Dondurmayı süt ile seyrelterek arttırma

Dvtak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Berber çırak-kalfa, Elektronik Ön Lisans
YouTube'da falan dondurma yapımı videoları var yaptıkları sıvıyı dolaba atarak belli aralıklarda çıkarıp blenderdan geçiriyorlar ve buz gibi değil de daha yoğun bir kıvam elde ediyorlar ben bir kutu 500GR maraş dondurması ile inek sütünü karıştırarak dondurmayı arttırmak istiyorum bunu yapacağım ve belli aralıklarda bende blenderdan geçireceğim belki gerek bile kalmaz duruma göre sonucu atacağım.

Normalde dondurma yapımında kullanılan toz salep ile ilk pişirmenin ardından dolaba konularak bir çeşit mayalanma sağlanıyor. İlk 24 saat içinde 5-6 kez karıştırılarak iyice karışması, kıvam alması ve buzlanmması sağlanır. Formülü tutturduktan sonra en önemli kısım karıştırma işi. Annem evde çok dondurma yapardı, hâlâ da yapıyor. Karıştırma işini de ben yapıyorum. Ama standart ev mikseri ile olacak iş değil o normalde. Makine yanar. El kuvveti ve iyi bir tahta kaşık ile hızlı ve iyi şekilde eze eze karıştırmak gerekiyor. Evde bu şekilde yaptığımız dondurma, belki de yediğim en iyi dondurmadır. Kullanılan süt, salepin kalitesi ve doğru karıştırma kıvamında ve lezzetinde belirleyici oluyor dondurmanın.

Sizin yapacağınız şekilde olursa büyük ihtimalle buzlanma olacaktır ve yarım kilo Maraş'a yazık olacaktır. 🙃

Yeni konular

Geri
Yukarı