Doların yükselmesini isteyen insanlar

Biz şirket olarak bir milyon dolarlık bir ithalat için, bir milyon dolar almak istediğimizde, kurdaki 10 kuruşluk bir artış karşısında fazladan 100.000 Türk Lirası ödediğimizi biliyor musunuz?

Şirketlerin ne kadar zarar ettiğini televizyon ekranlarından duyamazsınız. Mesele yatırım için alınan 3-5 bin dolar değil ki.

Arkadaşlar, şirketler dolar almak için TL bulmak zorunda. Bunu da üreterek yapmak zorundalar. Yukarda yazdım. Bir milyon dolarlık bir alımda 10 kuruşluk artış karşısında 100.000 TL ek gider gerekiyor.

Bunu karşılamak için fiyat artırımına gidilmezse o şirketler batar batar. Fiyatlar bu yüzden yükseliyor ve de enflasyonun nedeni budur. Siyasetçilerin televizyonlara çıkıp lak lak yapanların bir şey ürettiği yok, ama ülke ekonomisine iş dünyasına muazzam zararlar verebiliyorlar..

Umarım daha da yükselir ekmek alamayacak günleri görürüz. Karneyle dağıtsınlar ne olur? Sürünelim milletçe ne olur? 20 Senedir gaz yağı alamadık tüp kuyruğu bekledik çıkar telefonunu göster diye diye dinden imandan soğutup bir nesli ateist yaptılar. Biraz da onlar sürünsün. Çok mu? Umarım 40 50 tl olur hiper enflasyon olur her şey olur. Bu millet, bu cahil topluluk daha iyisini hak etmiyor çünkü.

abi yıllardır biriktirdiğimiz 3 kuruşu babama ısrar ederek euro yaptırdım, ertesi gün düştü. adamın psikoloji 0 şuan. evlatlıktan reddedecek beni yakında düşmeye devam ederse. bi 25e çıksın bozduralım sonra istediği kadar düşsün

abi yıllardır biriktirdiğimiz 3 kuruşu babama ısrar ederek euro yaptırdım, ertesi gün düştü. adamın psikoloji 0 şuan. evlatlıktan reddedecek beni yakında düşmeye devam ederse. bi 25e çıksın bozduralım sonra istediği kadar düşsün
Sabredin hocam bu düşüş sunni bir düşüş merak etmeyin :)

Şimdi dolar geçiçi bir düşüş yaşadı, düşüşün sebebi halkın panikle dolar bozdurmasıydı. Fakat dolar düşse bile ülkede politik ve siyasi olarak hiç bir şey değişmedi. Yatırımcı gelmedi. 1 Ay öncesine kıyasla değişen hiç bir şey olmadı. O sebeple bu düşüşte olan panik satıcılarına oldu. Bu saatten sonra her artışta merkez bankası TL basacak ve hiper enflasyona adım adım gideceğiz. Yaşasın.

Biz şirket olarak bir milyon dolarlık bir ithalat için, bir milyon dolar almak istediğimizde, kurdaki 10 kuruşluk bir artış karşısında fazladan 100.000 Türk Lirası ödediğimizi biliyor musunuz?

Şirketlerin ne kadar zarar ettiğini televizyon ekranlarından duyamazsınız. Mesele yatırım için alınan 3-5 bin dolar değil ki.

Arkadaşlar, şirketler dolar almak için TL bulmak zorunda. Bunu da üreterek yapmak zorundalar. Yukarıda yazdım. Bir milyon dolarlık bir alımda 10 kuruşluk artış karşısında 100.000 TL ek gider gerekiyor.

Bunu karşılamak için fiyat artırımına gidilmezse o şirketler batar batar. Fiyatlar bu yüzden yükseliyor ve de enflasyonun nedeni budur. Siyasetçilerin televizyonlara çıkıp lak lak yapanların bir şey ürettiği yok, ama ülke ekonomisine iş dünyasına muazzam zararlar verebiliyorlar.

İşte sen güzelce anlatıyorsun adam geliyor yükselsin zararını var diyor ben bunu anlamıyorum hocam. Hala anlamıyorum.

Geri
Yukarı