Dolar düşüyor mu?

Doların bu seviyeye 3-4 TL'lerden geldiğini unuttunuz mu? Bu bir düşüş değil, kötüye şükretme durumu olacaktır bizler için.

Öte yandan dolar 5 TL'ye, 6 TL'ye çıktığı an, ülkedeki her şeye, dolar 10 TL'ye çıkmış gibi zam geldi ve o zamlardan hala 1 kuruş bile düşmedi. Anlayacağınız maaşlar, özellikle asgari ücret çok ama çok büyük derecede düşüş gösterdi. Halen dolar 10 TL'deymiş gibi alışveriş yapıyoruz. Dediğim gibi doların 6 TL olması düşüş değil, hâlâ yükselmedir. Yıl sonuna 7.5 TL'ye kadar çıkacak mı diye üzülüyorum açıkçası. A'dan Z'ye herkes mi fırsatçı, yoksa ekonomiden dolayı genel bir artış mı var, diye düşünüyor insan.

Her şeye, dolar 10 TL'ye çıkmış gibi zam gelmesi konusuna gelecek olursak; Cumhurbaşkanımız bu konuda, fırsatçı satıcılar yüzünden böyle olduğunu, resmi bir denetleme olacağını söyledi. Bakalım, umarım düzelir.

Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.

Zaten geri yükseldi. (Daha da yükselir)
Ekran Alıntısı.PNG

Yaptırımlar üretime zorladı. İyi ki de yaptırım uyguladılar yoksa bu kadar aceleci davranılmayacaktı.

Üretime mi zorladı? Ne oldu bir ayda İmam Hatip'leri kapatıp çip tasarlayan mühendis yetiştirdik de ben mi kaçırdım?

Katma değerli üretim dediğin şey bir ayda yapılamıyor...

He yani 16 yıldır her türlü fabrikayı kapatan/satan hükümet 1 yada üretimi patlattı ve dolar düştü ha?

İthalat, ihracat rakamlarına bakarsak geçen ay İhracat düşmüş. Yani üretimde artış söz konusu değil. Ha tabi bu ayın rakamlarına bakmak lazım ama bu ay da bir artış beklemiyorum.

Hocam o hayal dünyandan bi' çık! Doların kısa süreli düşmesinin sebebi fazilerin inanılmaz seviyelere çekilmesi ki o bile etkili olmadı. Maliye Bakanı, ülkeyi IMF'ye (McKinsey) teslim etti 16 bakanlık ile beraber.

Ama ilk sayfada denildiği gibi siz anlamıyorsunuz, anlamayacaksınız da. O yüzden 6 TL de az. 10 TL bile olsa anlayacağınızdan şüphem var ama 10 TL olması lazım artık :)

Faiz arttırımı yapılıyor. Hükümetin seçim hazırlığı olarak görüyorum. Seçim sonrası tekrar yükselecektir.

Faiz artırımının olası etkileri:
  • Enflasyon yüksek bir ihtimalle artar,
  • Şirketler borç faizlerini ödeyebilmek için yatırımlarını kısarlar,
  • İnsanlar birikim moduna geçerler,
  • Borcu olanlar, daha büyük bir borç yükünün altına girerler,
  • Bankalardan kredi alanlar zor duruma düşerler,
  • İş kurmak isteyen insanlar, risksiz, emeksiz getiri olan bankalara parayı koyup vadeli hesabın getirisi ile geçinme yolunu seçerler, üretim azalır, doğal olarak bu da sanayi ve ekonominin yavaşlaması demektir

Üretime mi zorladı? Ne oldu bir ayda İmam Hatip'leri kapatıp çip tasarlayan mühendis yetiştirdik de ben mi kaçırdım?

Katma değerli üretim dediğin şey bir ayda yapılamıyor...

He yani 16 yıldır her türlü fabrikayı kapatan/satan hükümet 1 yada üretimi patlattı ve dolar düştü ha?

İthalat, ihracat rakamlarına bakarsak geçen ay İhracat düşmüş. Yani üretimde artış söz konusu değil. Ha tabi bu ayın rakamlarına bakmak lazım ama bu ay da bir artış beklemiyorum.

Hocam o hayal dünyandan bi' çık! Doların kısa süreli düşmesinin sebebi fazilerin inanılmaz seviyelere çekilmesi ki o bile etkili olmadı. Maliye Bakanı, ülkeyi IMF'ye (McKinsey) teslim etti 16 bakanlık ile beraber.

Ama ilk sayfada denildiği gibi siz anlamıyorsunuz, anlamayacaksınız da. O yüzden 6 TL de az. 10 TL bile olsa anlayacağınızdan şüphem var ama 10 TL olması lazım artık :)
Hocam anlamayacaklar bunları 10 TL de 20 TL de müstahak ama arada biz de gidiyoruz işte. Ne yapacağız bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı