DP ile TV'den Ses Alamama

Seha Avunduk

Hectopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GB (1x16GB)
Ekran kartı
Msi Geforce RTX 2060 Super Ventus GP 8GB
Anakart
Asus PRIME B450M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Arkadaşlar ben çift monitör kullanıyorum. Bu monitörlerden biri HDMI diğeri DP ile bağlı. Ekran kartımda da toplamda 1 HDMI, 3 DP çıkışı mevcut. Yani geriye sadece 2 tane DP kalıyor. Elimdeki bir HDMI kablosuyla TV'ye bağlamak istediğim için DP to HDMI dönüştürücü alıp DP çıkışından HDMI kablosu ile TV'ye bağladım. Görüntü sorunsuz geliyor fakat TV'den ses alamıyorum. Dönüştürücüyle mi alakası var, sürücülerle mi alakası var, yoksa bambaşka bir şey mi bir türlü çözemedim. TV, ses denetim masasında görünmüyor. Buraya da görseli bırakıyorum (Aktif olanlardan biri kulaklığım, diğeri monitör. Devre dışı olanların TV ile bir alakası yok):
1666562426967.png

Display port ile ses iletilmiyor. HDMI ile ses çıkışı alabilirsiniz. Ya da 2 tarafı da Aux giriş olan ayrı bir kablo ile ses iletimi sağlayabilirsiniz.

Artı -3 Eksi
Monitörlerden birini iptal edip HDMI ile denediğinizde sağ altta ses değiştirmek için TV'yi seçiniz, ses alabiliyorsanız eğer kabloda veya dönüştürücüde problem vardır.

Edit : Display Port kabloları ethernet ve ses dönüş sinyali taşıma özelliğine sahip değildirler.

Artı -2 Eksi
Display Port, HDMI'da olduğu gibi ses çıkışı var hocam.
Açıkcası ben de bi an vardı diye düşündüm yine de google a yazdım ve çıkan ilk sonuçta ses sinyali iletilmez yazıyordu. Sen deyince iyice baktım öyle bir şey olmadığını önerdim ama google a "display port ses iletir mi?" yazarsan görürsün. Çok saçma geldi şu an :D

Açıkcası ben de bi an vardı diye düşündüm yine de google a yazdım ve çıkan ilk sonuçta ses sinyali iletilmez yazıyordu. Sen deyince iyice baktım öyle bir şey olmadığını önerdim ama google a "display port ses iletir mi?" yazarsan görürsün. Çok saçma geldi şu an :D

Aynen, bende yazdım ve gördüm bunu. :D

Kendimden bilmesem inanacam. :D

@438943 @Randower DP ile ses iletilemiyorsa, kayıttan yürütme aygıtları içinde bahsi geçen televizyon nasıl gözüküyor?

@Seha Avunduk kulaklığın USB bağlantısını söküp denediniz mi?
Kayıttan yürütme aygıtlarında TV gözükmüyor. Kulaklığı değil de monitörü çıkarıp yeniden başlatarak denedim fakat hiçbir şey değişmedi.

Kayıttan yürütme aygıtlarında TV gözükmüyor. Kulaklığı değil de monitörü çıkarıp yeniden başlatarak denedim fakat hiçbir şey değişmedi.

Ses aldığınız bütün kaynakları söktüğünüzde ve sadece kullanmak istediğiniz televizyon bağlıyken de aynı sorun mevcutsa, o zaman kullandığınız dönüştürücü; sadece görüntü sinyalini çevirip, sesi aktarmıyor olabilir. Linkte bulunan şekilde ses aktarım özelliğinin de belirtildiği bir ürün kullanmak sorunu çözebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı