Donanım Haber’in İkinci El Bölümü Güvenli mi?

Arkadaşlar öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
Ben kesin alacağım demedim, elden almayacağım demedim, dolandırılsam o forumu veya siteyi suçlu bulacağım demedim sadece fiyatları sahibindene vs sitelere kıyasla daha ucuz olduğunu söyledim ve bunun sebebini sordum.
Bunun sebebi sahibinden.com satıcılarının bilinçsiz saçma sapan fiyatlar çekmesidir. Donanımhaber daha bilinçli satıcı ve alıcıların bulunduğu bir platformdur.

Onu oraya soracaksın buraya değil:)

Katılmıyorum 😊 Eski bir DH üyesi ve ikinci el bölümünü kullanmış tecrübeli bir kullanıcı olarak kısmen güvenli diyebilirim.

Çok ürün alıp çok ürün sattım zamanında. Sadece bir defasında aldığım G.Skill (ya da GeIL miydi 🤔) RAM arızalı çıktı. Onun dışında referanslara bakıp kararınızı verebilirsiniz.

Ve her zaman tavsiyem: bir ürün çok ucuz fiyata satılıyorsa orada bir bit yeniği olma ihtimali yüksektir. Elinizde tuzlukla dolaşmayın...

Katılmıyorum 😊 Eski bir DH üyesi ve ikinci el bölümünü kullanmış tecrübeli bir kullanıcı olarak kısmen güvenli diyebilirim.
Ben zaten güvensiz demedim:) Başka bir sitenin ikinci el sayfası için orası incelenmeli bence. Burada birisi güvenli dese, sonra sorun çıksa buraya gelip söyler o zaman da:) Zaten benim mesajımın özeti de “kısmen güvenli” anlamındadır.

Donanım Haber' in 14 yıllık üyesiyim. 2. el kısmında eski, referansı çok ve mesaj sayısı yüksek olan yani bu 3 kriteri de sağlayan üyelerden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Niye mi ucuz? Çünkü orada bilmem kaç referansı olan adam piyasayı biliyor.

800 900 liraya RX 570 satıldığını bilen bir forumda sence 1000 liraya GTX 1060 satabilir mi?

Bunu ancak sahibinden'de keriz avlamaya çalışanlar yapar.

Elbette genele oranla orada daha ucuza satılır. Orası bir donanım forumu. Burası da öyle ama burada da çok satış dönmüyor. Sebebi ortada. Bu tür sitelerde alışveriş yapan adam anında ortaya koyar argümanı. Technopatta da Donanımhaberde de şu an 1000 liraya bile GTX 1060 satamazsın. Zamanla sahibinden de bu trende uyuyor, keriz kalmayınca. RTX 2060 çıkmadan önce millet 1600 1700 liradan aşağı 1060 6 GB satmıyordu. Şimdi tüm sahibinden 1000 liraya doğru gidiyor 1060'da. Daha da inecek. Kanun böyle. 1300 1400 liraya GTX 1650 çıkacak ve GTX 1060 gücünde olacak.

İnsanlar neyin ne olduğunun farkında bu tür forumlarda. Donanım dünyasını takip ediyorlar. Etmeyenler, sahibindende de 900 liraya satılan 1050Tileri almaya devam ediyorlar. Bu iş böyle.

Ama DH'de bu mümkün olmaz. Satıcı bir noktadan sonra o fiyatı düşürmek zorunda kalır çünkü kimse almaz. İsterse GTX 1060 Ejderha kanı bilmem ne sürümü olsun. Her önüne gelen adama "RX 570 800 lira niye bu paraya bunu alayım" der. Bir süre sonra da elinde tüm GTX 1060 olanlar, kartı istediği kadar pahalı olsun, miktar düşürmeye başlarlar.

İkinci el piyasasının kanunu, işleyişi böyledir. Sahibinden ise başka bir dünya. Technopat da ikinci el üzerine yoğunlaşılan bir forum değil. İnsanlar "orada da başlık olsun belki bir iki keriz gelir" diye yüksek fiyata ilan koyabilir. Ama bu DH'de yemez.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı