Dosyaları Seed Etmek

LeonS.Kennedy

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şimdi biz torrentleri seed ediyoruz iyi güzel de, seed ettiklerimiz torrentte kalıyor ve seedi tamamlıyor muyuz? yoksa dosyayı sildiğimiz an seed işlemi geçersiz olup karşı taraf indiremiyor mu?

Seed öyle bir şey değil. Teoride asla bitmez. Seed'i tamamlaman için indiren kimsenin olmaması lazım. Senin Seed ettiklerin anlık olarak başkalarına gidiyor, torrentte kalma diye bir şey de yok. Anlık olduğu için geçersiz de olmaz. Verileri byte byte yolluyorsun başkalarına.

Şimdi x dosyamız olsun, a kişisi onu zamanında torrent ile indirmiş, b kişisi ise %50 civarında, indirmeye devam ediyor. Bir de c kişisi olarak biz varız. Daha yeni girdik.
a'nın bilgisayarından interneti ya da program aracılığıyla belirlediği hız ile dosyalar b ve c'ye gönderiliyor. Bir yandan da b, x dosyasının a'nın size göndermediği tarafından veri gönderiyor. Siz ise b'de eksik olan kısımlara sahipseniz ona gönderiyorsunuz. Herkes birbirinin eksiğini tamamlıyor. Dosya sıralı şekilde inmiyor.

Seed öyle bir şey değil. Teoride asla bitmez. Seed'i tamamlaman için indiren kimsenin olmaması lazım. Senin Seed ettiklerin anlık olarak başkalarına gidiyor, torrentte kalma diye bir şey de yok. Anlık olduğu için geçersiz de olmaz. Verileri byte byte yolluyorsun başkalarına.

Şimdi X dosyamız olsun, a kişisi onu zamanında torrent ile indirmiş, b kişisi ise %50 civarında, indirmeye devam ediyor. Bir de C kişisi olarak biz varız. Daha yeni girdik.
A'nın bilgisayarından interneti ya da program aracılığıyla belirlediği hız ile dosyalar b ve C'ye gönderiliyor. Bir yandan da B, X dosyasının A'nın size göndermediği tarafından veri gönderiyor. Siz ise B'de eksik olan kısımlara sahipseniz ona gönderiyorsunuz. Herkes birbirinin eksiğini tamamlıyor. Dosya sıralı şekilde inmiyor.

Eğer başkaları seed etmiyorsa evet, karşı tarafın indirme hızı 0'a düşüyor ve indiremiyor.

Peki benim upload hızım düşük diyelim, karşı tarafın download hızı ise çok yüksek; benim upload hızımla karşı tarafınki aynı mı oluyor şimdi?

Peki benim upload hızım düşük diyelim, karşı tarafın download hızı ise çok yüksek; benim upload hızımla karşı tarafınki aynı mı oluyor şimdi?

Karşı tarafa seed eden kişi bir tek siz değilseniz hayır. P2P'nin işleyişini görmeniz gerek.

Torrentcomp_small.gif

Havuzda ne kadar yükleme varsa o hızda indirme yapabilirsiniz. Bunun en güzel örneği GTA V PC için çıktığında oldu. 10-20 KB/s hız ile indiriliyordu. Çünkü binlerce kişi dosyayı istiyordu ama kimse yüklemiyordu. Çünkü neredeyse kimsenin elinde yoktu.
Veri direkt şahıstan geldiği için o/onlar size ne veriyorsa siz de o kadar alabilirsiniz. İki kişilik bir sistem olmadığı için çoğu zaman sıkıntı olmuyor bu. Bir de yabancıların düzgün upload hızlarının olması da etkili bu konuda.

Karşı tarafa seed eden kişi bir tek siz değilseniz hayır. P2P'nin işleyişini görmeniz gerek.

Eki Görüntüle 559770
Havuzda ne kadar yükleme varsa o hızda indirme yapabilirsiniz. Bunun en güzel örneği GTA V PC için çıktığında oldu. 10-20 KB/s hız ile indiriliyordu. Çünkü binlerce kişi dosyayı istiyordu ama kimse yüklemiyordu. Çünkü neredeyse kimsenin elinde yoktu.
Veri direkt şahıstan geldiği için o/onlar size ne veriyorsa siz de o kadar alabilirsiniz. İki kişilik bir sistem olmadığı için çoğu zaman sıkıntı olmuyor bu. Bir de yabancıların düzgün upload hızlarının olması da etkili bu konuda.
Anladım, teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı