Donanım ve yazılım öğrenmek için kaynak tavsiyesi

DarkJester

Hectopat
Merhabalar, ben donanım ve yazılım öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak YouTube kanalları veya siteler var mı? Liseye yeni geçtim ve ileride bilgisayar veya yazılım mühendisi olmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de birçok şey istiyorum ama kimse öyle kolaya vermiyor :).

Forumda kim bilir kaç tane konu var bununla ilgili onlara ilk önce göz attınız mı? Çünkü yazılım mühendisliği araştırmadan ilerlemez. Ama yine de size birkaç tavsiye vereceğim.

İlk önce ne olmak istediğinize karar veriniz. Bilgisayar mühendisi mi yoksa yazılım mühendisi mi? İkisinin alanı cidden farklı. Bilgisayar mühendisleri daha kapsamlıdır, yazılım mühendisleri ise o kadar geniş değildir.

NOT: Eğer bilgisayar mühendisi olursan yazılımla devam edebilirsiniz sadece fazladan donanımları vb. kavramları öğrenirsin.

Önceliğiniz İngilizce öğrenmek olsun çünkü İngilizce bilemeden ilerleyemezsiniz.

Eğerki seçiminiz yazılım mühendisi ise hangi dili öğrenmek istiyorsunuz buna karar verin. Tabiki dil öğrenemeden önce ne yapmak istediğinize karar verin oyun,masaüstü programları gibi uzar gider ilk önce buna karar veriniz.

Bunların hepsinden önce tekrar söylüyorum araştırmayı öğrenin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında inceleyip güzel ve faydalı bulduğum, birazından istifade ettiğim kaynakları derledim. Umarım konuyu görecek olan arkadaşlara faydası dokunur.

Elektronik, bilişim ve teknik bilgi için görsel ve yazılı dev kaynak:
Algoritmaya giriş:

C# yazılı kaynaklar: Her Yönüyle C# - Volkan Aktaş, C# - Murat Yücedağ

C# için görsel kaynaklar:

C için yazılı kaynak: C Programlama - Rıfat Çölkesen, Deitel C.

C için videolu kaynak:

C++ için yazılı kaynak: Deitel C++.

C++ için görsel kaynak:

Python için yazılı kaynak: İstihza E-Kitap, Python 3 - Onur Sevli, Python - Mustafa Başer

Python için görsel kaynak:

Java için görsel kaynak:

PHP için yazılı kaynak: A'dan Z'ye PHP.

PHP için görsel kaynak:

BTK Akademi'de ücretsiz kurslar mevcut. Bundan önce hangi alanda ilerlemek istediğinizi belirlemeniz gerek. Kısa bir İnternet araştırması ile hangi dilin hangi alanlarda kullanıldığını bulabilirsiniz. Mesela C# ile hem oyun yapabilirsiniz hem de program da yapabilirsiniz. Ya da Java Script ile web tasarımı yapabilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Benim tavsiyem başlangıç için Phyton ya da C#. Bunların dersini dediğim gibi BTK Akademi'de bulabilirsiniz. Eğer bir dili sever ve onun üzerine daha çok ileri gitmek isterseniz Udemy'deki kurslara da göz atmayı unutmayın.

Ben de birçok şey istiyorum ama kimse öyle kolaya vermiyor :).

Forumda kim bilir kaç tane konu var bununla ilgili onlara ilk önce göz attınız mı? Çünkü yazılım mühendisliği araştırmadan ilerlemez. Ama yine de size birkaç tavsiye vereceğim.

İlk önce ne olmak istediğinize karar veriniz. Bilgisayar mühendisi mi yoksa yazılım mühendisi mi? İkisinin alanı cidden farklı. Bilgisayar mühendisleri daha kapsamlıdır, yazılım mühendisleri ise o kadar geniş değildir.

Not: Eğer bilgisayar mühendisi olursan yazılımla devam edebilirsiniz sadece fazladan donanımları vb. kavramları öğrenirsin.

Önceliğiniz İngilizce öğrenmek olsun çünkü İngilizce bilemeden ilerleyemezsiniz.

Eğer ki seçiminiz yazılım mühendisi ise hangi dili öğrenmek istiyorsunuz buna karar verin. Tabii ki dil öğrenemeden önce ne yapmak istediğinize karar verin oyun, masaüstü programları gibi uzar gider ilk önce buna karar veriniz.

Bunların hepsinden önce tekrar söylüyorum araştırmayı öğrenin.

Dostum açıkçası ben bilgisayar mühendisi gibi bir bilgiye sahip olmak istemiyorum zaten, sadece bilgisayarımda bir sorunla karşılaştığımda kendim çözebilmek, gerekse bilgisayar parçaları birleştirebilmek ve bilgisayar bakımı vesaire yapabilmek istiyorum. Yani program yazmak değil de bilgisayarların yapısının nasıl olduğunu ve program yazmanın ne olduğunu bilmek istiyorum. Bir anda bilgi sahibi olamayacağımı ve araştırma yapmam gerektiğini biliyorum. Araştırmalarımın yeterli gelmediğini düşündüğüm için buraya yazdım.
Kısacası hobi olarak yapmak istiyorum bu işi, yani çok fazla zaman ve odak sarf etmeden, 2 saat oyun oynamak yerine bilgilenmek istiyorum.
BTK Akademi'de ücretsiz kurslar mevcut. Bundan önce hangi alanda ilerlemek istediğinizi belirlemeniz gerek. Kısa bir internet araştırması ile hangi dilin hangi alanlarda kullanıldığını bulabilirsiniz. Mesela C# ile hem oyun yapabilirsiniz hem de program da yapabilirsiniz. Ya da Java script ile web tasarımı yapabilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Benim tavsiyem başlangıç için Python ya da C#. Bunların dersini dediğim gibi BTK Akademi'de bulabilirsiniz. Eğer bir dili sever ve onun üzerine daha çok ileri gitmek isterseniz Udemy'deki kurslara da göz atmayı unutmayın.

Dostum BTK akademiye e devlet ile giriş yapılıyor galiba. Peki yaşım 18'den küçük e devlet şifresi alıp girebilir miyim? Orada düzenli çalışarak acemi seviyeye gelebilir miyim? Çünkü benim için acemi-orta düzey bilgi benim için yeterli şimdilik.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı