Donma/Kilitlenme/Ses Takılması Sorunu

Ağ kartı sürücüsü ya da güvenlik yazılımı ile ilgili sorun.

Kod:
A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage
to your computer.

The problem seems to be caused by the following file: tcpip.sys

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

If this is the first time you've seen this stop error screen,
restart your computer. If this screen appears again, follow
these steps:

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer
for any Windows updates you might need.

If problems continue, disable or remove any newly installed hardware
or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.
If you need to use safe mode to remove or disable components, restart
your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then
select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x000000d1 (0x0000059000000150, 0x0000000000000002, 0x0000000000000001, 
0xfffff80000c3f279)

*** tcpip.sys - Address 0xfffff80000c3f279 base at 0xfffff80000c04000 DateStamp 
0x51bd0841

Ağ kartı sürücüsü şu an güncel durumda fakat herhangi bir güvenlik yazılımına ihtiyaç duymuyorum, sistemin içine security essentials kaçmış windows defender'ı yetiyor. :)

- - - Güncellendi - - -

Recep bey yazmış zaten. Ek olarak Bluetooh driveri de olabilir vs. Yani nete çıkar her donanımda olabilir.
O geçmiş de kalmış ama yine alırsan biz burdayız burdan devam edersin mavi ekran alırsan bakarız.

Bluetooth vb. aygıtlar kullanmıyorum. Ethernet kartı dışında herhangi bir nete çıkan kart yok, bu arada ekran kartı downclock'lu kullanmaya devam ediyorum - Hâlâ bir sorun çıkmadı, şaka gibi. Kartı değiştirmenin zamanı geldi, geçti bile. Bir sorun olursa buradan aktarmaya devam edeceğim, teşekkürler :)

Merhaba Erkut, Dear Erkut,

Öncelikle donma ve kilitlenmelere kesin çözümü buldum. Öncelikle ; komut istemini system32 şeklinde açman gerekiyor :

lqzmj.jpg

2)Yazacağım Kodları Tek Tek copyalayıp Yapıştırman Gerekiyor

screenshot001hcc.jpg

Kod:
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Tools-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-Clients
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-PowerShell
bcdedit/set disabledynamictick YES
Exit

Yapılacaklar

1. Komut istemini yönetici olarak açın

2. Verdiğim komutları yapıştırın

3. Sistemi yeniden açıp kapatın.

Merhaba arkadaşlar,

Az önce aldığım yeni mavi ekran, sanırım işlemciyle alakalı sizinle paylaşmak istiyorum:

https://www.dropbox.com/s/81yje5ihkmc81fz/092013-22562-01.dmp

Ufak bir işlemci-ram overclock denemesinin hemen ardından geldi.
Sistemi Bios'tan tekrar Optimized Default ayarlara getirip, kendi ayarlarımı yaptıktan sonra düzeldi.
Gerekirse uzun uzudiya, ayrıntılı anlatabilirim.
Sadece bir mavi ekran değil, peş peşe her sistem yeniden açılışında bazen 2-4, bazen 6-8dk'da bir sürekli mavi ekran geliyordu, fakat minidumb klasörü içerisinde sadece bu dosya var.

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Seni bi şu konuya alalım:

https://www.technopat.net/forum/mas...usb-den-calisan-ram-bellek-test-programi.html

Kod:
to your computer.

The problem seems to be caused by the following file: ntoskrnl.exe

ATTEMPTED_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY

these steps:

select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x000000fc (0xffffd00024755b58, 0x8000000006ce6963, 0xffffd00024755650, 
0x0000000000000000)

*** ntoskrnl.exe - Address 0xfffff8004cf5bda0 base at 0xfffff8004ce0b000 DateStamp 
0x51bce282

Ram ile alakalı bir mavi ekran almışsın. Default etti isen sorun düzelmesi lazım, Düzelmedi ise Bios reset yap ramleri çıkar tekrar yerine tak. Biosa gir default yap kaydet, Hala düzelme yok ise Ramlerde fiziksel hasar oluşmuş olabilir.

RAM'lerde sorun olduğunu düşünüyordum tam da, burada belirtmeyi unutmuşum; mavi ekrandan sonra pc kilitlendi, açılışta tehlike çanı (art arda bip bip bip...) çalıyordu. Daha sonra Bios'tan default yapınca her şey düzeldi.

- - - Güncellendi - - -

Seni bi şu konuya alalım:

https://www.technopat.net/forum/mas...usb-den-calisan-ram-bellek-test-programi.html

Kod:
to your computer.

The problem seems to be caused by the following file: ntoskrnl.exe

ATTEMPTED_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY

these steps:

select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x000000fc (0xffffd00024755b58, 0x8000000006ce6963, 0xffffd00024755650, 
0x0000000000000000)

*** ntoskrnl.exe - Address 0xfffff8004cf5bda0 base at 0xfffff8004ce0b000 DateStamp 
0x51bce282

Müsait bir zamanda hemen deneyip sonuçları diğer sayfadan yayınlayacağım. Tam ihtiyacım olan da buydu, teşekkürler!

RAM'lerde sorun olduğunu düşünüyordum tam da, burada belirtmeyi unutmuşum; mavi ekrandan sonra pc kilitlendi, açılışta tehlike çanı (art arda bip bip bip...) çalıyordu. Daha sonra Bios'tan default yapınca her şey düzeldi.

- - - Güncellendi - - -

Müsait bir zamanda hemen deneyip sonuçları diğer sayfadan yayınlayacağım. Tam ihtiyacım olan da buydu, teşekkürler!
Recep beyin dediğini uygulayıp Sonuç olarak kırmızı çıkar ise Resimli veya log kaydı oluşturur ise log'u burda paylaşın.
Bip seslerinin uzunluk ve kısa, Kaç kere biplediğini yazmanız önem arz ediyor. Çünkü OEM bip sesi dediğin gibi yardım çığlıkları oluyor. Donanımsal arızanın yazılımsal olarak Belirtemediği anda çıkardığı hata kodudur bip sesi :)
Siz testi yapın sonra bipleme olur ise iyice aklınızda tutun veya ses kaydı alın.

Recep beyin dediğini uygulayıp Sonuç olarak kırmızı çıkar ise Resimli veya log kaydı oluşturur ise log'u burda paylaşın.
Bip seslerinin uzunluk ve kısa, Kaç kere biplediğini yazmanız önem arz ediyor. Çünkü OEM bip sesi dediğin gibi yardım çığlıkları oluyor. Donanımsal arızanın yazılımsal olarak Belirtemediği anda çıkardığı hata kodudur bip sesi :)
Siz testi yapın sonra bipleme olur ise iyice aklınızda tutun veya ses kaydı alın.

Merhabalar,

Test 2 aşamalı olarak başarıyla tamamlandı, sistemin herhangi bir yerinde .log dosyası var mı bilmiyorum ama ben fotoğraflarını çektim.
1. test girişimimde bilgisayar tarama sırasında yanıt vermeyi kesti (Sayaç durmuştu, klavye yanıt vermiyordu, power tuşuna basar basmaz kapandı).
Donduğu andaki fotoğraf:

sxpxj.jpg

Daha sonra testi yeniden başlatıp, bilgisayarı kendi haline bıraktım. Döndüğümde testin hatasız tamamlandığını görünce ESC'ye basıp sonlandırdım.
Resim-2:

sxq7l.jpg

2.de gördüğünüz gibi memtest'in devam ettiği birşeyler vardı, ben alttaki yazıyı görünce sonlandırdım.

Sonuçlar böyle. Bu arada bip sesine gelince, daha önceden ram'leri söküp bilgisayarı çalıştırmaya kalktığımda çıkan bip'lerin sayısı ve sesiyle aynıydı. :)
Bip'lemeye başlayınca ben içimden dedim, aha birşeyler yandı. Kapatıp açınca bios'a ulaşabildim, default yapınca düzeldi.

1066 mhz ram'leri anakart el vermediği için 800 mhz'de çalıştırınca, FSB'yi 355x9 = 3195 mhz yaptım, ram'ler 1065 mhz'ye denk geliyordu tam. Sıcaklıklarda herhangi bir problem olmuyor, emektar Vandetta 2 soğutucu mevcut, daha önceden 3,2 3,4 ghz'lere çok rahat çıkıyordu.
Olaya tam açıklık getiremedim ben. Ram'leri üzerinde yazdığı üzere 2.20v vererek çalıştırıyordum. Neden oldu bu?
Bilgisayar donanımları epey eskidi, artık pencere yolu gözüküyor.
Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum: Bu anakarta 1066 mhz ram destekleyen farklı bir bios atmam mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı