Çözüldü Dosya atarken SSD'nin hızı belli süre sonra düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

420645

Hectopat
Arkadaşlar dosyayı attığım zaman 400-600 MB arasında hız alıyorum, fakat yaklaşık 10 saniye sonra bir anda 100 mb/sn olarak hızı düşüyor. Bunu sebebi ne olabilir nasıl düzeltirim?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-03-08 120946.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-08 120946.png
    13,7 KB · Görüntüleme: 130
Çözüm
SSD modeli: Wdc PC sn520. Yine aynı hız düşüşü oluyor.

Evet HDD'ye dosya aktarıyorum. İşlemci i5 9300H, RAM 8 GB.
HDD'ye dosya aktarırken bu durum çok normal. HDD, SSD kadar hızlı çalışamaz. Ek olarak elinizdeki SSD'de DRAM bulunmuyor. DRAM, SSD içerisindeki dosyaları tıpkı bir harita oluşturur gibi nerede olduklarını kaydeder. DRAM bulunmayan SSD'lerde bunlar doğrudan NAND yongalara kaydedilir. NAND yongalar DRAM'lerden daha yavaş olduğu için özellikle büyük boyutlu dosyalarda hız düşüşü normaldir.
Kopyalama hızı attığınız dosyaların boyutuna, sayısına göre değişebilir. Ayrıca 10 dakikalık süre boyunca SSD ısındığı için hızını düşürüyor olabilir.

SSD modeliniz nedir? Hız düşüşü tek dosyada ne kadar oluyor?

SSD'den HDD'ye mi dosya aktarıyorsunuz? O durumda gayet normal. Baştaki hız önbellekleme ile oluyor.
SSD'den SSD'ye aktarımda oluyorsa Windows birçok değişken yüzünden işlemi yavaşlatıyordur.
İşlemci, RAM bilgisi nedir?

HDD'ye dosya aktarırken bu durum çok normal. HDD, SSD kadar hızlı çalışamaz. Ek olarak elinizdeki SSD'de DRAM bulunmuyor. DRAM, SSD içerisindeki dosyaları tıpkı bir harita oluşturur gibi nerede olduklarını kaydeder. DRAM bulunmayan SSD'lerde bunlar doğrudan NAND yongalara kaydedilir. NAND yongalar DRAM'lerden daha yavaş olduğu için özellikle büyük boyutlu dosyalarda hız düşüşü normaldir.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı