Dolar kuru ve fiyatlar

Ben bu dediğinizin yerel seçim öncesi olmayacağını düşünüyorum. Ekonominin tekrar istikrar kazanması için merkez bankasının makul bir faiz politikası uygulaması gerek. Buna adım attığınız anda kobiler Diablo'nun cehennem çukuruna düşer, borsa doğal olarak çökmeye başlar, işsizlik artar. Böyle koşullarda hiçbir parti seçime girmek istemez.

Katılıyorum dediğine düşüncelerinde son derece tutumlu ve özet geçmişsin. Bu iş artık tek bir adamın izleyeceği strateji değil bir bütün olarak iyileştirmeler yapılması gerekiyor maliye, adalet, eğitim vb konularda bir atılım yapamazsak gerçekten işler çok zora girecek.

Ben bir üreticiyim medikal alanda hizmet ediyorum ülkeme ama aldığım her madde dolar kuru üzerinden ve çoğu yurt dışı. İşin kötü tarafı gerçekten arada bir nefes almamızı sağlayan şey ticari krediler. İnanılmaz faizler söylüyorlar bu faizlerde o krediyi çekip tekrar nasıl yatırım yapacağım? Yapsam bile bana geri dönüşü seneler sürecek. Peki ben yatırım yapıp büyümezsem küçülmeye gidersem bu ülke nasıl kalkınacak şimdi bu söylediklerimi binlerce şirket için düşünün. Bu ülkede üretimi rahatlatmadıktan sonra doları 5'e düşürsen ne olur 50'ye çıkarsan ne olur? Ben dolar kuru üzerinden asgari ücret üzerinden zamımı yapmaya devam edeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocalarım daha doların düşmesi için konuşmamızda erken Suriyeli ve Afgan kardeşlerimize daha bedava ev yapacağız :) bunu nasıl yapacağız? Tabii ki kendi cebimizden ve bu yine ekonomiyi ve enflasyonu vurmaz mı? Tabii ki vurur dolar yine yükselir çok yanlış yönetiliyor ülke çok ama halk yine gözünü kapamış bir şeyin farkında bile değil.

Mehmet şimşek'e güveniyorum. Rasyonel ekonomi sistemine geçiş yapacakmış sanırım. Bir de Erdoğan'dan faiz yükselşi ve vergi düşüşü istemiş kalıcı. İnşallah gerçektir.

Hocalarım daha doların düşmesi için konuşmamızda erken Suriyeli ve Afgan kardeşlerimize daha bedava ev yapacağız :) bunu nasıl yapacağız? Tabii ki kendi cebimizden ve bu yine ekonomiyi ve enflasyonu vurmaz mı? Tabii ki vurur dolar yine yükselir çok yanlış yönetiliyor ülke çok ama halk yine gözünü kapamış bir şeyin farkında bile değil.
O evlerin parasını Katar falan veriyor diyorlar ama doğruluğunu araştırın isterseniz bilmiyorum. İşin komik yanı sadece malum parti seçmeni böyle değil. Lise sondayım sınıfımdaki ucubeler akıllarınca apolitik takılıyorlar. Sanki öyle bir lüksleri varmış gibi. En çok onlara sinir oluyorum.

Mümkün değil dostum. Ekonomi için iyi de değil.
Nasıl değil hocam? Dolar düşmeden belimiz doğrulmayacak ki. Dolar 3 4 iken rahat rahat yaşıyorduk.

O evlerin parasını Katar falan veriyor diyorlar ama doğruluğunu araştırın isterseniz bilmiyorum. İşin komik yanı sadece malum parti seçmeni böyle değil. Lise sondayım sınıfımdaki ucubeler akıllarınca apolitik takılıyorlar. Sanki öyle bir lüksleri varmış gibi. En çok onlara sinir oluyorum.

Nasıl değil hocam? Dolar düşmeden belimiz doğrulmayacak ki. Dolar 3 4 iken rahat rahat yaşıyorduk.
Önemli olan alım gücün. Dolar bugün 10 TL olursa temmuzda açıklanan asgari ücret 1000-1200 dolar civarı olur. Bu Türkiye gibi bir ülke için çok yüksek bir rakam. Düşün bir öğretmenin maaşı 1700-1800 dolara yaklaşır. Keşke öğretmenlerimiz kazansa o paraları hakediyorlar ama maalesef ülkenin bozulan makro dengeleri buna el vermiyor.
Bizi rahatlatacak olan durum belirsizliğin kalkması ve daha stabil bir kur seyri. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kur yukarı gitmek zorunda ama 1 yıl içinde 8 liradan 20 liraya geliyorsa bak bu büyük bir problem işte.
Lise okuyorsun sanırım. Üniversitede ekonomi okumanı öneririm. Sana çok faydası olur; yatırım kararlarını da bilinçli şekilde yaparsın. Ayrıca bu ülkenin gerçekten iyi ekonomistlere ihtiyacı var. Umarım gelecek gönlünce olur.

Türk Lirası iç piyasada değersiz dış piyasada değerliydi. Bu yüzden yatırımlarımı iç piyasa yerine dış piyasada değerlendirmeyi tercih ettim. Şimdi de meyvesini topluyorum. Güzel yazı olmuş, teşekkürler.

O aşamayı çoktan geçtiğimizi anlatıyor hocam en başından beri. Bu saatten sonra düzelme olarak isimlendirebileceğimiz şey doların 5-10 lira olması değil daha stabil bugün 10 lira olan şeyin yarın 50 lira olmaması olacaktır diye anlıyorum ben.
Dolar 2021 Kasım ayında 10 lira iken dışardan 800-900 dolara aldığımız bir laptopu net 2.825 TL asgari ücretle 3 ay gibi bir sürede alabiliyorduk. Bugün 800-900 dolarlık bir ürünü 20 dolardan hesapladığımızda (ki hala 20'den hesaplanmıyor çoğu daha düşükten hesaplanıyor.) net 8.500 TL asgari ücretle 2 ayda alabiliyoruz.
Ancak mesela öğretmen maaşından hesaplarsak 2021 Kasım ayında net 6.587 TL olan öğretmen maaşı ile aynı laptobu 1.5 ayda alabiliyorken. 2023 mayıs ayında 15.793 TL olan öğretmen maaşı ile tekrar 20 dolardan hesapladığımızda 1.2 ay gibi bir süre oluyor.
Maaş miktarı arttıkça her yıl gelen 2 zam oranından ötürü bu süre daha da azalıyor.

Ama asıl problem bunlar değil maalesef tabi. O dönemde temel ihtiyaçlarını karşıladığında elinde kalan para ile ne alıp alamadığın. Bana kalırsa en büyük problem Kira. Ardından Gıda ve Eğlence sektörü. Ancak bu işler inanılmaz basit değil gibi. Arka planında bir çok olay ve etken var. Konuştuğumuz gibi böyle olması işsizlik oranında düşmeye sebep olur ve sanırım bu ülke için iyi bir şey. Bu durumda doların düşeceği bir senaryoda ciddi sıkıntılar yaşardık. Ufak bilgim ile benim çıkarımlarım bunlar.

Benim tek bildiğim dolar 3-4 iken de aynı bugünkü gibi "ekonomi battı, hayat çok pahalı" diye sayısız ağlayanların olduğu. Bunu pek bir kriter olarak görmüyorum, dilediğin foruma ya da sosyal medya platformuna bak 5 sene önce "bittik, battık, öldük, açız" diyenler bugün gelip o günleri övüyor.

Geri
Yukarı