Dolby Atmos alınır mı?

Bence mantıklı değil, neden derseniz, ikisi aynı markanın ürünü dahi değil. Ayrıca, DTS dediğiniz bir kodek ayrıca. Bu yüzden de karışıklık olabilir. Müzik kısmında da DTS pek kullanılan bir kodek değil. Genelde DTS sese ancak konserlerin Bluray'lerinde denk gelirsiniz.

Ben tüm surround teknolojilerine Dolby demeye alışkınım, Windows Sonic'ten bile Dolby çeşidi diye bahsettim yukarıdaki mesajda. Şimdi burada söylemek sıkıntı mı bilemedim ama ordan burdan "rip"lenmiş müzik dosyalarında en yüksek kbps DTS'de diye harıl harıl DTS arıyorlar bu yüzden bazıları FLAC dosyalarını convert edip yayınlayarak prim bile yapıyor kalite aynı kalsa da kağıt üstünde kbps artıyor çünkü convert edince. Seattle 89 çakma DTS dosyaları gezerdi mesela malum yerlerde.

Ben tüm surround teknolojilerine Dolby demeye alışkınım, Windows Sonic'ten bile Dolby çeşidi diye bahsettim yukarıdaki mesajda. Şimdi burada söylemek sıkıntı mı bilemedim ama ordan burdan "rip"lenmiş müzik dosyalarında en yüksek kbps DTS'de diye harıl harıl DTS arıyorlar bu yüzden bazıları FLAC dosyalarını convert edip yayınlayarak prim bile yapıyor kalite aynı kalsa da kağıt üstünde kbps artıyor çünkü convert edince. Seattle 89 çakma DTS dosyaları gezerdi mesela malum yerlerde.
Evet, müziklerde de DTS kullanılabilmekte ama bu diğer kodeklere/formatlara nazaran az. Ki, bende tercih etmem. Bu arada yukarıda dediğiniz de transcode oluyor. Tabi kayıpsız-kayıpsız veya kayıplı-kayıplı dönüştürülürse iyi bir transcode. DTS-HD MA ile karşılaşabilirsiniz, o da genellikle Konserlerin Blu-ray'lerinde oluyor. Stüdyoların da DTS tercih ettiğini sanmıyorum. Ama, DTS'in (genel olarak) iyi olduğu da gerçek. DTS-HD MA Dolby TrueHD'den daha iyi ses verebiliyor (kbps vs. açılarından). Sadece Tüm surround teknolojilerine Dolby demenin mantıksız olduğunu belirtmiştim.

Programın kullanımını çözemedim hocam, açar mısın?
Boom3D Tıpkı Dolby Atmos gibi bir yazılım. Kullandığınız kulaklığa veya hoparlöre göre içerisindeki ses profillerini seçebilmenize ve bu profilleri istediğiniz gibi düzenlemenize yarıyor.
1676198603708.png

Kısacası Dolby Atmos'ıun yaptığı her şeyi yapabiliyor.

Boom3D Tıpkı Dolby Atmos gibi bir yazılım. Kullandığınız kulaklığa veya hoparlöre göre içerisindeki ses profillerini seçebilmenize ve bu profilleri istediğiniz gibi düzenlemenize yarıyor.
Eki Görüntüle 1665521

Ben bir zaman oturdum bulabildiğim tüm ses efekti yazılımlarını denedim Boom3D de dahil ama nedense FX Sound ses kalitesi kulağıma en hitap edeni oldu. Bir ara Srs Sound efekt programı da vardı sanırım uzun süredir güncel sürümü yok. Kullandığım tüm program isimlerini hatırlamıyorum ama Bongiovi dps isimli uygulamayı da denemiştim merak edip bakmak isteyen olursa.

Eki Görüntüle 1665521

Bilgisayarın sesine zarar verdiğini söylemiş biri, doğru mudur sizce?

Ben bir zaman oturdum bulabildiğim tüm ses efekti yazılımlarını denedim Boom3D de dahil ama nedense FX Sound ses kalitesi kulağıma en hitap edeni oldu. Bir ara Srs Sound efekt programı da vardı sanırım uzun süredir güncel sürümü yok. Kullandığım tüm program isimlerini hatırlamıyorum ama Bongiovi dps isimli uygulamayı da denemiştim merak edip bakmak isteyen olursa.
Diğer yazılımlarda da öyledir muhtemelen ama EQ ayarlarını cihazlara göre ayrı ayrı yapıp verim alabiliyorum. Zaten stok ayarlar pek uygun olmuyor herkes için. (Kendi 3D Surround ayarları hariç sinema ses sistemiyle gayet başarılı çalışıyor)
Bu yazılım ses seviyesinin üzerine çıkmanıza yaramıyor. Elbette bazı ayarlarıyla normal sesin üzerinde ses almak mümkün ancak bu bir amfi olmadığı için sese zarar vermesi pek olası değil.

Tube amp veya tube başka bi şey kullanıyor olsan çok yüksek ses seviyesi zarar verebilirdi tüpleri aşırı yükleyip ama tüp (lamba) olmadığı için sıkıntı yok. Surround simülasyonu zaten, zarar vereceğini düşündürecek kadar ahım şahım etkisi de yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı