Dolar 25 kuruş olsaydı ne yapardınız ?

Dolar düşük olduğuna göre TL'nin değeri yüksek olmuş olurdu.
Yani ülkemizde her şey ucuz olacağından dolayı pek bir şey yapılmasına gerek kalmaz.

Bütün paramla dolar alırdım, nasılsa yine yükseleceği gün gibi aşikar...

Ülkede çoğunluğun yurtdışına çıkma amacı,imkanı vb. olmadığından dolar 25 tl olsada burdayım 25 kr olsada burdayım.

Maalesef dolar kuru akaryakıtı o kadar düşürmez. Bizim akaryatımız vergiler yüzünden pahalı.

Yanlış! Tabiki vergiler de yüksek ama avrupa ile aynı düzeyde. Peki onlarda neden ucuz? Çünkü kazançları yüksek. Kişi başı gelirleri yüksek. Bu işin sırrı burda, adamlar 1200 euro, 1500 dolar asgari ücret alan ülkeler var peki bizim kaç? 350 Euro, 400 dolar.

Millet çoğu konuda itiraz edeceği şeyi bile yanlış biliyor ne yazık ki? Hadi benim maaşım neden 800 dolar bile değil diye itiraz et. Neden dolar artıyor, o zaman bizim maaşımızı da dolara endeksle diye itiraz et. Ama bunları yapan yok maalesef. Pahalılığın bile nedenini bilen yok. Pahalılık yok, maaşların düşüklüğü var. Bu kadar basit matematik. Elin Alman'ı TR'de şirket kuruyor, 4500 TL para veriyor çalışanına, neden? Çünkü onların parası ile 1000 euro ediyor, onların ülkesindeki asgari ücreti veriyor adam, o adama dokunmuyor.

Ayrıca dolar şu kadar olsa gibi konular saçma, dolar o kadar olsa da ülkenin geliri, 165 milyar dolar kalacak. Yani şu anda bile doları düşürebilirsiniz ama, maaşları da düşürürler merak etme. Ha maaş düşmesin diyorsan şu anda bile maaşına zam isteyebilirsin, örnek en az 1000 dolar maaş ver bana diyebilirsiniz işverene, tabi sıkıyorsa.

Örnek japon yeni, görünüşte bizim paramızdan değersiz, 0,038 Yen. Peki bu adamlar az mı kazanıyor sence. Adamlar 150 bin yen asgari ücret veriyor. Yani ilk öne doların artmasını engelleyecekler, üretimle, sıkı yönetimle, harcamaları kısarak, sonra gelirine zam geldikçe, gelirin artacak. Tabi o zaman da enflasyon yok diye zam yapmazlar eminim.

Bugün sistem topladıktan sonra erken seçimden dolayı doların düşmesini gördüğümde ki hissi yaşamazdım ona eminim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı