Doktorluk vs Pilotluk vs Mühendislik

O zaman mühendislik olabilir. Hem insanlarla uğraşmassın. Pilot herkes olamaz. Yetenek lazım askeriye zaten disiplin en zoru askeriye.

Hocam pilotaj değilmiydi harp akademileri kapanmamış mıydı?

Mİlli savunma üniversitesi alımları bildiğim kadarıyla hala yapılıyor 2 sene önce gitmişim sağlıktan geçememiştim. Ki benim astsubaylık idi Subaylıkta kriterleri çok daha yüksek tutuyorlar ve Hava ise en az öğrenci aldıkları bölüm yani özetle girebilmek cidden zor.

Geleceğim için meslek seçimi.
Açıkçası 3 meslek arasında kaldım:

1.pilotluk(askeri)
2.doktorluk(genel cerrahi veya beyin, kalp doktoru)
3.mühendislik(mekanik)

A. Doktorluk: Küçüklüğümden beri ilgi duyduğum gerek babamla kurbağa bayıltıp içini açtığım gerek yalnız başıma anneannemin ilaçlarını çekirgelere enjekte ettiğim gerek kurban bayramlarında kesilen dana, koyun vb. hayvanların kalbini ve karaciğerlerini incelemem😀

B. Pilotluk: Uçmak hep istediğim şeylerdendir daha nasıl açıklarım bilemiyorum?

C. Mühendislik: Çizim yeteneğim müthiş olmasa bile elektrik motorları açmışlığım, sanayilerde çalışmışlığım var.
Erkek arkadaşım makine mühendisliği okuyor ve ciddi anlamda rezalet bir bölüm. Hangi arkadaşımın makine mühendisliği okuduğunu görsem ya okulu 5-6 seneye uzamış ya saçları dökülmüş ya da hayattan bezip sinir hastası olmuş. Makine mühendisliğini ivedi biçimde eleyin derim.

Ayrıca 3 meslek de birbirinden ciddi anlamda bağımsız meslekler. Birbirine yakın tercihler olsa bir anlam verilebilir ama şu durumda biraz enteresan geldi. Tek bir alana ve en sevdiğiniz alana yönelmeniz en doğrusu olacaktır. En çok hangisini seviyorsanız ve önü en çok hangisinin açıksa ona yönelin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı