Dostlukta satılmak

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Başınıza illaki gelmiştir bu durum.
Ben ve yaşayan kişiler için tavsiye verirseniz mutlu olurum.

5 yıl önce 2 kişiyle arkadaştan öte bir dostluk kurdum. Gerek oyun gerek sohbet 24 saatin 15 saati birlikte geçiyordu. O zamanlar 14 yaşında çocuktum, birbirimizi sadece sosyal medyada tanıyorduk. Yıllar geçtikçe kameralar açtık, özel hayatımızla ilgili bilgiler verdik. Hani gerçek hayatta görmesem bile sosyal alemde ikisini de çok tanıdım. Asla bu dostluk bozulmaz diyorduk ama 10 ay öncesine kadar bir oyun yüzünden tartışma çıkartıp ikisi de tekmeyi vurdular. 10 ay sonra içlerinden biri geldi, tekrar arkadaş olalım dedi ve ben saf olduğum için kabul ettim.

Çünkü ne kadar satsa da tekme de vursa kos koca 5 yılımı vermiştim ve benimle 5 gün boyunca eğlendi. Yine saatlerce oyunlar girdik, sohbet ettik ve ben de dedim ki biz böyle takılıyoruz, diğer arkadaşımızı da çağıralım üçümüz yeniden toplanak dedim ve Discord üzerinden yeni hesap açarak o arkadaşa ulaştım ve ikisinin arasının bozuk olduğunu kavga ettiklerini öğrendim ve ben ikisini barıştırdım barıştıktan 1 saat sonra yine beni sattılar. Tekme vurdular, engelleyip gittiler.

Artık kimseye güvenim kalmadım sosyal alemde bunlar gibi kişilerden korunmak için neler yapabilirim? Tavsiyeleriniz varsa çok iyi olur şu an 19 yaşındayım bunlar yüzünden sosyal alemde kimseyle arkadaş kurmak istemiyorum o derece derinden etkilettiler bünyemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal ortam, gerçek dostluktan daha acımasızdır. Duygular, anılar yoktur tek bir tık engellemeye iş biter. Kimseye güvenilmiyor. Gerçek hayatta düzgün arkadaş edinmeye çalışın. Eğer bulamazsanız biriyle arkadaşlık kuracağım diye sevmediğiniz kişilerle takılmayın, yalnız kalın daha iyi. Şimdi moralinizi bozmuş gibi oldum ama gerçekler acıdır.

10 ay sonra içlerinden biri geldi, tekrar arkadaş olalım dedi ve ben saf olduğum için kabul ettim.
Bunu yapmayın, yalvarıyorum yapmayın. Sana birisi bir şey mi yapmış daha ilgilenmeyin. Ayrıca sanal arkadaşlıklarda araya resmiyet koyun, çok samimi olmayın. ayrıca konunun başlığı da yanlış. Sanal arkadaşlıklarda "dostluk" diye bir şey yoktur.
1 saat sonra yine beni sattılar. Tekme vurdular, engelleyip gittiler.
1. tekmenin acısı zaten fazlayken 2. tekmenin acısı daha fazla oluyor.

Hocam tabi yaşça büyüksünüz daha iyi bilirsiniz ancak sanalda insanlar karşısındakini tam olarak hissedemediği için değişik davranabiliyorlar, böyle şeyleri normal karşılamanız gerektiğini yani pek takmamanız gerektiğini düşünüyorum.

Bu tamamen karakter meselesi. Biz zamanında 40 yaşında adamlarla birlikte beraber iş yapıyorduk bana hayatı öğrettiler. Hala da iletişimdeyim. 2012'de tanıştığım hala görüştüğüm kişiler var. O zaman ki enerji ve yakınlık olmasa da birbirimize olan sadakatimiz devam ediyor. Bunlar tamamen karşınızdaki kişilere bağlı.

Tersini ben de yaşadım. 12 yıl önce bir Online oyunda tanışıp çok iyi anlaştık. Yaş ilerledikçe birkaç kere yüz yüze görüştük ve arkadaşlığımızı pekiştirdik. Geçen yıl eski sevgilisi sosyal medya hesaplarına girip herkesi silmiş ve fotoğraflarıyla fake hesaplar açmış. Bunun için beni suçlayıp çok ağır hakaretler etti. Olay büyüdükçe büyüdü.

Benimle alakası olmadığını anlatmaya uğraşsam da dinlemedi. İyice aptallaşıp kendinden soğuttu ve ben de hayırlı işler diyerek hayatımdan çıkardım. Pişman mıyım? Hayır. @Olga666 hocamın dediği gibi, olmuyorsa zorlamanın anlamı yok.

Kimseye güvenmemeniz gerekiyor. Doğru olan budur. Yapmanız gereken şey acı tecrübelerinizden ders alıp, hayatı akışına bırakmak. Bu dönemde arkadaş edinmek epey zorlaştı fakat illa bir şekilde denk geliyor. Kafanızın uyuştuğu birileri illaki hayatınıza giriyor.

Yaşadığınız olumsuz tecrübelerden dolayı kendinizi kapatırsanız, zamanla obsesyon haline gelir ve olumsuzluk sizi içten içe yiyip bitirir. Her arkadaş veya sevgili edindiğinizde mutlaka biteceğini aklınızda bulundurun. En azından belli yaşa kadar böyle. İnsanların kişiliği, karakteri ve pek çok özelliğinin oturması ortalama 25 yaşına kadar sürüyor. Bu zaman diliminde insanlar sürekli değişiyor. Benim de onca yıllık arkadaşlığımı kolayca silmemin nedenlerinden biri bu. Eski tanıdığım arkadaşım artık yoktu. Zamanla değişti ve benim sevmediğim insan tipi haline geldi.

Önünde uzanan koskoca ömründe hayatının sadece minicik bir kısmını kaplayan birileri için hayat akışını, yaşam tarzını, hobilerini vb. şeyleri değiştirmek aptallık. Basit hayatı komplike hale getirerek kendimize işkence etmenin manası yok.

Bu süreci atlatmak sana bağlı. Hayatının akışına her zaman olduğu gibi devam etmelisin. Yeni yeni hobiler edinerek, farklı ortamlara girerek kafanı meşgul etmelisin. Maksimum 1-2 aya arkana dönüp baktığında "ben niye kendimi bu kadar üzmüşüm ki" diyerek gülümseyeceksin.

Umarım her şey gönlünce olur hocam. Fazla uzatmayayım. Arkadan çalan hoş müzik ve gecenin etkisiyle yazdıkça yazasım geldi.

İşte bu yüzden sosyal alemde kimseye bu kadar bağlanmayın, dostluk kurmayın. İster kabul edin, ister etmeyin; gerçek şudur ki sanal arkadaşın dostluğu ekranı kapayana kadardır.
Anlıyorum, onlara çok bağlandın ve karşılığında tekmeyi yedin. Şu anda karamsarlık içindesin. Açıkçası asosyal olduğunu öngörüyorum, çok duygusal düşünüyorsun, sen onlara güvenirken onların sana karşı düşünceleri umrunda bile değildi.

Bunu yapmayın, yalvarıyorum yapmayın. Sana birisi bir şey mi yapmış daha ilgilenmeyin. Ayrıca sanal arkadaşlıklarda araya resmiyet koyun, çok samimi olmayın. ayrıca konunun başlığı da yanlış. Sanal arkadaşlıklarda "dostluk" diye bir şey yoktur.

1. tekmenin acısı zaten fazlayken 2. tekmenin acısı daha fazla oluyor.
keşke kolay olsa hani dostum dedim bağrıma bastım çocukluk arkadaşı dedik ama olmadı neyse ders olsun bana

İşte bu yüzden sosyal alemde kimseye bu kadar bağlanmayın, dostluk kurmayın. İster kabul edin, ister etmeyin; gerçek şudur ki sanal arkadaşın dostluğu ekranı kapayana kadardır.
Anlıyorum, onlara çok bağlandın ve karşılığında tekmeyi yedin. Şu anda karamsarlık içindesin. Açıkçası asosyal olduğunu öngörüyorum, çok duygusal düşünüyorsun, sen onlara güvenirken onların sana karşı düşünceleri umrunda bile değildi.
doğrudur asosyal biriyim işim bile bilgisayar başında yani bilgisayar benim için her şey tabii ki gerçekte hafta sonları kafeye çıktığım arkadaşlarım var eğlendiğimiz sohbet ettiğimiz ama onlar pek sanal ortamda gezinmiyor oyun falan oynamıyor bende işte oyun oynayacak böyle sanalda sohbet muhabbet eden kişilerle takılıyorum sanalda yalnız kalmak en iyisi galiba yada çok bağlanmayacağız

oyun oynayacak böyle sanalda sohbet muhabbet eden kişilerle takılıyorum sanalda yalnız kalmak en iyisi galiba yada çok bağlanmayacağız
Sosyalleşmek de istemiyorsun. O zaman asosyal olarak yaşamayı bileceksin. Evet, Discord gruplarında sohbet, muhabbet, oyun oynayabilirsiniz ama onların sadece sanal olduğunu unutmayın.

Sosyalleşmek de istemiyorsun. O zaman asosyal olarak yaşamayı bileceksin. Evet, Discord gruplarında sohbet, muhabbet, oyun oynayabilirsiniz ama onların sadece sanal olduğunu unutmayın.
sosyalleşmek istemiyorum değil ben insanlara küçüklüğümden beri güvenmiyorum hayatımda dost dediğim 2 elin parmak sayısını geçmez ben dost ve arkadaşları aynı yerde tutma arkadaş dediğin bana göre sadece takılmalık o gün içinde sohbet edersin takılırsın dışarıda gezersin oyun oynarsın biter ama dost dediğin bambaşka bir şey benim için gerek sanal alem gerek gerçek hayatta yüzlerce arkadaşım vardır fakat dost değiller konuda haklısınız fakat bir yerde hatalısınız sanaldan dost olmaz onlar sadece sanal diyorsunuz ya bence olur bunlar gibilerden olmaz çünkü twitch falan izliyorsan bilirsin sonuçta o twitch yayıncıların ekipleri discord ortamından çıkmış arkadaşlıklar gelişen teknoloji ile sanal arkadaşlıklar dostluklar artıyor ister istemez oluyorsunuz sizin bile vardır değil mi? yarın bir gün ben sadece yanlış kişiler seçmişim çok affedici biri olduğum içinde 2.tekmeyi yedim

Geri
Yukarı