Dolar nasıl düşer?

• Faiz arttırılması
  • İhracatın artması
  • Üretimin tüketimi geçmesi
  • Ülkenin kendi kendine yetebilmesi
  • Tarım, sanayii ve hizmet sektörünün genişlemesi
  • Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye çekilmesi
  • Ekonomik Güven
  • Refah, adalet ve eğitim seviyesi
  • Coğrafik kaynakların kullanılması ve işletilmesi
Bunların hepsi bir etken.

Doların düşmesi mümkün mü? Diğer para birimlerine dahil buna. Eğer mümkünse bu nasıl yapılabilir? (lütfen mevcut hükümet giderse düşer demeyin) normal şekilde sohbet tarzında bir konu olmasını istiyorum.
Sen abdülhamit'i savundun tarzı cümleler yazmayalım lütfen.

Medeni insanlar gibi konuşalım.

Biz düşürebilseydik şimdiye ülkece herkesin elinde lüks şeyler olurdu açlık vs. hiçbir şey kalacağını düşünmüyorum bu işlerden anlamam ama tek bildiğim biz düşüremeyiz.

Üretim arttırılacak, yatırımcılara güven ortamı oluşturulacak. İhracat yapıldığında devalüasyon yapılıp paranın değer kaybetmesi sağlanıp dış pazarda diğer ürünlerle rekabet edebilecek. Basit düşük kur mantığı.

Şu an kasaların boş olduğunu düşünüyorum.
Kasalar boştan öte, borçlu durumda. Gelecek iktidarın büyük bir yükü olacak.

Piyasaya güven ver, aday yatırımcıya güven ver, TL'nin değeri artar. Bu da her tarafı fabrikayla doldurarak olmaz. Sosyal özgürlüklerle, ekonomik özgürlüklerle, hukukun üstünlüğüyle olur. Yani ben Türkiye ekonomisinin şu anki gidişatını üretimin yetersizliğinden çok para politikalarına, sosyal politikalara bağlıyorum.

Piyasaya güven ver, aday yatırımcıya güven ver, TL'nin değeri artar. Bu da her tarafı fabrikayla doldurarak olmaz. Sosyal özgürlüklerle, ekonomik özgürlüklerle, hukukun üstünlüğüyle olur. Yani ben Türkiye ekonomisinin şu anki gidişatını üretimin yetersizliğinden çok para politikalarına, sosyal politikalara bağlıyorum.
Üretim yetersizliği var. Çok ithal ediyoruz.

Geri
Yukarı