Donanımda veya yazılımda nasıl tecrübe kazanabilirim?

BuickGNX

Centipat
Bilgisayar donanım/yazılım kısmında kısa sürede daha fazla uzmanlık kazandıracak uğraş önerileriniz nedir?
Gerçek hayatta maddi getirisi olabilecek türden uğraş önerileriniz?

Bilgisayar donanım/yazılım kısmında kısa sürede daha fazla uzmanlık kazandıracak uğraş önerileriniz nedir?
Gerçek hayatta maddi getirisi olabilecek türden uğraş önerileriniz?

Eski makineları alıp temizleyip upgrade edip satabilirsen sorunlarını bulup tamir etmek için internette videolar var forumlar var burası gibi, hem para kazanırsın ve her türlü donanımı elden geçirmiş olursun üniversite yıllarında ben ve arkadaşlarım yapardık. Şimdi server cihazları ve sistem ile ilgileniyorum donanım kurup sanallaştırma yapıyorum yazılım için İngilizce şart onun haricinde istediğin yerden başla internetin her yeri yazılım kaynağı dolu ama ilk başlarda maddi beklentin olmasın belli bir seviyeye gelip ilk işini aldığın zaman bile maddi beklentiye girmemen gerekiyor.

@IIBerke bir başlangıç projesi önerebilir misiniz? Bende girişmek istiyorum az çok.

Donanım alanında mı? Öyle ise
"www.youtube.com/watch?v=jVMDgoKEkNQ"
"www.youtube.com/watch?v=Nb_RSEf-br0"
Eski laptopların CPU'ları değişebiliyor biz i5 3. nesil laptop a i7 takıyorduk tabii hepsinde yok bu olay.
Dev alanında Developer Roadmaps - roadmap.sh var hangi alana yöneliyorsan burası öncelik yol belirliyor. Çoğu kişi Java veya Python ile başlıyor bir yerden başlamak lazım sonra ilgi alanına göre dil değiştirmekte sıkıntı yok YouTube'da freecodecamp Türkçe de Engin Demiroğ var iyi hocadır.
Proje olarak rastgele sayı üretme hesap makinesı gibi bir şey olabilir.

@IIBerke onerileriniz kucuk bir ilcede bilgisayarci yaninda calismaktan daha fazla tecrube kazandiracak gibi gorunuyor. Bilgisayar muh. Okumayi dusunuyorum, staj zamanlarinda donanim veya yazilim adina calisacagim sirketlerden ne kadar tecrube edinirim?

@IIBerke ben daha çok donanım yönünde gelişmek istiyorum. Ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ama hiç bilgim kalmadı çünkü üniversitede bağımsız bir bölüm okuyorum. Elektrik bilgisini de bu alanda kullanabilirsem kolumda bir altın bilezik gibi duracak.

Mesela bir fare ve klavyeden bile anlamak günümüzde çok önemli. Millet klavyenin resmine bakıp switch modelini anlayabiliyor. Onlar ana karnında bu bilgiyi almadıysa biz de öğrenip uzmanlaşabiliriz demek ki.

Yazılım kısmında hesap makinesi uygulamasını Python ve R ile yapmıştım. Türev integral alma programlarını da yapmıştım. Mesela en basitinden rienmanla alan bulma kodunu da yazmıştım. Ama uzun süre geçti üzerinden. Bilgileri tazelemek için üstünden tekrar geçebilirim.

@IIBerke onerileriniz kucuk bir ilcede bilgisayarci yaninda calismaktan daha fazla tecrube kazandiracak gibi gorunuyor. Bilgisayar muh. Okumayi dusunuyorum, staj zamanlarinda donanim veya yazilim adina calisacagim sirketlerden ne kadar tecrube edinirim?

Staj konusunda okuduğun okulun bulunduğu il çok önemli kalıyor stajda iyi şeyler öğrenirsin hatta okurken bile iş bulabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı