Dolar nasıl düşer?

Ekonomist değil kimse yeterli bilgi alamazsın diyecektim ama arkadaşlar detaylı olarak bahsetmiş.

Şu konuya yorum yapan gençler bile şu memleketimizi daha iyi yönetir. Pırıl pırıl ileri görüşlü genç-gençler kaldı mı diye içerlenirken bu arkadaşlarımızı gördükçe çok mutlu oluyorum.

Cevap (bana göre); Parayı betona gömmekten vazgeçip, Türkiye için harcamaktır.

Uzun vadede çözüm için öncelikle "düzgün" eğitim sistemi ve haliyle üretim olmazsa olmaz. Dışa bağımlı olarak hiçbir şey üretmeden sadece ithalat yaparak kalkınabilir miyiz?

Nedense aklıma Emin Çapa'nın TEDxIstanbul konuşması geldi aklıma. Sizlerinde eğer izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekonomist değilim.
Ama bence çok basit.

Örneğin;
Rusya’ya bir gemi domatesi ucuz bir meblağa yani belki birkaç yüz bin liraya satıp milyarlarca dolar verip S400 alıyoruz.

Bunun tam tersi olduğu gün dolar düşer.

Bir de gece gördüğü her rüyada milli eğitim ve sınav sistemini değiştirmeyen becerikli MEB bakanlarımız olduğunda.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce siyasi istikrar olması gerekir ülke ekonomisi için. Bir öyle bir böyle olması olmaz. Dış ilişkilerden tut OHAL bile etkiler. Konuşmakla olmaz bu işler icraat lazım. Doların yükselmesi demek kendi paranın değersizleşmesi demek. Enflasyon ile işsizlik oranını hesap kitap yaparsan ülke Yunanistan'dan bile geri. Başkasına yuttur ülke gelişiyor diye. Seçim zamanı makarna ve benzeri erzak dağıtıyorlar diye sevineceğine biz neden bu erzaklara muhtaç kaldık diye düşün.

Uzun vadede çözüm için öncelikle "düzgün" eğitim sistemi ve haliyle üretim olmazsa olmaz. Dışa bağımlı olarak hiçbir şey üretmeden sadece ithalat yaparak kalkınabilir miyiz?

Nedense aklıma Emin Çapa'nın TEDxIstanbul konuşması geldi aklıma. Sizlerinde eğer izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok haklısınız... Ayrıca videoyu önceden izlemiştim. Gerçekten izlenmesi gereken bir konuşma...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı