Doların kısa sürede sert düşüşü

Bugün akşam saatlerde günün büyük bir kısmında hızlı yükselişe giren ve her kuruşta yeni bir rekor kıran dolar sert düşüş yaşadı.
Bu sert düşüşün sebebi nedir?
Piyasaya dolar mı salındı? Peki tekrar yükselirse bu dolarlar nereye gitmiş olacak ve hesabını kim ödeyecek?
Madem bir plan açıklaması ile düşüyordu, akaryakıtın +10 TL olması neden beklendi?
Bu düşüşün bize dönüşü nasıl olur? Fiyatlardaki artış indirime dönüşmeyecek, zamların hesabını kim hangi sıfat ile ödeyecek?
Fikirlerinizi bekliyorum.
Sert düşüşün sebebi, doların grafiksel olarak sınır yani 18'e dayanması ve daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşma sonrası balon patladı.

Piyasaya dolar salınmış olabilir veya Katar gibi bir ülkeyle anlaşma yapılmış olabilir. Diyelim ki dolar yükseldi, ve piyasaya dolar salındı hesabını halk ödeyecek...

Bir plan açıklamasını yapması için doğru zaman bu zamandı çünkü. Dolar 12,13 iken bu toplantı ve konuşma olsaydı dolar düşmezdi tam tersi çıkardı.

Bu düşüşün bize dönüşü yapışkan fiyat denen ekonomik sorundan dolayı pek iyi olmayacak. Çünkü yapışkan fiyat'a göre fiyatı artmış bir ürünün ekonomik iyileşmelerden dolayı eski fiyatına dönmesi zor. Dönmemesine yapışkan fiyat denir.
Bu mu sert düşüş? Ciddi misiniz gerçekten?
Evet sert düşüş. Dolar'a karşı bir para biriminin kısa sürede bu kadar değer kazanması bile çoğu ekonomisti şaşırttı. Bunun hiç bir anlamı yok belki dolar tekrar eski haline gelecek ama evet bu sert düşüş.

O göz çapaklıdır, açılır açılır kapanır. Eline yüzüne su çalana kadar ne paralar çalınır...
Doğru... Üzgünüm ancak bu dolar stabil kalmayacak hatta bence artacak çünkü dolar'a karşı sağlam durabilecek bir gücümüz yok. Üretim yok tüketim var. Çok tüketim, tüketim manyaklığı.

Geri
Yukarı