Dota 2 vs League of Legends

Dota daha ayrıntılı bir oyundur. Oyunu öğrenme yüzdeniz ile eğlence oranınız doğru orantılıdır. LoL ise bana göre zaten kanser oyuncu kitlesinden dolayı kaybeder.

Yabancı serverlarda oynayabilirsin. Türk serveri zaten çöp ama Dota ile kıyaslanacak oyun değil yani Lole hakarettir.
LoL'e hakaret kısmı kişiden kişiye göre değişir hocam. Eğer oyuncu taktiksel ve daha geniş düşünce açılı bir oyun istiyorsa Dota 2 tercih edebilir. LoL de güzel oyundur zaten kötü diye bir şey demedim.

LoL Dota 1'in gereksiz karmaşık ve zor mekaniklerinin ve tuş fazlalıklarının arındırılmış halidir. Kullanıcı dostudur. Fakat Dota 2, Dota 1'in üstüne sadece grafik yükseltmesi yapıp o saçma sapan mekaniklerini ve tuş fazlalıklarından arındırmamıştır. Benim gözümde başarısız ve kullanıcı dostu olmayan bir oyundur. Genellikle Warcraft zamanından kalma oyuncular oynar ki ben küçükken Warcraft delisiydim ve çok severdim. Küçükken çok acı çektiriyordu oynanış bakımından fakat yine de zevkliydi ama Dota hem yavaş hem de üstüne dediğim saçma mekanikler binince oynanmaz bir oyun oluyor.

Abi bu soruyu kaçıncı kez cevaplayacağız, genel olarak Dota>LoL, ama kişisel öncelikler de işin içine giriyor bazen. O sebeple kişiye göre değişebiliyor. Kendi yorumumu paylaşayım.

E-spor'da Dota

E-spor'da Dota genel olarak birinci bir oyundur. Aklınıza gelebilecek hiçbir e-spor oyunu Dota'dan daha iyi değildir. Neden? Dota 2, 5 yıldır üst üste en yüksek ödül havuzu olan e-spor turnuvalarını düzenledi. En son düzenlenen TI9 (The Internatiol 2019) turnuvasının ödül havuzu 34 milyon dolardır. Dota 2'nin öncülüğünden sonraki en başta gelen organizasyon 6.5 milyon dolarla LoL Dünya Şampiyonası 2018. Bu durumda, e-sporda Dota 2'nin en büyük rakibi LoL, yaklaşık 6 kat daha az rekor ödül havuzuna sahip olmasıyla birlikte ödül havuzu giderek azalmıştır ve Dunya Şampiyonası 2019'un ödül havuzu 3.25 milyon dolardır ve bu sayı, LoL Dünya Şampiyonası 2018'den iki kat azdır. Bu da LoL'ün e-spordaki başarısını devam ettiremediğini gösterir. Diğer bir faktör, LoL Dünya Şampiyonası 2019'da LoL'de bulunan tüm şampiyonlardan sadece %71'i turnuvada kullanılmıştır. Oysa, Dota 2'nin TI9 turnuvasında bu oran %99'dur yani, oyunda bulunan kahramanların %99'u turnuva boyunca seçilmiş ve oynanmıştır. Bu da şunu gösterir, LoL'de bulunan şampiyonların bazıları, birbirinin kopyası/benzeri oysa Dota 2 de yaklaşık aynı sayıdaki kahramana sahip olmasına rağmen her kahramanın özelliği ve oyuna etkisi tekildir. Burada yapılabilecek bir yorum; LoL'e eklenen bazı şampiyonların oyuna çeşitlilik getirmekten ziyade ticari ürün olmasıdır.

Diğer bir husus, LoL Dünya Şampiyonası takımlarının orijinleri ve Dota 2 The International takımlarının orijinleri. LoL turnuvalarında katılım (~%65) Çin orijinli takımlar, (~%20) ABD orijinli takımlar ve ~%15 diğer ülkelerin takımları olmaktadır. Oysa ki Dota 2'nin The International'ına dünyanın birçok farklı ülkesinden takımlar katılmaktadır. Bu durum, hangi oyunun turnuvasının adını hakettiğini gösterir.

İstatikler: Largest Overall Prize Pools in Esports - Esports Tournament Rankings :: Esports Earnings

Nitekim her iki oyunda güzeldir. Fakat, bazı arkadaşların da yaptığı yorumlara benzer şekilde Dota 2 biraz daha stratejik ve zor bir oyundur, LoL ise daha basit mekaniklerle casual bir oyundur.

Uzun vadede, uzun soluklu ve oynadığın dakikaların hakkını verecek oyun bence Dota 2'dir. İstatistikler de bunu söyler. Ayrıca şunu de eklemek isterim ki, Dota 2'nin turnuvaları şampiyonluk ligi heyecanı oluştururken, LoL turnuvaları Ziraat kupası heyecanı verir. Bu bir gerçektir.

Dota Forever <3

Ekleme:

Dota 2'nin 2020'de düzenlenmesi planlanan fakat Covid-19 sebebiyle ertlenen The International 2020 (TI10) turnuvası, TI9'un ödül havuzunu geçerek rekor kırmıştır ve hâlen daha ödül havuzu artmaktadır. Şuan ödül havuzu 35.9 milyon dolardır. Canlı olarak ödül havuzunu takip etmek için: https://dota2.prizetrac.kr/international10

LoL'de şampiyonlar ücretlidir, başlangıçta birkaç şampiyon ücretsiz verilir. Açmak için emek vermeniz veya ücret ödemeniz gerekir.

LoL'ün her yerde reklamı olmasına rağmen Dota 2'nin ilk piyasaya sunulma tarihi olan 2012'den beri hiçbir reklami yapılmamıştır. Bu da Dota 2'nin kemik bir kitleye sahip olması ve hiçbir zaman ölmeyeceği anlamına gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

LoL çocuk oyunudur, DotA daha büyük yaş kitlesine hitap eder ve daha zordur. Zor olduğu kadar da eğlencelidir. Ayrıca LoL'de bir düşman hero kasarsa durdurulamaz ama DotA'da her şeye bir çözüm üretebilirsin, zekanı iyi kullanırsan. Çocuklarla, sade(zeka kullanmayı pek gerektirmeyen), grafikleri ve tasarımı aşırı basit bir oyun oynamak istiyorsan LoL'ü seçebilirsin, ha ama "ben zor oyun severim, çakma oyunlarla işim olmaz(çünkü LoL DotA çakmasıdır), çocuk kitlesiyle de oynamak istemiyorum ve benim zekam daha ileri derecedir." diyorsan DotA 2 oynarsın. Karar senin :)

Yeni konular

Geri
Yukarı