Donanıma ayrılmış bellek ve kullanılabilir RAM miktarı sorunu

Metowsla

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, iki aydır bu sorunla karşı karşıyayım bugün neden kaynaklandığını öğrenebildim. Bilgisayarımın belleği 16 GB olmasına rağmen 7.95 kullanılabilir gözüküyordu. YouTube üzerindeki kaynaklardan araştırdım ve yapabildiğim her şeyi yapmama rağmen düzelmedi. Fazla bilgili olmadığım için format bile attım. Bilgisayarımın bileşenleri;

fWSpWc.png

Sorun;

ejGFkR.png

3oY6ne.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bu sorunu eski PC'de de yaşıyordum ve konu açtım. Ve çözümü yine kendim yapabildim. Öncelikle konu;

Nasıl çözdüm? Quick CPU indirip System Memory kısmına girdim. Daha sonra alttaki 3 tiki işaretleyip Clean'e tıkladığımda düzelmişti. Eğer işine yaramadıysa RAM'lerin oturduğundan emin ol. Çıkar RAM'leri DDR4 giriş kulaklarını aç ve RAM'leri ittir. Kulaklar kendi oturana kadar bastır.

Maalesef işe yaramadı.

• Belleklerin sırasını değiştirip dener misin?
  • Olmazsa clear CMOS yap dene bir de.
  • Bir de şunu dene olmazsa:
    • tek modülü tak, XMP'yi devreye al, ayarları kaydet PC XMP ile açılsın bir.​
    • PC'yi kapat, ikinci modülü takıp dene.​
Hiçbiri olmazsa bellek için elle voltaj vermeni isteyebilirim. Ayrıca işlemci pinlerinin yamuk olmadığından da emin ol.

Üzgünüm ama hiçbiri işe yaramadı.

Yüksek ihtimal son yapacağım şeylerden birisi RAM değiştirmek ya da teknik servis olacak.

merhabalar işlemcimin pinleri yamuldu tamir ettirdim şuan sıkıntısız çalışıyor fakat tamirden sonra donanıma ayrılmış ram sorunuyla karşılaştım her türlü yolu denedim fakat olmadı ne yapmalıyım işlemcimimi değiştirmem gerek
Hocam sorununuz için özel bir konu açarsanız güzel olur.

Geri
Yukarı