Donanım Güncellemesi İçin Fikir Önerisi

Sistemde bir tek ekran kartını değiştiremiyorum. Diğer parçaları değiştirebiliyorum. 3600'e geçmek öyle büyük bir FPS arttırmasına gitmez diye düşünüyorum.

Ben de 7800x3D ve B650 anakarta geçip sıvı soğutma, PSU ve RAM'leri kendi gücümle zamanla değiştirebilirim. Hatta 7800x3D'ye geçince bile belki sıvı soğutma kurtarabilirim yani öyle de bir şey var.

Ben MX 330 ile 10 FPS aldığım oyunda 11 FPS aldığımda kutlama yapıyordum.

Ben olsam ilk başta işlemciyi değiştirirdim. 7800x3D ve fiyat performans bir B650 anakart alınabilir. Soğutma ve PSU yeter birkaç ayar ile. Ekran kartı içinde 4070super veya 4080super için beklenebilir. Eğer yakın bir zamanda iyi fiyatlı çıkarsa alınabilir. Veya RTX5xxx seriside beklenebilir.
Bendeki ekran kartını, ramleri ve sıvı soğutmayı satarak bir üst model ekran kartlarına geçmeyi düşünüyorum ama bunun için dediğim gibi bir sene gibi bir süre beklemem lazım. 7800x3d veya 5800x3d beni 1 sene idare edebilirse yapabilirim onu.
Ben MX 330 ile 10 FPS aldığım oyunda 11 FPS aldığımda kutlama yapıyordum.
Hocam burada ne dememi bekliyorsunuz? Yanlış anlamayın ama herkesin hayatı veya istekleri farklı benim de geçen seneye kadar 10-15 yıldır bilgisayarım yoktu. Babamdan borç alarak aldım bu bilgisayarı. Yani rica edeceğim bu tarz şeyleri yazmayın.

Bendeki ekran kartını, RAM'leri ve sıvı soğutmayı satarak bir üst model ekran kartlarına geçmeyi düşünüyorum ama bunun için dediğim gibi bir sene gibi bir süre beklemem lazım. 7800x3D veya 5800x3D beni 1 sene idare edebilirse yapabilirim onu.

Hocam burada ne dememi bekliyorsunuz? Yanlış anlamayın ama herkesin hayatı veya istekleri farklı benim de geçen seneye kadar 10-15 yıldır bilgisayarım yoktu. Babamdan borç alarak aldım bu bilgisayarı. Yani rica edeceğim bu tarz şeyleri yazmayın.

Dostum en iyisini alınca cok bir zevk kalmıyor 4090 alanlar mesela oyunlardan fazla zevk aldıklarını söylemiyorlar. 50 serisi cıkınca 3060'dan 4060'a gecersin.

Dostum en iyisini alınca cok bir zevk kalmıyor 4090 alanlar mesela oyunlardan fazla zevk aldıklarını söylemiyorlar. 50 serisi cıkınca 3060'dan 4060'a gecersin.
3090 veya 4090 tarzı kartlara geçesim yok zaten ve o kadarına geçebilecek gücümde yok. En fazla geçeceğim 4060 o da 6-8 ay sonrası için.

3090 veya 4090 tarzı kartlara geçesim yok zaten ve o kadarına geçebilecek gücümde yok. En fazla geçeceğim 4060 o da 6-8 ay sonrası için.

Bendeki ekran kartını, RAM'leri ve sıvı soğutmayı satarak bir üst model ekran kartlarına geçmeyi düşünüyorum ama bunun için dediğim gibi bir sene gibi bir süre beklemem lazım. 7800x3D veya 5800x3D beni 1 sene idare edebilirse yapabilirim onu.

3060 Ti'dan 4060'a geçmeye değmez minimum 4070 veya RX 7800 XT düşünülmeli. Ayrıca 5800x3D almazdım ben olsam malum ölü soket ve DDR4.7800x3D rahat 5 yıl yeter eğer teknolojide büyük bir sıçrama olmaz ise.

4060 gayet mantıklı bir secim ama i5 13600K'ya gecmek zorunda kalabilirsiniz.
İşlemcide 13600k'ya geçip 3060Ti'da kalmam darboğaz vs. yapıyor mu ona bakacağım şimdi ama gönlüm yine 7800x3d'ye geçiyor o da ekran kartı problemi oluşturuyor bilemedim.
3060 Ti'dan 4060'a geçmeye değmez minimum 4070 veya RX 7800 XT düşünülmeli. Ayrıca 5800x3D almazdım ben olsam malum ölü soket ve DDR4.7800x3D rahat 5 yıl yeter eğer teknolojide büyük bir sıçrama olmaz ise.
O yüzden 5800x3d'de gönlüm yok. Yakın zamanda Intel'de socket değiştirmeye gidecekmiş birkaç videoda duymuştum. En mantıklı olanlarından biri 7800x3d'ye geçmek ama ekran kartım minimum 8 maksimum 12 ay sabit kalacak değişmeyecek yani. Normal gündelik kullanımda bir problem yaşatır mı? Bu sıralar oyun falan oynamıyorum zaten değiştirene kadarda oynamam büyük ihtimal. En fazla Warzone için büyük bir güncelleme yayınlanacak bir onu denemek için oynarım o da çok zorlar mı bilmiyorum.

İşlemcide 13600K'ya geçip 3060 Ti'da kalmam darboğaz vs. yapıyor mu ona bakacağım şimdi ama gönlüm yine 7800x3D'ye geçiyor o da ekran kartı problemi oluşturuyor bilemedim.

O yüzden 5800x3D'de gönlüm yok. Yakın zamanda Intel'de socket değiştirmeye gidecekmiş birkaç videoda duymuştum. En mantıklı olanlarından biri 7800x3D'ye geçmek ama ekran kartım minimum 8 maksimum 12 ay sabit kalacak değişmeyecek yani. Normal gündelik kullanımda bir problem yaşatır mı? Bu sıralar oyun falan oynamıyorum zaten değiştirene kadar da oynamam büyük ihtimal. En fazla Warzone için büyük bir güncelleme yayınlanacak bir onu denemek için oynarım o da çok zorlar mı bilmiyorum.

1080P'de problem yaşamazsınız 3060 Ti'la. İşlemci ile ekran kartı arasındaki güç farkından endişeleniyorsanız merak etmeyin orada da sorun yaşamazsınız. Ancak 2K için daha güçlü bir ekran kartı şart.

Geri
Yukarı