı. Aşırı zayıfladığı için özel mama yeni verilecekmiş ama şimdiye kadar verilmemiş.

1) Kanser şüphesi varsa bir an önce sıvı boşaltması yapılıp biyopsi yapılması gerekmiyor mu? Ona göre aksiyon alınması gerekmiyor mu?

2) Aşırı zayıfladığı için hemen özel mama verilmesi gerekmiyor mu?

Kimseyi kötüleme niyetim yok ama babamın göz göre ve ilgisizlik yüzüne ölmesini istemiyorum çünkü. Bu konulara hakim olan biri anlatabilir mi? Kafamı aşırı kurcalıyor çünkü. Ne yediğim yemekten, ne yaşadığım hayattan tat alamıyorum çünkü.
Rahmetli Dedeme bilerek yanlış teşhis koyup yanlış yerlere yönlendirip pirim alma peşindeydiler. Sırf o yüzden Dedem vefat etti. Her Doktor değil ama bunun gibiler var. Bilinçli yavaşlatma olayını yaşadım yani. Ama bu bölüm hakkında bilgim olmadığı için net bir şey diyemeyeceğim. Belki doktorun bildiği başka şeyler vardır.

Geçmiş olsun. Allah Şifa versin.

Türkiye'de özellikle devlet hastanelerindeki doktorların ilgisiz tavırlarını inkar edemeyiz ancak süreci yavaş ilerleten de onlar değiller. Sağlık sistemi o kadar çökük ki süreç ister istemez yavaş işliyor. Öncelik sırası diye bir şey yok. Eğer bağırsakların karnından çıkmadıysa bir hastanın burun ameliyatını beklersin mesela. Yapacak bir şey yok biraz daha sert takılırsan en azından sürecin başlaması için atılan adımlar hızlı olur ya da paraya kıyıp tetkikleri özelde yaptırın.
UYARI:
SAKIN AMA SAKIN hiçbir ÖZEL HASTANEDE, ARAŞTIRMA HASTANELERİNDEKİ DOKTORLARDAN ONAY ALMADAN AMELİYAT GİBİ OLAYLARA KALKIŞMAYIN!

Gelmiş burada doktoru ihmalkarlık ve şımarıklık itham ediyor. Hem de profesörü. Benim tıp diplomam olmasına rağmen bu kadar kesin konuşamıyorum ve yadırgayamıyorum. Cahil cesareti herhalde ya da suçluluk psikolojisi. Hızlı kilo verme karında asit malignite bulgusudur. Karaciğer fonksiyonları bozuktur muhtemel, kanserli hücreler çok hızlı bölündüğünden hastayı beslemek kanserine beslemek sayılıyor beslenmeye çok takılmayın yani hızlı kilo kaybı bundan, kesin tanı biyopsiyle konur o da kanserli hücreye denk getirerek olur yani bunda bile %100'lük yok onun için doktordan kesin konuşmasını beklemek yanlış. Konunun uzmanı değilim geçmiş olsun.

Ananem bel ameliyatı oldu, doktorumuz iyi bir insandı ama tedaviyi hiç iyi yönetemedi şimdi yazarım ama çok uzun olur. 4-5 ayda ayağa kalkması beklenen kadın 1 yıl olacak daha yeni yavaş yavaş yürümeye başladı gibi.

Rahmetli dedeme bilerek yanlış teşhis koyup yanlış yerlere yönlendirip prim alma peşindeydiler. Sırf o yüzden dedem vefat etti. Her doktor değil ama bunun gibiler var. Bilinçli yavaşlatma olayını yaşadım yani. Ama bu bölüm hakkında bilgim olmadığı için net bir şey diyemeyeceğim. Belki doktorun bildiği başka şeyler vardır.

Geçmiş olsun. Allah şifa versin.

Sağ olun başınız sağ olsun. Dediğim gibi duruma göre yapacağız.

Gelmiş burada doktoru ihmalkarlık ve şımarıklık itham ediyor. Hem de profesörü. Benim tıp diplomam olmasına rağmen bu kadar kesin konuşamıyorum ve yadırgayamıyorum. Cahil cesareti herhalde ya da suçluluk psikolojisi. Hızlı kilo verme karında asit malignite bulgusudur. Karaciğer fonksiyonları bozuktur muhtemel, kanserli hücreler çok hızlı bölündüğünden hastayı beslemek kanserine beslemek sayılıyor beslenmeye çok takılmayın yani hızlı kilo kaybı bundan, kesin tanı biyopsiyle konur o da kanserli hücreye denk getirerek olur yani bunda bile %100'lük yok onun için doktordan kesin konuşmasını beklemek yanlış. Konunun uzmanı değilim geçmiş olsun.

Iyi de hocam hem kanser şüphesi diyorsun adam neredeyse iskelet olmuş durumda. En kısa sürede aksiyon alınması lazım değil mi? Karnındaki sıvı yüzüne alamam diyorsun hemen hastadaki sıvıyı boşalt ne yapacaksan yap. Duruma göre bakacağız diyor. Durum ne zaman olacak senin iş bitmiş. Sen artık evinde ölümünü bekle zamanı mı işlem yapılacak. Yapmayacaksa söylesin. Allah göstermesin ama kanser ise hemen operasyon yapılsın ki daha büyümeden ve hayati risk olmadan yapılsın. Benim en doğal hakkım. Ben babamı sokakta bulmadım. Ailemin en önemli üyelerinden birisi ve değer verdiğim insan. İftira atma niyetim yok ama madem ciddi şüphe var hemen yapılsın işlem. Profesör işinde uzman diye güvendik ona babamı emanet ettim iyileştirsin diye. O zaman desin şöyle şöyle diye kafam takık durumda ölecek mi korkusu yaşıyorum burada şakası da yok kanser olabilir diye düşünce hakim. Ben ona profesöre para veriyorum iyileştir diye karşılıklı anlaşma bilgisi için para veriyorum o da bana bilgisini gösterecek hastanın hayatı söz konusu burada ciddi konuda bile hala sorun hasta yakını ve nedense hasta suçlu doktora hasta olup geldiği için yakında hasta olduk diye suçlu ilan edilirsek şaşırmam.

Türkiye'de özellikle devlet hastanelerindeki doktorların ilgisiz tavırlarını inkar edemeyiz ancak süreci yavaş ilerleten de onlar değiller. Sağlık sistemi o kadar çökük ki süreç ister istemez yavaş işliyor. Öncelik sırası diye bir şey yok. Eğer bağırsakların karnından çıkmadıysa bir hastanın burun ameliyatını beklersin mesela. Yapacak bir şey yok biraz daha sert takılırsan en azından sürecin başlaması için atılan adımlar hızlı olur ya da paraya kıyıp tetkikleri özelde yaptırın.
Uyarı:
sakın ama sakın hiçbir özel hastanede, araştırma hastanelerindeki doktorlardan onay almadan ameliyat gibi olaylara kalkışmayın!

Araştıma hastanesinde benim isteğim sonuca ve tedaviye ulaşmak. Şöyle böyle duruma göre. Ne zaman duruma göre yapılacak bilmiyorum. İyileşecek mi bilmiyorum. Ne biliyorum sadece safra kesesi taşı var başka yok. Durumu kötü mü ne kadar kötü muamma. Özel hastanede değil kamu araştırma hastanesinde.

Son düzenleme:
Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah sonuçlar temiz çıkar. Bence @Crypto Guard arkadaşın dediği gibi birkaç yere daha muayene olmanız daha iyi olabilir.

Bende de birkaç sene baş dönme ve mide bulantısı sıkıntısı vardı. Belki de 8 defa doktor değiştirdim. Gidiyorum muayene oluyorum, ilaç veriyorlar 1 ay kullanıyorum değişen bir şey yok. Biri diyor ki vertigo kulak-burun-boğaza git. Ona gidiyorum vertigo değil bizlik bir durum yok nöroloğa git, ona gidiyorum senin ki psikolojik psikoloğa git. Hepsi oradan oraya gönderip durdu. Beyinden şüphelendiler MR falan çekip duruyorlar. Bir sürü para harcadım hastaneye, ilaçlara bir türlü teşhis koyamadılar. 1 sene boyunca kafam güzel gezdim döne döne en sonunda yataktan kalkamaz oldum. Artık korkuyorum yani ortada ciddi bir şey var kimse bulamıyor. En sonunda bir nöroloğa daha gittim, şikayetlerimi anlattım ama hiç umudum yok. Kaç tane doktor gezdiğimi yaptıklarını falan her şeyi ince detayına kadar sordu. Bana dedi ki B12 vitamin testi yaptılar mı dedi. Hayır dedim. Hemen bir test yapalım dedi. Yaptık B12 sınırın altına düşmüş. İlaç yazdı 1,5 ay kullandım. 1 Senelik sıkıntıdan kurtuldum. Doktor, bu kadar basit bir şeyi 8 doktordan 1 tanesi bile nasıl bulamıyor anlamadım. 1 sene boş yere mağdur olmuşsun dedi. Bende o günden beri tek doktorda bağlı kalmam.
Sizde sonuçlar çıktıktan sonra bir kaç doktora daha muayene olup işinizi sağlama alın bence. Sağlık bu sonuçta ihmale gelmez.

Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah sonuçlar temiz çıkar. Bence @Crypto Guard arkadaşın dediği gibi birkaç yere daha muayene olmanız daha iyi olabilir.

Bende de birkaç sene baş dönme ve mide bulantısı sıkıntısı vardı. Belki de 8 defa doktor değiştirdim. Gidiyorum muayene oluyorum, ilaç veriyorlar 1 ay kullanıyorum değişen bir şey yok. Biri diyor ki vertigo kulak-burun-boğaza git. Ona gidiyorum vertigo değil bizlik bir durum yok nöroloğa git, ona gidiyorum senin ki psikolojik psikoloğa git. Hepsi oradan oraya gönderip durdu. Beyinden şüphelendiler mr falan çekip duruyorlar. Bir sürü para harcadım hastaneye, ilaçlara bir türlü teşhis koyamadılar. 1 sene boyunca kafam güzel gezdim döne döne en sonunda yataktan kalkamaz oldum. Artık korkuyorum yani ortada ciddi bir şey var kimse bulamıyor. En sonunda bir nöroloğa daha gittim, şikayetlerimi anlattım ama hiç umudum yok. Kaç tane doktor gezdiğimi yaptıklarını falan her şeyi ince detayına kadar sordu. Bana dedi ki B12 vitamin testi yaptılar mı dedi. Hayır dedim. Hemen bir test yapalım dedi. Yaptık B12 sınırın altına düşmüş. İlaç yazdı 1,5 ay kullandım. 1 senelik sıkıntıdan kurtuldum. Doktor, bu kadar basit bir şeyi 8 doktordan 1 tanesi bile nasıl bulamıyor anlamadım. 1 sene boş yere mağdur olmuşsun dedi. Bende o günden beri tek doktorda bağlı kalmam.
Sizde sonuçlar çıktıktan sonra birkaç doktora daha muayene olup işinizi sağlama alın bence. Sağlık bu sonuçta ihmale gelmez.

Pazartesi yine duruma göre bakacağız derse sevk isterim. Kanserden şüpheleniyoruz diyor doktor. Hayırlısıyla biyopsi yapılsa neyse. Sürekli su var o zaman suyu boşaltın yapın işlemleri. Profesör doktor hastası. Anlamadım gitti. Teşekkürler.

Geri
Yukarı