Dpc_watchdog_violation mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Ergün İnce

Hectopat
Öncelikle merhaba bilgisayarım ilk başta Windows 7 kuruluydu. Desteklenmediği için Windows 10 kurdum AMD'nin sitesinden en son sürümü kurmuştum. Hatasız sıkıntısız 6-7 ayı geçkin kullanyordum. Geçen günlerde bir anda bilgisayar kitlendi ve mavi ekran verdi bu 2 3 kere tekrarlandı ve en sonunda yeniden başlatırken Windows düzün yükelenemedi dedi. Hata kodu: Dpc watchdog violation. Windows üzerinden RAM ve HDD testi yaptım herhangi bir sıkıntı gözükmedi. Format attım tekrar Win 10 kurdum. Biraz kullandıktan sonra Windows Update ekran kartı güncellemesi yaptı ve ardından tekrar kitlenmeye ve mavi ekran vermeye başladı belki de tesadüftür. Aygıt yönetisinden harici ekran kartımı devre dışı bıraktığımda kitlenme olmuyor. Tekrar tekrar tüm ekran kartı driverler sürümlerini denedim. İlk olarak Dell'in kendi sitesinden ekran kartı driverini(Dell'in sitesindeki eski sürüm) kurdum laptop açılmadı sürekli Windows yüklenirken takılıp donuyor siyah ekranda kalıyor sonrada mavi ekran verip yeniden başlatıyor. Kurtarma menüsünden güvenli modda açılıyor. AMD'nin sitesinden en son sürüm driverı indirdim bu sefer açılıyor ama açıldıktan kısa sürede tekrar kitlenip mavi ekran veriyor. En son sürüm driveri bir özel kurulumla Radeon ayarlarının tikini kaldırıp Radeon ayarlarını yükelmeden kurdum. Açıldı bir 3 dk sonra yine kitlendi. Driverları kurarken kaldırıp temiz kurulum yaptım her seferinde. Belkide farklı bir yerdedir sıkıntı.
Minidump dosyaları: Minidump - Google Drive
Aslında 10/15'i geçkin kitlendi. Kitlendikten bir süre geçtikten sonra mavi ekran veriyordu bende çoğunda beklemeyip kitlendikten sonra laptopu kapattım. O yüzden 5 tane minidump dosyası gözüküyor sadece.

Laptop modeli: Dell Inspiron 5520.
Ekran kartı:
AMD Radeon HD 7670M.
Intel HD Graphics 4000.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncelleyin. Güncelledikten sonra defaut yapıp kaydedin.
Sonra bununla da güncelleyip defaut yapıp kaydedin.

Win 10 destekli değil kim söylediyse. Win 7 veya Win 8.1 destekliyor. Ancak Win 10 da kullanabilirsin tabi.

Bunları yaptıktan sonra alırsan güncel dosyaları paylaşırsın.
Yok öyle değil belli bir süre önce windows 7 artık desteklenmiyor diye uyarı aldım artık güncelleme gelmeyecek ve antivirüs fln güncellenmeyecektir diye o yüzden win 10 kurdum.Minidump Dosyalarını incelediniz mi? Ekran kartı ile ilgisi yok mu sorunun şuan devre dışı bıraktım 3 saattir yava şolsada kullanıyorum.
Ve bios güncellemeyi bilmiyorum zor bir iş mi ve riski var mı
ve direkt bu exe dosyalarını açıp kuracak mıyım?
Şimdi baktım da uygun olduğundan eminsiniz değil mi,şuan bilgisayarım win10 ama dell'in sitesinde seçenek olarak win7,win8,win8.1 var? Windows 10 desteklenmemektedir yazıyor.
@Murat5038
BIOS güncelleyin. Güncelledikten sonra defaut yapıp kaydedin.
Sonra bununla da güncelleyip defaut yapıp kaydedin.

Win 10 destekli değil kim söylediyse. Win 7 veya Win 8.1 destekliyor. Ancak Win 10 da kullanabilirsin tabi.

Bunları yaptıktan sonra alırsan güncel dosyaları paylaşırsın.
@Murat5038 rica etsem bakabilir misin emin olmadan birşey yapmak istemiyorum da

Son düzenleme:
Verdiklerimi teker teker kuracaksınız yazılım kurar gibi. Kurma işlemindne önce açık olan yazılımları kapatın. Batarya ve adaptörü takın ve çıkartmayın hiçbir şekilde. Sistem açılana kadar da açma tuşunla oynamayın.
Bunlara uyarsan riskli değil.
Win 7 günceleme desteği almayı kesti. Bunun haberini çok oldu yapalı. Sistem donanımsal ve yazılımsal olarak da destekli değil uyumlu değil ancak ona rağmen yine de kısmi olarak bileşen uyumluluğu var.

Verdiklerimi teker teker kuracaksınız yazılım kurar gibi. Kurma işlemindne önce açık olan yazılımları kapatın. Batarya ve adaptörü takın ve çıkartmayın hiçbir şekilde. Sistem açılana kadar da açma tuşunla oynamayın.
Win 7 günceleme desteği almayı kesti. Bunun haberini çok oldu yapalı. Sistem donanımsal ve yazılımsal olarak da destekli değil uyumlu değil ancak ona rağmen yine de kısmi olarak bileşen uyumluluğu var.
Tamam çok teşekkür ederim uyumsuzluk çakışma olmaz diyorsanız kuruyorum sırayla @Murat5038
Son birşey daha soracağım ilk olarak 1.siin kurduktan sonra yemniden başlattıktan sonra mı 2.sini kurcam yoksa ard arda yeniden başlatmadan mı? @Murat5038
Son birşey daha soracağım ilk olarak 1.siin kurduktan sonra yeniden başlattıktan sonra mı 2.sini kurcam yoksa ard arda yeniden başlatmadan mı? @Murat5038
Ve bu arada galiba ürün anahtarı mı ne gidiyormuş bitlocker kapalı gitmez demi? ürün anahtarım yok @Murat5038
ve bataryam yok sadece şarj aletim var olur mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı