Dolara yatırım yapmak mantıklı mı?

20 bin lira ile dolar aldım. Bir hafta sonra bir 5 bin liralık daha aldım. Aynı km de Ford focuslar 45 bin liraydı. Sonra ülkede şalter attı ve dolar uçtu. 6.90'dan dolarımı 45 bin lira karşılığında sattım ve 50 bin liraya 2012 model, dizel Ford Focus aldım. Pek zarar etmiş gibi durmuyorum. 😉 Havadan 20 bin lira.
Bu konuda ayrıntılı düşünmeye başladığınızda doların artmasının zararlarının daha çok olduğunu anlamak zor değil. Vergiler yakıt masrafı derken ülkenin uçuruma gittiğini fark edip o arabayı elden çıkarman olağan bir duruma dönüşüyor. Bugün 120 bin liranın altında her hangi bir araba alamamak bu durumu destekliyor. 2012 civarında 60 bin liraya arabanın kralı alınıyordu. Normak araba istiyorsan 30 civarı paran gidiyordu. TL zayıflamış. Bu kötü bir durum. Ben buna kazanç demiyorum maalesef.

Kağıt üstünde 20 bin kazandığını düşünüyorsun ve seviniyorsun bu oldukça doğal bir durum ama senden uzun vadede götürdüklerini hesaplamak istemezsin bana göre. Çok üzücü bir tablo çıkar. Neden araba almayı tercih ettin ki? 20 bin lira yine de hiçbir şey yapmamış olarak iyi bir kazanç. Bu kazancı vergi yükü bakım yükü getirmeyen bir eşyaya harcayabilirdin. Kalıcı bir kazanç olarak kalmış olurdu.

Her zaman mantikli, likidite problemin yoksa Dolar her zaman artar.
Eki Görüntüle 412438

Bu sene 8 i gormezse, seneye gorur.
Doların her zaman artan bir para birimi olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Dünyanın en sağlam para birimi. TL'ye karşı hep artmıştır son 70 yıllık süreçte. Bana göre bu bir yatırım tüyosu değil. Parayla para kazanmak yatırım değildir. Yatırım kavramı daha çok hisse senetleri devlet tahvilleri ya da bir iş kurmakla ilgilidir.

Bu konuda ayrıntılı düşünmeye başladığınızda doların artmasının zararlarının daha çok olduğunu anlamak zor değil. Vergiler yakıt masrafı derken ülkenin uçuruma gittiğini fark edip o arabayı elden çıkarman olağan bir duruma dönüşüyor. Bugün 120 bin liranın altında her hangi bir araba alamamak bu durumu destekliyor. 2012 civarında 60 bin liraya arabanın kralı alınıyordu. Normak araba istiyorsan 30 civarı paran gidiyordu. TL zayıflamış. Bu kötü bir durum. Ben buna kazanç demiyorum maalesef.

Kağıt üstünde 20 bin kazandığını düşünüyorsun ve seviniyorsun bu oldukça doğal bir durum ama senden uzun vadede götürdüklerini hesaplamak istemezsin bana göre. Çok üzücü bir tablo çıkar. Neden araba almayı tercih ettin ki? 20 bin lira yine de hiçbir şey yapmamış olarak iyi bir kazanç. Bu kazancı vergi yükü bakım yükü getirmeyen bir eşyaya harcayabilirdin. Kalıcı bir kazanç olarak kalmış olurdu.

Enflasyon durmuyor. Arabaya da ihtiyacım vardı. Ya hiç sahip olamayacağım, ya da alıp çekilecektim.
uzun vadede götürdüklerini hesaplamak istemezsin bana göre.
Hükümetin benden almadığı bir tek canım kaldı. Artık hissetmiyorum.

Son düzenleme:
Doların her zaman artan bir para birimi olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Dünyanın en sağlam para birimi. TL'ye karşı hep artmıştır son 70 yıllık süreçte. Bana göre bu bir yatırım tüyosu değil. Parayla para kazanmak yatırım değildir. Yatırım kavramı daha çok hisse senetleri devlet tahvilleri ya da bir iş kurmakla ilgilidir.

Yillardir herkesten gizlenen yatirim tuyosu olarak soylemedim zaten. Parayla para kazanmak tam olarak yatirim yapmaktir aslinda : )

Sevgili kardeşlerim Dolar, EURO yabancı para birimlerini almamanızı ve TL de kalmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ülkemizin zor geçtiği dönemlerde yabancıların parasına değer katmak mantıksız olacaktır. Bu vatan hepimzin ve hepimiz bu bayrağın ve vatanın altında yaşıyoruz. ülkemizin bu zor sıkıntılı çalkantılı geçirdiği dönemlerinde Türk Lirasına kendi öz ve öz paramıza her zamankinden çok daha fazla destek olmamız gerektiğini asla unutmayın. Yatırımlarınızı Altın üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. Hem Türk lirasına destek vermiş olursunuz hemde ülkeme katkı sağlamış olursunuz. Benim görüş ve düşüncelerim bu şekildedir gerisi sizin bileceğiniz iş..
Yorumunuzu ciddiye almıyorum, umarım mizah-i amaçlı düşüncelerinizi yazmışsınızdır yoksa allah akır fikir versin demekten başka bir şey gelmez elimden.

Yillardir herkesten gizlenen yatirim tuyosu olarak soylemedim zaten. Parayla para kazanmak tam olarak yatirim yapmaktir aslinda : )
Yatırım bir ekonomik etkinlik türüdür. Para ise bunun aracıdır. Paranın kendisi yatırımın konusu olamaz. Parayla para kazanmak bir oyundur. Borsada bile oynarken yatırım metalarına oynarsınız paranın kendisine değil. Şirketler mallar üzerine para koyar yükselmesini beklersiniz. Petrole yatırmak bir yatırımdır mesela. Ya da başarılı bir şirketin hisselerini satın almak bir yatırımdır. Gerçi piyasada borçlar bile bir kazanç olayı olarak görülüyor ama borca yatırım yapmak diye bir saçmalık olmaz diye düşünüyorum. Bunlar sistemin içerisindeki açıklardır sadece. Bu açıklardan elinizdeki kazanç artabilir ama bunun bir yatırım olduğunu düşünmüyorum.

Uzun vadeli ise altına kısa vadeli ise dolara yatırın. Araba almayı düşünüyorsanız dolara, ev almayı düşünüyorsanız altına yatırın. Ama paranızı evde saklamayın hesapta dursun artık bankaların altın hesap özelliği de mevcut. Mümkünse de devlet bankalarına yatırın. Böylece devlete de katkı ve kaynak sağlamış olursunuz.

5,5 TL'den aldığınız dolar 7 TL olduğunda kendinizi sıfırlamış olursunuz; Ortada herhangi bir kâr yoktur. Türk Lirasına %24 cıvarı bir faiz oranı varken de, 3-5 kuruşluk kısa vadeli "yatırımlar" için kesinlikle Doları tavsiye etmem. Ayrıca dövize yapılan her yatırım, sonuçlarını uzun vadede göreceğiniz ya da çocuklarınıza miras bırakacağınız bir pişmanlıktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı