Download ve upload ne işe yarar?

Emil Breivik

Kilopat
Daha fazla  
Downloadın ne işe yaradığını biliyorum aslında ama uploadın tam olarak nerelerde işe yaradığını bilmiyorum. İnternete yazdığımda da farklı sitelerden farklı farklı yazılar çıkıyor karşıma. Bir site başka bir şey söylerken bir diğeri farklı bir şey söylüyor. Ben de buraya yazmanın daha mantıklı olduğunu düşündüm, buradaki kullanıcıların yüksek çoğunluğunun internet ve PC ile ilgili içli dışlı olduğunu düşünerek. Bu iki kavramın tam olarak yararları nedir, nerelerde kullanılır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Download senin internetten indirdiğin veriler. Upload ise senin internete gönderdiğin veriler en basit haliyle.
Video izlerken Download yaparsın. Youtube'a kendi videonu atarken upload kullanırsın.

Download internetteki şeyi indirmekken upload bizde olan şeyi yüklemek, göndermektir. Yani downloadı tüketmek uploadı üretmek gibi düşünebilirsiniz. Örneğin WhatsApp'ta fotoğraf atarken upload yapıyoruz.

Downloadın ne işe yaradığını biliyorum aslında ama uploadın tam olarak nerelerde işe yaradığını bilmiyorum. İnternete yazdığımda da farklı sitelerden farklı farklı yazılar çıkıyor karşıma. Bir site başka bir şey söylerken bir diğeri farklı bir şey söylüyor. Ben de buraya yazmanın daha mantıklı olduğunu düşündüm, buradaki kullanıcıların yüksek çoğunluğunun internet ve PC ile ilgili içli dışlı olduğunu düşünerek. Bu iki kavramın tam olarak yararları nedir, nerelerde kullanılır?
Bir yere veri yollarken kullanıyor sanırım, mesela sosyal medyaya fotoğraf yüklerken ve ya WP den video atarken gibi hatta ve hatta YouTube a video yüklemek ve yayın yapmak bile örnek verilebilir sanırım.

Upload yükleme hızı diye biliyorum, mesela bir oyun indirirken download ı kullanırsın yani karşıdan bir şey yüklersin ancak upload mesela YouTube video yüklerken upload ı kullanırsın ben yanlış bilmiyorsam böyle.

Download'ı zaten biliyormuşsunuz, indirme demek. Ama şöyle düşünün: İnternetten indireceğiniz dosyalar (oyun olabilir, YouTube videosunun açılması olabilir, bir bilgisayar oyununda rakibinizin size mermi sıktığının ve vurulduğunuzun bilgisi olabilir) sizin bilgisayarınıza bir kamyon ile geliyor ve siz o kamyondan dosyaları aşağı indiriyorsunuz, kendinize alıyorsunuz dosyaları. Bu sayede erişmek istediğiniz şeylere erişiyorsunuz internette.

Upload ise şu demek: Aynı şekilde, siz internete dosyalar göndermek istiyorsunuz. (Arkadaşınıza mesaj, resim atmak olabilir, YouTube videosuna yorum veya beğeni atmak olabilir, bir bilgisayar oyununda rakibe sıktığınız merminin bilgisinin rakibin bilgisayarına göndermek olabilir.) Upload ederek siz göndermek istediğiniz bilgileri o internet kamyonuna yüklüyorsunuz. Kamyon da götürüyor.

Bu hız ne kadar çok olursa işlemleri de o kadar kısa sürer.

Yeni konular

Geri
Yukarı