Dolphin ile Wii ve Gamecube oyunları oynayın

yamankm

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 5 5600 / Ekran Kartı: EVGA RTX 2070 SUPER BLACK GAMING / Anakart: Asus PRIME B450M-K II / RAM: PNY XLR8 16GB (2X8GB) 3200MHz CL16 / HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM / SSD: Adata XPG SX8100 512GB
Dostlar öncelikle bu konunun Wii U olanını @MisakiTaro kendisi bu konuyu yapmayı planlıyorsa tamamen ondan alıntı yaptım isterse sildiririm konuyu o kendisi yapar ama tabii ki de onu görmeden önce de ilgileniyordum bunlarla. Zaten direkt elimde Wii de var.

Dolphin emulatoru telefonunuzda bile kullanabilirsiniz iyiyse ama çok iyi olmalı optimizasyon sıkıntısı bol her emulatordeki gibi.
Gamecube Wii'den sonra anlatacağım biraz aşağıda olacak.

Öncelikle lazım olanlar:
Dolphin Emulator: Dolphin Emulator
Visual C++: https://support.microsoft.com/en-us/help/2977003/the-latest-supported-visual-c-downloads
(Visual C++ kuramadıysanız Dolphin sayfasından biraz aşağı inip 5.0 sürümünü kurarsanız o C++ gerektirmez)
Kurulum:
Dolphini indirdikten sonra RAR'daki klasörü istediginiz yere koyun ve içindeki Dolphin.exe yi çalıştırın.
Şimdi geldik grafik ayarları ve kol ayarlarına.
Grafik Ayarları:
Öncelikle Dolphini açarsanız böyle bir ekran çıkacak resimlerde gösterdiklerimi uygulayın.

Grafikleri açma.png

Açılan Sekmeden Çözücüyü DIRECT3D11 yapıyoruz hepsini denedim ve bende en yüksek performansı bu verdi.
Ekran Kartını eğer çift ekran kartlı PC kullanıyorsanız (örneğin: Intel HD Graphics + 1050 Ti) yüksek performans vereni seçin.
Diğer ayarları bendeki gibi yapın.
(Ve de Fotoğraflarda Gamecube oyunu olmasına aldırmayın bu emulator hem Wii hem Gamecube emulatorudur.)
(Sekme)

Grafikler1.png

Bundan sonra geliştirmelere girip bilgisayarınızın ne kadar iyi olduguna göre Çözünürlük, Kenar Yumuşatma, Anizotropik Filtre'yi ona göre ayarlayacağız.
Onun dışındakileri bendeki gibi yapın.
Benim Sistemim:
Core 2 Quad Q9400
GTX 750 Ti 2 GB
4 GB DDR3 1333MHz RAM
Bu sistemden yola çıkarak bir ayar yapabilirsiniz. Kendinize göre ayar yapın, deneye deneye en iyisini bulun.
(Sekme)

Grafikler2.png

Bundan sonra Hileler'e girin ve bendekilerin aynısını yapın.
(Sekme)

Grafikler3.png

Bundan sonrada buradaki son işimiz olan Gelişmiş sekmesine gireceğiz ve bendeki ayarları kendinizde uyguluyacaksınız.
(Sekme)

Grafikler4.png

Bundan sonra buradan çıkın ve fotoğrafdaki yere girin.
(Fotoğraf)

Kontrollere girme.png

Bir şey söylemem gerekiyor Wii de bazı oyunlar (Örneğin: Zelda Skyward Sword) Wii kollarının özelliğini kullanıyor kolu sallayarak vurma gibi bu oyunları oynamanız zor o yüzden uğraşmayın derim Lakin Mario kart gibi oyunlar için diyeceklerimi yapın.

Kontrollere wii1.png

Buraya girdikten sonra cihaz kısmından klavye mouse veya kolunuz varsa kolunuzu seçin.
Profil kısmına Wii CC yazın.
Genel ve Seçeneklerdeki Uzantı kısmından Classic Controllerı seçin.
Eğer kolla oynuyorsanız DualShock DualSense veya PS3 Xbox kolu gibi Genel Seçeneklerdeki tuşları klavyede rahat ulaşabilceğiniz
Tuşlara koyun kolsuz oynuyorsanız wasd gibi ana oyun tuşlarına koymayın çünkü onlara ihtiyacınız var.
Uzantı Sekmesine gelin ve Kolunuza, Klavye mouseunuza göre ayarlayın.
Kendinize göre ayarladıktan sonra Profilin Sağındaki Kaydet butonuna basın ve Yükle deyin.
Bundan sonra burada işimiz kalmadı kapata basın ve çıkın.

Kontrollere wii2.png

Kontrollere wii3.png

Wii'deki son olay ROM'ları nasıl atacağınız yani oyunları nasıl yükleyeceğiniz Dolphindeki ilk yere gelin yani ana menüye, sol üstteki dosya tuşuna basın ve indirdiğiniz ROM'u seçin. Bendeki gibi oyunları liste haline nasıl getirildiğini inanın unuttum. Konuya sonradan ekleyeceğim.
Dostlar Wii oyunlarını nereden bulabilirim diye sormayın lütfen link paylaşması yasak, korsana giriyor. Oynayacağınız oyunun sonuna Wii download ROM yazın bir sürü site çıkar.
Romsmania ve Reddit'teki ROM list lerinden bulabilirsiniz.

Kontrollere wii4.png

Ve oyunlarınızı oynayabilirsiniz.
Bir sorun çıktıysa veya yapamadığınız bir şey varsa yazın bakayim.
(GAMECUBE):
Grafik ayarları:
Dostlar bir daha anlatmama gerek yok Wii kısmında anlattığım grafik yerindekilerini bundada uygulayabilirsiniz.
Kontroller:
Bu wiideki gibi değil daha farklı hemen anlatayım.
Cihaz kısmından kolunuzu veya klavyenizi seçin.
Denetleyici ayarlarına girdikten sonra fotoğrafdaki yapılandır yerine basıyoruz.
Ve kendi ayarlarınızı yapıyorsunuz kendi kolunuza, klavye mouseunuza göre.
Ayarları yaptıktan sonra profil kısmına GC yazıp kaydete basıp yükle deyin ve kapatın.

Kontrollere2.png

Kontrollere gc1.png

Kontrollere gc2.png

Oyunlara Girme:
Gamecubedeki son olay ROM'ları nasıl atacağınız yani oyunları nasıl yükleyeceğiniz Dolphindeki ilk yere gelin yani ana menüye
Sol üstteki dosya tuşuna basın ve indirdiğiniz ROM'u seçin bendeki gibi oyunları liste haline nasıl getirildiğini inanın unuttum konuya sonradan ekleyeceğim.
Dostlar Gamecube oyunlarını nereden bulabilirim diye sormayın lütfen link paylaşması yasak korsana giriyor oynicağınız oyunun sonuna gamecube download ROM yazın
Bir sürü site çıkar.
Romsmania ve Reddit'deki ROM list lerinden bulabilirsiniz.

Kontrollere gc3.png

Dostlar bildiklerim bu kadar bunları yaptıktan sonra bir sıkıntı yaşıyorsanız yazmanız yeterli çözümünü ararım.
Gayet detaylı anlattığımı düşünüyorum unuttuğum bir yer varsa ekleme yaparsınız.
Unutmayın Wii U ile Wii aynı konsol değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı