Dolu depolama alanı bilgisayara zarar verir mi?

cosmot_12

Femtopat
Daha fazla  
Depolama alanım çok az kaldı. O yüzden biraz korkuyorum. Size bir sormakta fayda var. Sizce az depolama bilgisayarı kastırır mı?

Her diski dolu olan format mı atacak reis? Önemli verilerini taşınabilir bir diske taşır ve gereksiz kullanmadığı şeyleri silerek yer açar. Format ne alaka?

Bugüne kadar çok kez format atmadan C bölümünü boşaltmayı denedim. Artık C bölümlerinde ne varsa boşalmıyor. Tek çözüm format oluyor.

Tek çözüm format oluyor.
Şimdi olay anlaşılmadı. Bir kullanıcı var ve bilgisayarında çok önemli verileri var. Diyelim ki oyun tasarımcısı Unreal veya Unity ile tonlarca veri bilgisayarında itina ile düzenli vaziyette. Bu insan bilgisayara format atar mı? Elinden geldiği kadar belki aylarca uğraştığı emeği çöp olmasın diye farklı yöntemler arar.

Bu yöntem C'yi boşaltmak değil. Yukarıda yazdığım verilerinin bir kısmını taşır, kullanmadıklarını siler. Eğer kullanılamayan veriyi bulamıyorsanız o sizin sorununuz bu şekilde olmuyor demek ile sıyrılmak olmaz. Misal bir oyun arkadaşında 20GB iken sende 50GB ise her güncelleme ile üstüne binmiş ve şişmiş demektir. Dosyaları bulsan da sildiğinde sıkıntı çıkaracağı için oyunu komple silip tekrar yüklemek denenmelidir. Bu 1 örnek, örnekler çoğaltılabilir.

Şimdi olay anlaşılmadı. Bir kullanıcı var ve bilgisayarında çok önemli verileri var. Diyelim ki oyun tasarımcısı Unreal veya Unity ile tonlarca veri bilgisayarında itina ile düzenli vaziyette. Bu insan bilgisayara format atar mı? Elinden geldiği kadar belki aylarca uğraştığı emeği çöp olmasın diye farklı yöntemler arar.

Bu yöntem C'yi boşaltmak değil. Yukarıda yazdığım verilerinin bir kısmını taşır, kullanmadıklarını siler. Eğer kullanılamayan veriyi bulamıyorsanız o sizin sorununuz bu şekilde olmuyor demek ile sıyrılmak olmaz. Misal bir oyun arkadaşında 20GB iken sende 50GB ise her güncelleme ile üstüne binmiş ve şişmiş demektir. Dosyaları bulsan da sildiğinde sıkıntı çıkaracağı için oyunu komple silip tekrar yüklemek denenmelidir. Bu 1 örnek, örnekler çoğaltılabilir.

Evet haklısınız. Düşünemedim pardon. Bir de üzerine 1 ek yapacağım.

Bugüne kadar çok kez format atmadan C bölümünü boşaltmayı denedim. Artık C bölümlerinde ne varsa boşalmıyor. Tek çözüm format oluyor.

Ben kendi bilgisayarımdaki C bölümünü boşaltmaya çalışmadım tanıdıklarımın.
Ve çok önemli verileri var ise tabii format atmak biraz sıkıntı. Ama benim gibi C bölümünde 100000 adet
877DE1BE-2B5B-4C08-ABA7-04B32EDFB854.jpeg
bu resimden var ise kolay boşalır.

Söylesem şaşarsın 🤣 Biraz bir alanım vardı tam hatırlamıyorum ama GB cinsindendi. Steam'i çalıştırınca güncelleme yapmış haberim bile yok. Habersiz bir şekilde diski doldurmuş Chrome geç açılınca fark ettim. Hemen sildim tabi gereksiz şeyleri. O şekilde uzun müddet kullanamazsın zaten.
Lakin şöyle bir sıkıntı var oyunu açınca da hata verdi silip baştan kurmak zorunda kaldım.
E oyun da haklı yani hocam, Steam updateleri Allahın cezası.
Uzun vadede sistemi boot edemezsin zaten log dosyaları bile sığmaz oraya 🤣

Evet haklısınız. Düşünemedim pardon. Bir de üzerine 1 ek yapacağım.

Ben kendi bilgisayarımdaki C bölümünü boşaltmaya çalışmadım tanıdıklarımın.
Ve çok önemli verileri var ise tabii format atmak biraz sıkıntı. Ama benim gibi C bölümünde 100000 adet
bu resimden var ise kolay boşalır.
Temp, log ve appdata, programdatalar çok şişiriyor, bunları elle temizledikten sonra hala bir şişme varsa zaten disk alma zamanı gelmiştir.

Geri
Yukarı