DPC_WATCHDOG_VIOLATION mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

ArderZ

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu açtığım 3. konu farkındayım fakat yardımcı olan hocalarımdan bir daha geri dönüş alamıyorum bu yüzden yeni konu açma ihtiyacı duydum. 8 aylık ASUS TUF Gaming (Ryzen 5 3550 H, GTX 1650, 8 GB RAM, 1 TB HDD 256 SSD) laptopumda uzun süredir DPC_WATCHDOG_VIOLATION hatası ile uğraşıyorum. Şimdiye kadar @Ted Kaczynski, @MisakiTaro ve @The G.O.A.T hocalarım yardımcı oldular sağ olsunlar. En son @The G.O.A.T hocam yardımcı olduğunda 2 hafta kadar hiç hata almadım. Tam hatadan kurtuldum zannederken bugün tekrar aynı hatayı aldım. Bugün 15.58'de bilgisayarıma yeni yüklediğim oyunu optimize etmek için GeForce Experience uygulamasını açmak istediğim sırada yine aynı DPC_WATCHDOG_VIOLATION mavi ekran hatasını aldım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yardımlarınızı bekliyorum.

Minidump dosyası: 22.04.2021 Minidump.rar

Soru: Az önce League of Legends oyununa girerken görev çubuğunda kırmızı nokta veya siyah çizgiler gördüm. Görev çubuğundaki League of Legends simgesine tıklayıp oyunu tam ekrana aldığımda kırmızı noktalar ve çizgiler gitti sonra hiç belirmediler. Sorun raporlarına ve olay günlüğüne baktığımda bununla ilgili bir hata, uyarı vs göremedim, nedeni ne olabilir sizce? Cevaplarsanız sevinirim 🙏 🙏

nvlddmkm.sys sürücüsünde sıkıntı var. Nvidia sürücünüzü DDU ile kaldırıp WHQL bir sürüm yükleyin.

Her mavi ekran aldığında sorun ekran kartı gözüküyor. Dump dosyası içeriğinde ekran kartından başka bir bilgi çıkartamadım. Minidump dosyasını daha detaylı okumak için başka komutlar denersek belki fazladan bilgiye ulaşabiliriz. Ama bu komutları anlamak bazen gerçekten çok zor oluyor.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu sfc/ scannow komutunu gir. %100 olmasını bekleyin.

Şu an tek yapabileceğin ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrar kurmak gibi gözüküyor.

nvlddmkm.sys sürücüsünde sıkıntı var. NVIDIA sürücünüzü DDU ile kaldırıp WHQL bir sürüm yükleyin.

Cevabınız için teşekkür ederim hemen uyguluyorum.
Her mavi ekran aldığında sorun ekran kartı gözüküyor. Dump dosyası içeriğinde ekran kartından başka bir bilgi çıkartamadım. Minidump dosyasını daha detaylı okumak için başka komutlar denersek belki fazladan bilgiye ulaşabiliriz. Ama bu komutları anlamak bazen gerçekten çok zor oluyor.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu sfc/ scannow komutunu gir. %100 olmasını bekleyin.

Şu an tek yapabileceğin ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrar kurmak gibi gözüküyor.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim sfc /scannow komutunu yaptım fakat bir hata bulmadı.

Hocam bu grafik sürücüsü uyumlu grafik donanımı bulamadı hatası alıyorum ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleme:
BIOS'u son sürüme çekip UMA Buffer Size'yi AUTO yapın. Hataları aldığınızda son sürüm Windows 10 ile temiz kurulum yapıp sürücüleri official kaynaklardan indirdiyseniz ve hala NVIDIA çekirdek sürücüsü hatasını alıyorsanız ekran kartınız donanımsal olarak arızalıdır. Yazılımsal olarak ne yapsanız boş maalesef.

BIOS'u son sürüme çekip uma buffer Size'yi Auto yapın. Hataları aldığınızda son sürüm Windows 10 ile temiz kurulum yapıp sürücüleri official kaynaklardan indirdiyseniz ve hala NVIDIA çekirdek sürücüsü hatasını alıyorsanız ekran kartınız donanımsal olarak arızalıdır. Yazılımsal olarak ne yapsanız boş maalesef.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. BIOS sürümüm son sürüm geçenlerde güncellemiştim 2 hafta kadar önce temiz kurulum yaptım. Dediğiniz adımlar biraz tehlikeli olabilir mi? O konularda tam bilgi sahibi değilim nasıl yapabilirim sorun yaratma riski var mı? Hatayı biraz araştırdığımda ise çoğu forumda sürücü çakışmasından dolayı olduğunu söylüyorlardı bilgisayarım şu an yanımda değil bilgisayarımı elime aldığım gibi @Ted Kaczynski hocamın önerdiği adımları uygulayacağım yine düzelmezse el mahkum garantiye göndereceğim.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. BIOS sürümüm son sürüm geçenlerde güncellemiştim 2 hafta kadar önce temiz kurulum yaptım. Dediğiniz adımlar biraz tehlikeli olabilir mi? O konularda tam bilgi sahibi değilim nasıl yapabilirim sorun yaratma riski var mı? Hatayı biraz araştırdığımda ise çoğu forumda sürücü çakışmasından dolayı olduğunu söylüyorlardı bilgisayarım şu an yanımda değil bilgisayarımı elime aldığım gibi @Ted Kaczynski hocamın önerdiği adımları uygulayacağım yine düzelmezse el mahkum garantiye göndereceğim.
Bahsettiğim yönergelerin hiçbiri riskli değildir ve cihazı garanti kapsamından çıkarmaz. Problem çok yüksek ihtimal donanımsal olduğu için garantiye verirken servis notunda mutlaka minidump dosyalarınızın indirilebilir linkini paylaşın. Bit.ly ile linki kısaltıp servis notunda paylaşabilirsiniz.

Bahsettiğim yönergelerin hiçbiri riskli değildir ve cihazı garanti kapsamından çıkarmaz. Problem çok yüksek ihtimal donanımsal olduğu için garantiye verirken servis notunda mutlaka minidump dosyalarınızın indirilebilir linkini paylaşın. Bit. Ly ile linki kısaltıp servis notunda paylaşabilirsiniz.

Hocam yönergenizi nasıl yapabilirim BIOS ile ilgili pek bilgim yok anlatma şansınız var mı?
Bir de buffer size tam olarak ne oluyor o ayardan sonra cihazın zarar görme riski var mı? Neden Auto'ya almam lazım? Anlatabilirseniz sevinirim.
Not: Garantiye göndermekten biraz çekiniyorum. Cihazı bozmalarından veya çok geç gelmesinden çekiniyorum şu an vize zamanı olduğu için cihazım bana çok lazım. @Ted Kaczynski hocamın ve sizin yönergelerinizi uygulasam düzelme şansı yok mu sizce?

Soru: Hocam cihazı ilk aldiğimda Armoury Crate uygulamasını kullanıyordum fakat sonradan farklı bir mavi ekran hatası almama neden olduğu için kullanmadım Windows 10 temiz yükleme yapıncada hiç yüklemedim yapmadım bu cihaza zarar verir mi ? veya yüklersem daha stabil çalışması gibi bir durum söz konusu olur mu sizce ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı