Dolar tekrar 5TL veya altına düşer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ABD'nin politikasına bağlı. Amerika Çin ticaret savaşı ciddiye binerse ABD Doları değer kaybedip TL değer kazanacaktır. Ama böyle devam ederse ani bir yükselme veya inme söz konusu olmaz gibi duruyor. İlk 3 ay 5.00 ile 5.60 arası olacağını düşünüyorum.
Ayrıca faiz politikası da önemli faiz politikası şimdiki gibi dengeli olmalı. Faiz arttığı için iş adamları piyasaya yatırım yapmak yerine faize koyarak TL'nin değer kaybetmesine sebep olacaktır.

Zamanında dolar 1.5-2 TL'ye fırladığında sistem toplanmaz demişti. Sonuç ortada.
22794141_1786347311656607_7049160352105234432_n.jpg

Doların düşmesini falan beklemeyin direk tek atın sisteme.

Düşmez, artacak ta. Yine en az 6 seviyesi bekliyorum. 2008 yılında Dolar'ın düşme sebebi Amerika çok para bastığı için kriz oluşmuştu ve bu parayı başka ülkelere dağıttı. O yüzden 1.15'e kadar düştü. Amerika'da kriz çıkana kadar bekleyebileceğinizi sanmıyorum sistem toplamak için.

Dolar daha fazla düşmez. Gelişmekte olan ülkelerde -ki buna Türkiye de dahil biliyoruz- durum böyle maalesef. Aralarında en değerli para Türk Lirası olmasına rağmen daha fazla değer kazanmak için dışa bağımlılık yüksek ölçüde azalmalı ki bu da kısa vadede olmayacak bir şey. En iyisi kısa zamanda sisteminizi toplayın daha fazla beklemeyin çünkü kurdaki artış yakındır.
O kadar müthiş yazdım kesin beğeni alır dedim, kimse beğeni atmamış ya :D

Bu tarz konular sık sık açıldığı için merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Doların düşmesi için geçerli bir neden biliyor musunuz acaba? Üretimde artışa geçtik, ekonomimiz güçlendi de mi dolar düşsün? Elimizdeki kurumları, doğal kaynakları satmaya devam ediyoruz. Kısa vadede bir şekilde düşüş yaşansa da uzun vadede ben hiçbir neden göremiyorum doların düşmesi için.

Bu tarz konular sık sık açıldığı için merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Doların düşmesi için geçerli bir neden biliyor musunuz acaba? Üretimde artışa geçtik, ekonomimiz güçlendi de mi dolar düşsün? Elimizdeki kurumları, doğal kaynakları satmaya devam ediyoruz. Kısa vadede bir şekilde düşüş yaşansa da uzun vadede ben hiçbir neden göremiyorum doların düşmesi için.
Dolar düşerse yurt dışından yapılan alışveriş de artacak, onun için dolar yine yükselecek.

Görmeniz gereken tek neden Çin'in 2 yıl içinde ABD'yi geçeceği ve ABD'de kriz yaşanacağıdır. Demiştim yazarım buraya.

Ekonomik programa göre yıl sonunda hedeflenen dolar kuru 5,60 olduğu için bu seviyeden aşağı düşeceğini düşünmüyorum. Ekonomi yazarlarının makalelerinde de bu yönde görüşler mevcut.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı