R5 1500X sistemde donanıma ayrılmış bellek ve kullanılabilir RAM miktarı

Country Dons

Zeptopat
Daha fazla  
Selam, işlemci'nin termal macununu yenilemeye çalışırken işlemcinin pinlerini yamulttum. Sonrasında bilgisayar açılmayınca fark ettim ve pinleri teker teker düzelttim. 10-12 adet yamuk pin mevcuttu. Sonucunda bilgisayarı açmayı başardım lakin 8x8 RAM'lerimde sadece 8X kullanabiliyordum diğer 8X donanıma ayrılmış olarak gözüküyor. Forumda önceden açılmış konuları ve cevapların tümünü inceledim lakin hiçbir sonuç alamadım. Bilgisayarımın bileşenleri;

1669902845300.png

Sorun;

1669902957253.png

1669903008410.png

XMP açık durumda mı ?
Hayır kapalı. Açık olduğu zaman kasaya sürekli güç gelip gidiyor 4 kere güç kesilip tekrar geldikten sonra bilgisayar açılıyor açıldıktan sonra herhangi bir değişiklik olmuyor ramde.

Arkadaşlar var mı fikri, bilgisi olan? Yeni işlemci alsam acaba sorun çözülür mü..

Son düzenleme:
işlemciyi tamamen sök pinlerini ve anakartı temizle tamamen sonrasında temiz kurulum yapıp tekrar dener misin
Bu işlemi zaten yaptım açıkca belirttiğim üzere pinler yamulmuştu bende tamamen söktüm düzelttim, temizledim ve yeniden taktım arkasından bilgisayarı temiz formatladım lakin problem çözülmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı