Dolar ve Euro'da düşüş sürecek mi?

O kadar düşürmezler.
O zaman ülke ithalat çöplüğü olur yerli üretimi teşvik etmek zorundalar.
Bu hükümetin politikalarından birisi.
5 tl döviz kuru için en ideal kur seviyesi değil mi? Haklısınız vatandaş bu sefer ucuz olan ithal ürünlere gider ama önceki yıllarda dolar bu kadar düşükken neden böyle bir durum yoktu. Dolar 5 tl olalı baya olmuyor.

5 tl döviz kuru için en ideal kur seviyesi değil mi? Haklısınız vatandaş bu sefer ucuz olan ithal ürünlere gider ama önceki yıllarda dolar bu kadar düşükken neden böyle bir durum yoktu. Dolar 5 tl olalı baya olmuyor.
Dolar bugün 1 lira olsa bile, az çok vergiler ile ithalatın önünü keserler. Dolar 9 lira iken bir çok teknolojik ürünün fiyatı makul düzeydeydi. Makullük sınırından aşırtan şey vergilerdi. Ürünün fiyatı 5 lira iken bize alınabilir geliyor ama vergilerle 8 lira olunca bütçeyi yoruyor. Dolar 1 lira olsa bile bu dengeyi aynı şekilde koruyacaklardır. Dışarı para götmesini istemiyorlar çünkü.

5 TL döviz kuru için en ideal kur seviyesi değil mi? Haklısınız vatandaş bu sefer ucuz olan ithal ürünlere gider ama önceki yıllarda dolar bu kadar düşükken neden böyle bir durum yoktu. Dolar 5 TL olalı bayağı olmuyor.

Dolar o seviyede iken dış ticaret açığı çok fazla idi.
Yıllara bakmak ve karşılaştırma yapmak lazım ama ben hatırlıyorum.

Deli gibi TL basmışlar, yeni yaptıkları TL mevduata sözde halk geçiyor algısı yaratmak için arka kapıdan tabiri caiz ise cayır cayır dolar satıyorlar. Berat Bey'in döneminde yaptığı işlemin aynısı kısaca. 3 ay sonra boşa çıktığını hep beraber göreceğiz.

Deli gibi TL basmışlar, yeni yaptıkları TL mevduata sözde halk geçiyor algısı yaratmak için arka kapıdan tabiri caiz ise cayır cayır dolar satıyorlar. Berat Bey'in döneminde yaptığı işlemin aynısı kısaca. 3 ay sonra boşa çıktığını hep beraber göreceğiz.
Bende öyle düşünüyorum. Her ne kadar döviz almış olup zarara girsem de dolar düştüğü için elimdeki tl değerleniyor bu yüzden üzülmüyorum.

Benim çocukluğumda 3 civarındaydı. 5 şu zaman için biraz zor ama mümkün. Ayrıca doların ani düşmesi sıkıntı. Yılbaşından sonra falan çok sıkıntılar bekliyor gibi bizi.

Yeni konular

Geri
Yukarı