DRAM'siz SSD ne kadar dayanır?

NyronZ

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASRock A620M-HDV/M.2
İşlemci: Ryzen 5 7500F
Ekran Kartı: Gainward GeForce RTX 4060 Ti Ghost 8GB
RAM: Corsair Vengeance 16GB 5200 Mhz CL40 DDR5
SSD: MLD 1TB M500 NVMe Gen4
PSU: MSI MAG A650BN 650W 80+ Bronze
İşlemci Soğutucu: Deepcool AK400 Zero Dark
Monitör: Philips Evnia 24" 24M1N3200ZA-00
Klavye : Logitech G213
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
MLD M500
Aldığım ve bir süredir kullandığım hazır sistemde MLD 1TB M500 var, DRAM yok diyenler olmuş. Öncelikle DRAM nedir ve oyun oynayacak ve film izleyecek birisi için bir olmazsa olmaz mıdır?

Bir başka sorum ise, SSD ve HDD'lerin belli bir kullanım süresi olduğunu (SSD 4-5 yıl, HDD 1 yıl) ve sonra yavaşca bozulduklarını duydum. Bu doğru mudur? Benim onlarca önemli bilgim var SSD'nin içinde, 4-5 yıl sonra bozulunca bütün bilgilerim ve verilerim bir anda kurtarılamaz bir vaziyette gidecek mi?

Uzun ve açıklayıcı cevaplara ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o SSD'yi değiştirin. Aşırı kötü bir SSD ayrıca hazır sistem Sinerji'den galiba, Sinerji belli başlı bilgisayarlarında bu SSD'yi koyuyor.
Hocam iddianıza kanıt var mıdır acaba? Çünkü PC windows ile beraber tamamen 10 saniyede açılıyor, MaşaAllah turp gibi çalışıyor SSD. Ben bir soruna rastlayamadım, rastlayanı da görmedim

Hocam iddianıza kanıt var mıdır acaba? Çünkü PC windows ile beraber tamamen 10 saniyede açılıyor, MaşaAllah turp gibi çalışıyor SSD. Ben bir soruna rastlayamadım, rastlayanı da görmedim
Zaten SSD'i hızlı ama aşırı kötü bir SSD. Rakiplerinin yanında hem daha pahalı hemde DRAM yok. Yani durduk yere dosyaların kaybolursa forumda bize ağlama.

Zaten SSD'i hızlı ama aşırı kötü bir SSD. Rakiplerinin yanında hem daha pahalı hemde DRAM yok. Yani durduk yere dosyaların kaybolursa forumda bize ağlama.
Hocam ben de diyorum ki dediğiniz şeyin bir kanıtı var mı, yoksa sadece iddiada mı bulunuyorsunuz? Forumda hiç rastlamadım MLD M500 ile sorun yaşayan birini, öyle bir kaynak da görmedim. Sistemi almadan önce iyice araştırmıştım zaten

Hocam ben de diyorum ki dediğiniz şeyin bir kanıtı var mı, yoksa sadece iddiada mı bulunuyorsunuz? Forumda hiç rastlamadım MLD M500 ile sorun yaşayan birini, öyle bir kaynak da görmedim. Sistemi almadan önce iyice araştırmıştım zaten
Hocam MLD SSD almak isteyen herkese ya Samsung yada Kioxia gibi markalar öneriliyor. Neyse umarım iyi günlerde kullanırsın. Gelmiş cehenneme sonradan sevap sığdırmamak lazım.

Crucial P3/P3+ ve Corsair MP600 Core XT ile aynı kontolcüyü ve bu disklerden daha iyi NAND'leri kullanıyor. Bu disklerin aksine yazılım bulundurmuyor ve TBW belirtilmemiş. Diskte 64 MB HMB var. 2 günde bozulacak değil herhalde. Uzun süre götürebilir ama muhtemelen hız düşürecektir.

Hocam MLD SSD almak isteyen herkese ya Samsung yada Kioxia gibi markalar öneriliyor. Neyse umarım iyi günlerde kullanırsın. Gelmiş cehenneme sonradan sevap sığdırmamak lazım.
Bu tavırlar nedir acaba? Tamam samsung veya kioxia öneriliyor olabilir daha f/p olduğu için, ben sistemi fırsat ürünü iken almıştım, sonradan 10.000₺ zam gelmiş hatta. Herşey kaliteli olsun, SSD azıcık dandik olsa ne olur? Hiçbir dayanağınız ve kanıtınız olmadan direkt "SSD çööp bilgilerin gideceek kıyameeet" demenizi saçma buluyorum.

SSD'de DRAM olup olmaması doğrudan ömrünün daha kısa olacağı anlamına gelmez. Rastgele erişimlerde ve gecikme süresinde DRAM'e sahip bir SSD'ye göre daha kötü performans verecektir. Ancak halen HDD'lere göre çok daha iyidir.

Dayanıklılık konusunda şöyle bir korelasyon söz konusu, bir SSD DRAM barındırmıyorsa muhtemelen diğer unsurlarında da bütçeden kısılmıştır. Düşük kalitede silikon, daha ucuz kontrolcü. Bu noktada ömrünün daha kısa olması beklenebilir.

Ama bu demek değil ki birini 3 yıl kullanırsın, öbürünü 5 yıl kullanırsın. Tamamen iş yüküne ve biraz da şansa bağlı bir durum. Eğer bütçeniz varsa orta seviyeye yakın ürünler almak daha iyi bir tercihtir.

Yeni konular

Geri
Yukarı