Dolar ne zaman düşer?

SkyHookMan

Decapat
Bu Dolar paşa ne zaman düşecek? Bu virüs zamanı kimsenin umurunda değil ama ben umursuyorum. Dolar Paşa çıkar 6'ya Euro ağa çıkar 7'ye. Biz nasıl kullanalım liramızı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl?

Bence düşmez ama 7,80₺' yi rahat geçer. Şu an 6,97-7,01₺ civarı arası dolaşıyor.
Düşer konusunda en fazla 4,70₺ (aşırı iyimser bir rakam) olabilir.
Mesala atıyorum 1$=1tl. Bizim ithalatımız ihracatımızdan fazla olduğu için sen 200$ bir telefon alacağına 1000$ lık bir telefon alacan bu yüzden dolar rezervimiz düşecek. Bir ülkede dolar ne kadar az olursa o kadar değerli olur yani yine değeri oyamatikmen yükselir. İhracatçı ihracat yapmak istemez zaten kendi ülkesinde daha çok kazanır. Ne zaman ki ihracatımız ihthalatımızı geçer o zaman dolar düşer. Bizim gibi enerjide dışa bağımılı olan bir ülke için zor. Yani en azından ben göreceğimi düşünmüyorum.

Bu dolar paşa ne zaman düşecek? Bu virüs zamanı kimsenin umurunda değil ama ben umursuyorum. Dolar paşa çıkar 6'ya Euro ağa çıkar 7'ye. Biz nasıl kullanalım liramızı?

Merkez bankasının dolar için yılsonu beklentisi 7, 02TL idi zaten bu seviyelerden aşağı düşmez artık, düzeltmelerle en fazla 6, 80-7, 00 arası sallanır durur bence. Ama Euro şu an suni yükselişte o da 7, 70-8, 00 aralığında olmalı reel durumda.

Bence düşmesi yakındır cunku virüsün en çok etkilediği ulke ABD ve virus bayagi hizli yayiliyor.

ABD için bir şey fark etmiyor adamlar yıllardır karşılıksız dolar basıyor piyasaya, bununla ilgili yabancı kaynaklı makaleler var okursanız. Ekonomik çöküntü Türkiye'ye has bir durum değil global bazda ülkeler sallantı da, şu an en güçlü ekonomi Almanya-İngiltere-Çin'e ait Avrupa'da çoğu ülke Almanya'nın AB ekonomik destek paketi sayesinde ayakta duruyor. Ingilizler AB'den bu sebeple ayrıldı adamlar öngörüyordu AB'nin ekonomik olarak yıllardır çöküş içinde olduğunu, bu durumları gördükçe iyi ki AB'e almamışlar Türkiye'yi diyebiliriz.
Söylediğiniz şey saçma bir kere. Para basışması demek, aynı zamanda paranın değer kaybedeceği anlamına gelir. Ayrıca enflasyonun yüksek olması kötü bir şeydir. Doların bende düşeceğini sanmam ama söylediğiniz şey saçma.
Adamın dediği doğru bahsettiği rakamın çok ötesinde bastıkları dolar miktarı, sonuçta Dolar global para birimi, ABD'i ayakta tutan gasp ettikleri Suudi Arabistan fon, hisse ve tabiki petrol-altın . Arapların varlıklarının neredeyse tamamı ABD hazinesinin elinde.

1596486044290.png

Birkaç ay önce 1200 TL idi. Bunun bir üstü birkaç ay önce 1400 TL idi o da 1800 TL olmuş. Tepkim aynı fotoğrafta ki gibi.

''Bence'' Dolar düşer, Euro düşer, Sterlin, hatta Papua Yeni Gine Kinası bile düşer. Ama bunun için en kısa zamanda yeni bir sistem ve kafanın gelmesi ve ilk göreve geldiği gün dış dünyaya açık açık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, adaletin, hak ve özgürlüklerin değerinin gözetileceğini, en önemlisi de Atatürk'ün zihniyetinde hareket edeceğini açıklaması gerekir. Bunlar politika, siyaset, tartışma vs. den uzak naçizane fikrim sadece.

Biz de elin John Smith inin bin dolara aldığı RTX 2080 i 10 bin liraya değil de daha insaflı bir fiyata alabiliriz. :)

Geri
Yukarı