Domuz kalbi insana nakledildi!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
At kalbi eşek kalbi falan nakil edilseydi daha dayanıklı olabilirdi. Daha güçlü kuvvetli olabilirdi at kalbinde belki hızlı yorulmazdı eşek kalbinde rahatlıkla yük kaldırabilirdi bence.
Eşeğin çok yük kaldırabilmesinin sadece kalp ile bir bağlantısı yok ki? Genel olarak kas ve kemik sistemi ve belki başka bir çok şey ile bağlantısı var.
Yani bilmiyorum aslında. 1-2 haftalık fare acı çeker mi. Çünkü mantık olarak daha sinir sistemi gelişmemiş oluyor. Keşke sinir yatıştırıcı gibi bir şey kullansalar veya acısız bir ölümden sonra keserek alsalar. Ama her türlü olasılığı değerlendirip bunu yapıyorlar. Bir taraftan hak vermek gerekir mi bilemiyorum. DNA değiştirip fareden kulak üretmek ciddi bir zaman ve maliyet. Zaman geçtikçe elbet çaresini bulurlar.
Büyük ihtimal acı çekiyordur. Fakat acısız ölümden sonra belki o kulak aktif olmayacağı için canlı bir şekilde alınması gerekiyordur. Ama bana kalırsa zaten fareye anestezi vs. vererek kulağı alıyorlardır. Hayvan debelenirken ameliyat etmek oldukça zor olur. Ayrıca anestezi kalp atışını vs düzene sokacağından belki doktorların işini daha da kolaylaştıran bir seçenek olabilir.
Öyle bir şey demedi. Başka bir alternatif yoksa (estetik vs. olarak değil de sağlık için kullanılacağından) kullanılabilir dedi domuz kalbi.

Siz boş yapmayın bence. Bilginiz yok, ilminiz yok konuşuyorsunuz. Aklınıza mantığınıza dayanaraktan caizdir/caiz değildir diyemezsiniz, ayet ve hadislere göre karar verilir. Cübbeli Ahmet Hoca'nın açıklamasının özetini yukarıda yazdım.

Konu sapsın istemiyorum ama Cübbeli Ahmet Hoca medyada çok yanlış tanıtılıyor. Kendisinin kafasından uydurduğu bir şey yok, geçmişten günümüze alimlerin paylaştığı ilimleri naklediyor sadece. Yok yanmaz kefenmiş, yok terlikmiş bilmem karalanıp duruyor. Kendisi ehli sünnet bir hocadır sohbetlerini dinlerim, yanlış bir şey konuşmuyor. İnsanlar kendi akıl ve mantıklarına dayanaraktan din hakkında yorum yapamaz, vahye teslim olmalı kişi eğer inanıyorsa. Satranç konusunda da hocanın gündem olmasının sebebi bu. Ama işte halkta eskisi gibi şuur olmadığı için hemen düşündü "ya ne var canım satranç oynamada niye günah olsun?"Halbuki hocamız kendi kafasından bir şey uydurmadı, dört mezhebin görüşünü söyledi. Hocaya yalancı diyen bu alimlere yalancı demiştir.

Ayrıca, bazı arkadaşlar yukarıda söylemiş onlara hitaben diyorum. Elbette bir gelişme olduğunda İslam alimleri bu konuda açıklama yapacak caiz olup olmadığı hususunda. Aksi olursa sorun olmalı.
Dostum inanan arkadaşlar elbette bazı şeyler için inandıkları alimlere, dervişlere (veya her kime itimat ediyorlarsa) danışacaklar. Bunda hiç bir şey yok, biri çıksa ben uçan spagetti canavarına inanıyorum dese saygı duyarım. Ama bilimin ilerlemelerine sadece ''Siz bunu yaptınız ama bu haram'' veya ''Bunu buldunuz ama caiz değil'' diyerek dahil olmaları çok saçma geliyor bana. Şu anda dinlerin genel yapısı, domuz neden haramdır vs. o tür şeylere girmeyeceğim. Elbette Avrupada da ''Bu dinimize aykırıdır'' vs diyecek insanlar vardır, olacak da. Ama bilimle ilgili yapılan her şeye ''Bu haram, bu caiz değil'' deyip, tabiri caizse çamur atıp kenardan izlemek bana biraz acizlik gibi geliyor.

fareye anestezi vs. vererek kulağı alıyorlardır. Hayvan debelenirken ameliyat etmek oldukça zor
Hayvan daha 2-3 haftalık oluyor. Pamuğu bile ittiremeyecek güçte bir canlı kendisinden kat ve kat daha güçlü bir canlıya karşı koyamaz ya da debelenemez. Kulak alındıktan sonra zaten kulak buzluğa atılıyor. Kalp atışının fazla bir önemi yok.

Ama bilimin ilerlemelerine sadece ''Siz bunu yaptınız ama bu haram'' veya ''Bunu buldunuz ama caiz değil'' diyerek dahil olmaları çok saçma geliyor bana. Şu anda dinlerin genel yapısı, domuz neden haramdır vs. o tür şeylere girmeyeceğim. Elbette Avrupada da ''Bu dinimize aykırıdır'' vs diyecek insanlar vardır, olacak da. Ama bilimle ilgili yapılan her şeye ''Bu haram, bu caiz değil'' deyip, tabiri caizse çamur atıp kenardan izlemek bana biraz acizlik gibi geliyor
Din alimleri açıklama yapmakla sorumlu değil mi? Açıklama yapmayıp da ne yapsınlar? Aşı çıktı koronavirüs için gidin olun aşınızı diyorlar. Dahil olmaları buraya kadar zaten, karışıp da ne yapıyorlar ki? Yapan dinden çıkar, öldürürüz, keseriz diyen yok. Ha varsa da veyahut doğru bir bilimsel gelişmeye karşı çıkan bir din görevlisi varsa o kişinin şahsıyla alakalı bir durum. O, o kişinin hatasıdır.

"Ama bilimle ilgili yapılan her şeye ''Bu haram, bu caiz değil'' deyip, tabiri caizse çamur atıp kenardan izlemek bana biraz acizlik gibi geliyor"
Her açıklamaya bu şekilde karşılık verilmiyor. Caiz olana caiz, caiz olmayana caiz değildir deniliyor. Çamur atıp kenardan izlemekten kastınız bilimsel gelişmelere fayda sağlamayıp sadece dini açıklama yapmak mı? Bilimsel gelişmelere destek olmak doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın görevidir. Hocalardan bunu beklemek mantıksız olur. Kişi hem hocadır hem tıp alanında ilim sahibidir, o ayrı tabii.

Din alimleri açıklama yapmakla sorumlu değil mi? Açıklama yapmayıp da ne yapsınlar? Aşı çıktı koronavirüs için gidin olun aşınızı diyorlar. Dahil olmaları buraya kadar zaten, karışıp da ne yapıyorlar ki? Yapan dinden çıkar, öldürürüz, keseriz diyen yok. Ha varsa da veyahut doğru bir bilimsel gelişmeye karşı çıkan bir din görevlisi varsa o kişinin şahsıyla alakalı bir durum. O, o kişinin hatasıdır.

"Ama bilimle ilgili yapılan her şeye ''Bu haram, bu caiz değil'' deyip, tabiri caizse çamur atıp kenardan izlemek bana biraz acizlik gibi geliyor"
Her açıklamaya bu şekilde karşılık verilmiyor. Caiz olana caiz, caiz olmayana caiz değildir deniliyor. Çamur atıp kenardan izlemekten kastınız bilimsel gelişmelere fayda sağlamayıp sadece dini açıklama yapmak mı? Bilimsel gelişmelere destek olmak doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın görevidir. Hocalardan bunu beklemek mantıksız olur. Kişi hem hocadır hem tıp alanında ilim sahibidir, o ayrı tabii.
Bahsettiğim boş yere kendilerini ortaya atmaları. Günün birinde bu uygulama çok sıradanlaşır, Türkiye'de yapılmaya başlanır, o zaman çıksın desin ki bunu yapacak müslümanlar için söylüyorum, bu helal değildir. O zaman tamam. E ortada bir şey yok, sadece deneysel olarak bir şey yapılmış, adam çıkıp caiz değil diyor. E sana soran yok ki zaten. Şu anda oldukça temel bir şey bu. Durup dururken kendini ortaya atıp da caiz değildir haramdır vs. demenin anlamı yok. Dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Bahsettiğim boş yere kendilerini ortaya atmaları. Günün birinde bu uygulama çok sıradanlaşır, Türkiye'de yapılmaya başlanır, o zaman çıksın desin ki bunu yapacak müslümanlar için söylüyorum, bu helal değildir. O zaman tamam. E ortada bir şey yok, sadece deneysel olarak bir şey yapılmış, adam çıkıp caiz değil diyor. E sana soran yok ki zaten. Şu anda oldukça temel bir şey bu. Durup dururken kendini ortaya atıp da caiz değildir haramdır vs. demenin anlamı yok. Dikkat çekmeye çalışıyorlar.
Bahsettiğiniz kişiler kim bilmiyorum lakin sanırsam farklı kişilerden bahsediyoruz zira ben Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi'nin bu konudaki görüşünün doğru olduğunu söylemiştim ilk mesajımda alıntıladığım kişilere.

Gündeme gelen yeni meselelerde ki bu tıbbi bir şey olabilir veyahut Bitcoin gibi alışagelmemiş bir durum olabilir, netlik kazanması için bekleniyor ve alanında uzman kişilere danışılıyordur. Duruma göre fetva veriliyor.

Eğer gündeme gelmek ve tepki çekmek için bir hoca yorumda bulunuyorsa bu o kişinin veya kişilerin hatasıdır. Allah rızası için bu iş yapılmalı, tanınmak için vs. değil. Bu konuyu bu şekilde noktalıyorum size daha fazla dönüş yapmayacağım lakin ilk mesajımda alıntıladığım arkadaşlar bir dönüş yaparlarsa onlara dönüş yaparım çünkü esas fikrine karşı çıktığım kişiler onlardı.

Yahu adam haram demedi ki.
Neyi uzatıyorsun ?

Bahsettiğiniz kişiler kim bilmiyorum lakin sanırsam farklı kişilerden bahsediyoruz zira ben Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi'nin bu konudaki görüşünün doğru olduğunu söylemiştim ilk mesajımda alıntıladığım kişilere.

Gündeme gelen yeni meselelerde ki bu tıbbi bir şey olabilir veyahut Bitcoin gibi alışagelmemiş bir durum olabilir, netlik kazanması için bekleniyor ve alanında uzman kişilere danışılıyordur. Duruma göre fetva veriliyor.

Eğer gündeme gelmek ve tepki çekmek için bir hoca yorumda bulunuyorsa bu o kişinin veya kişilerin hatasıdır. Allah rızası için bu iş yapılmalı, tanınmak için vs. değil. Bu konuyu bu şekilde noktalıyorum size daha fazla dönüş yapmayacağım lakin ilk mesajımda alıntıladığım arkadaşlar bir dönüş yaparlarsa onlara dönüş yaparım çünkü esas fikrine karşı çıktığım kişiler onlardı.
Hocam konuya derinlemesine girmek istemedim ama Cübbeli dediğimiz insana itimat etmiyorum ben. Ona itimat edene de etmiyorum açıkçası. Siz şimdi Cübbelinin fuhuştan içeri girmesine vs. de iftira falan dersiniz.
Neyse, herkesin kendi fikri.
Yahu adam haram demedi ki.
Neyi uzatıyorsun ?
Bu yorumu yaparak uzatan sizsiniz. Fikrimi belirtiyorum.

Güzel haber :) inşaallah din tartışması çıkmaz.
Aklını kullanan insan tartışma çıkarmaz zaten. İslam'da insan sağlığı herşeyden önce gelir. Mesela ibadet İslam için çok önemlidir. İnsanın sağlığı söz konusu olunca bu ibadetler yerine göre yerine getirilemeyebilir ya da değiştirilebilir. (Ör. oturarak namaz kılmak.) O yüzden sağlık söz konusu olunca herşey mübah olabilir. Aklını kullanan müslüman birisi bunu bilmeli.

Yavuz Yörükoğlu kendi bölümü hakkında konuşurken demişti. Domuz dokusu insanınkine benziyor diye. Mükemmel bir haber. Domuz sonrası deniz yıldızlarında kopan parçanın tekrar çıkmasını insanlar için de yapabilirler mi acaba?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı