Donanıma ayrılmış RAM sorunu

Halilcan401

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Bilgisayarımda halihazırda bulunan RAM'in aynısından aldım. Anakartımda 2 tane slot bulunuyordu boş olana taktım. Fakat Windows özelliklere girdim ve "8 GB(kullanılabilir miktar: 4 GB) yazdığını fark ettim. CPU-Z'e baktığımda slot1-Dual, slot2-Single olarak yazıyordu. Sonrasında görev yöneticisinde de 4 GB donanıma ayrılmış olarak gördüm. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Aşağıya CPU-Z ve görev yöneticisinin ekran görüntülerini bırakıyorum.

sorun.PNG
sorun2.PNG
soruncpuz.PNG
soruncpz2.PNG

Ranks, bellek modüllerinin RAM kartına yerleşim şeklini belirtir, farklı olmaları bir sorun teşkil etmemektedir. Gelelim sorunuza, anakartınızın modeli nedir? Ayrıca anakart üzerindeki ekran kartına herhangi bir çıkış bağlı mı yoksa sadece harici bir ekran kartı mı kullanıyorsunuz?

Ranks, bellek modüllerinin RAM kartına yerleşim şeklini belirtir, farklı olmaları bir sorun teşkil etmemektedir. Gelelim sorunuza, anakartınızın modeli nedir? Ayrıca anakart üzerindeki ekran kartına herhangi bir çıkış bağlı mı yoksa sadece harici bir ekran kartı mı kullanıyorsunuz?

Anakartımın modeli "ASUS M5A78L-M LX", harici bir ekran kartı kullanıyorum. Hatta harici ekran kartını söküp anakart üzerindeki ekran kartını kullanarak tekrar denedim fakat yine aynı sorun oluştu.

Harici ekran kartını söküp, dahili ekran kartı ile görüntü alırken BIOS'ta Advanced menüsüne girip, PCI Express sekmesi veya Integrated Graphics altındaki menüde "Shared Memory" değerini 128MB veya 256MB olarak ayarlayın. F10 ile BIOS'tan kaydedip çıkın ve Windows'un açılmasını bekleyin. Daha sonra paylaşımlı bellek miktarını kontrol edin. Eğer donanıma ayrılmış bellek miktarı 128/256 MB civarındaysa Windows'u kapatıp harici ekran kartını takın ve görüntü çıkışını ondan alın. Windows'u tekrar açıp donanıma ayılmış bellek miktarını kontrol edin. Büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.

Harici ekran kartını söküp, dahili ekran kartı ile görüntü alırken BIOS'ta Advanced menüsüne girip, PCI Express sekmesi veya Integrated Graphics altındaki menüde "Shared Memory" değerini 128MB veya 256MB olarak ayarlayın. F10 ile BIOS'tan kaydedip çıkın ve Windows'un açılmasını bekleyin. Daha sonra paylaşımlı bellek miktarını kontrol edin. Eğer donanıma ayrılmış bellek miktarı 128/256 MB civarındaysa Windows'u kapatıp harici ekran kartını takın ve görüntü çıkışını ondan alın. Windows'u tekrar açıp donanıma ayılmış bellek miktarını kontrol edin. Büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.
Tamamdır yarın deneyip hemen sonuçları yazıcam sağ olasın 👍🏻

Harici ekran kartını çıkardım dahiliye bağladım.BIOS'ta PCI Express ya da Integraded Graphics bölümünü bulamadım fakat Advanced bölümünde Chipset içinde Internal Graphics adlı bir bölüm buldum. Orda UMA Frame Buffer Size denilen bölümde dediğin gibi mb ayarlama yeri var. İlk once 256mb yaptım kullanılabilir bellek değeri 3.75gb oldu, 128mb yaptım 3.25gb'a düştü. Yani bir şey değişmedi. Ama advanced'de PCI/PnP sekmesi var orası kapalı olarak gözüküyor onunla alakası olabilir mi ? Görüntüleri bırakıyorum.
20200612_102012.jpg

Son düzenleme:
Çok tuhaf aynı sorunu yaşadım, ramleri çıkarıp sokete giren pinlerini ıslak mendille temizledim uzun uzun, ram 7 gb, donanıma ayrılmış ram 1 gb oldu kaç yıllık kullanıcıyım böyle tuhaflık görmedim.

Geri
Yukarı