Dolar nasıl düşer?

Katılım
29 Eylül 2019
Mesajlar
4.862
Makaleler
10
Çözümler
37
Yer
Kenya
Faizin düşmesi kötü değil ama TR bunu kaldırabilecek seviyede mi derseniz bu tartışılır. 2013'de faiz düşükken dolar ve enflasyon düşüktü, herkes kredi çekiyordu para piyasada sürekli dönüyordu. Ekonomi o yüzden iyiydi. Bunları ben demiyorum Twitter'da görmüştüm. Ben Ekonomist değilim. :D
 

korsanpat

Centipat
Katılım
28 Aralık 2020
Mesajlar
173
Doların düşmesi mümkün mü? Diğer para birimlerine dahil buna. Eğer mümkünse bu nasıl yapılabilir? (lütfen mevcut hükümet giderse düşer demeyin) Normal şekilde sohbet tarzında bir konu olmasını istiyorum.
Sen Abdülhamit'i savundun tarzı cümleler yazmayalım lütfen.

Medeni insanlar gibi konuşalım.
Dışa bağımlılığın azalması. Bak Japonya'ya çiçek gibiler.
 

Evrener

Centipat
Katılım
10 Ağustos 2020
Mesajlar
298
1- Sistemin değişmesi ve güvenilirliğin artması.
2- Ekonomik politikanın değiştirilmesi ve güçlü bir para politikası benimsenmesi.
3- Adalet ve eğitim ile ilgili kökten değişimlere acilen geçilmesi.
4- Parlementer sistemin geri gelmesi.
5- Çok kısa sürede tarım ve çiftçilerin desteklenmesi (asgari ücreti artırasıya kadar çiftçilere destek olunmalı çok ciddi biçimde)
6- Devletin fabrikaların satılmaması şerhi konulması.
7- Tüm üreticilerin (dijital, uygulamalar vs. de dahil) desteklenmesi vergilerinin azaltılması.
8- Ürünler arasındaki vergi dengesizliğinin giderilmesi. (Bilgisayar gibi üretimi artıran teknolojik aletlerin ötvden çıkması) + Ekmeğe ek zamların getirilmesi (ekmek kafalıların azalması sağlanır)
9- Komisyonlardan vergi artışı.
10- Ev ve arabalarda / taşınamaz mülklerden ek vergiler.
11- Kiralar'dan ek vergi. (Gelir vergisinden başka ek vergilerin alınması)

Para dolaşıma sokulmalı, taşınmaz alımları için kullanılmamalı, tüketime kazandırılmalı. TL, dolar almak için basılıyor gibi zaten şu anda. Bu durumu değiştirmek gerek.
 
Katılım
3 Şubat 2017
Mesajlar
14.757
Makaleler
151
Çözümler
58
Yer
Çengelköy
Erdoğan'ın yanındayız(!)
141120211522233147457.jpg
 

LiveHardDieChill

Femtopat
Katılım
20 Eylül 2021
Mesajlar
55

"BENDEN BAŞKA BİR ŞEY BEKLEMEYİN"​

Faiz indirimi kararıyla ilgili çok net mesajlar veren Erdoğan, "Büyüme rakamlarımızla üretimimizle, istihdamımızla ihracatımızla tüm göstergeler, ülkemiz bakımından küresel çapta başarıyı işaret ederken, kurda yaşanan dalgalanmaları bu çerçevede değerlendirmek lazım. Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak nasslar (dinen kesin emir) neyi gerektiriyorsa, onu yapmaya devam edeceğim. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin faiz oranlarıyla enflasyon 10 katı bulmuşken bizim yaptığımız faiz indirimleri bu tablonun gerekçesi olamaz. ABD'ye Avrupa'ya bakın. Hepsinde durum felaket."

Kaynak: Cumhurbaşkanı Erdoğan açık açık konuştu! "Başka bir şey beklemeyin" diyerek mesajı verdi

Kısacası, siz burada madde madde yazıyorsunuz özeniyorsunuz yaptığınız işe. Baştakiler sizin kadar uğraşmıyor. Uğraşmayı bırak, gözü pek adamla dalga geçiyor, cahili de kullanıyor. Ayrıca, dolar 17,53 olmuş sadece 1 saat geçti önceki mesajımın üzerinden. Bunları gören insan bu ülkede asla ve asla mutlu olamaz. Parasını ıvırını zıvırını geçtim, ülke yalan dolan üzerine kurulu. Demokrasi 18 yıl önce anayasada şeffaf bir hâl aldı. Haksızlığa boyun eğmek istemeyen ama zorunda bırakılan bir azınlık kaldık. Bunları burada yazdığımı görüp beni de içeri atmasınlar haha.

Bir de şöyle komik bir fotoğraf bırakayım. ( Yerel gazetenin paylaştığı görsel ama halkımız bunu da görmüyor. )
qomiq.png
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı