Driver Booster, CCleaner tarzı programlar PC'ye zarar verir mi?

Tinyx

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ABRA A5 V13.1.1
GTX1050M
i5 8300H
16GB RAM
Meslek
Junior Developer - Öğrenci
Sistemde temizlik, driver yüklemek için programlar bir hayli fazla. Şahsen ben CCleaner ve Driver Booster'ı baya uzun bir süredir kullanıyorum. Acaba bunların PC'ye olumsuz etkileri var mı?

CCleaner'ı sürekli güncel tutmanızda fayda var. Güncel Windows sürümlerinde eski sürümler sorun çıkartabiliyor.
Driver Booster ve türevlerini kullanmayın. Güncel olan sürücünün eskisini kuruyor ya da yanlış sürücü kuruyor.
Sonuç, mavi ekranlar silsilesi.

Ben uzun bir süredir CCleaner ve Driver Booster 5 kullanıyorum henüz bir sıkıntısını görmedim. Ancak DB için şunu söyleyebilirim bazı eski sürücülerin (var olan) yeni versiyonlarını bulamıyor sizin aramanızı tavsiye ederim. PC ye bir olumsuz etkisi olduğunu zannetmiyorum.

CCleaner kullanabilirsiniz. Türevi temizlik yazılımlarını tavsiye etmiyoruz. Özellikle de temizliğin yanında optimizasyon yapan türlerini. Örneğin: Wise Care 365, Glary Utilities, WinOptimizer...

Driver bulucu kullanmayın, kendi sürücülerinizi kendiniz bulup kurun ki ilerde sorun yaşamayasınız. Zaten kurulması önemli sürücüler yonga seti, ekran kartı, ses kartı ve ağ kartı sürücüleridir. Gerisi çok da önemli sürücüler değil. Tabii ki depolama birimi sürücülerinizin de güncel olmasında fayda var.

Güncel sürücüleri kendiniz bulamazsanız Driver Identifier ile sürücü taramayası yaptırıp sitenin veritabanı üzerinde bulunan en güncel sürücüyü indirebilirsiniz, genelde en son sürümler veritabanlarında mevcut oluyor.

Windows 7 işletim sistemini kullanırken Combofix programını kullanırdım ve memnundum. Windows 10 işletim sistemini yükledikten sonra Combofix'in desteği Windows 8'e kadar olduğu için CCleaner kullanmaya başladım. @Asım Demir 'in de dediği gibi sürekli güncel tutman gerekiyor.

Combofix'i Windows 10'da denediğim zaman gelen uyarı penceresi.

indir (1).png

CCleaner kullanabilirsiniz. Türevi temizlik yazılımlarını tavsiye etmiyoruz. Özellikle de temizliğin yanında optimizasyon yapan türlerini. Örneğin: Wise Care 365, Glary Utilities, WinOptimizer...

Driver bulucu kullanmayın, kendi sürücülerinizi kendiniz bulup kurun ki ilerde sorun yaşamayasınız. Zaten kurulması önemli sürücüler yonga seti, ekran kartı, ses kartı ve ağ kartı sürücüleridir. Gerisi çok da önemli sürücüler değil. Tabii ki depolama birimi sürücülerinizin de güncel olmasında fayda var.

Güncel sürücüleri kendiniz bulamazsanız Driver Identifier ile sürücü taramayası yaptırıp sitenin veritabanı üzerinde bulunan en güncel sürücüyü indirebilirsiniz, genelde en son sürümler veritabanlarında mevcut oluyor.
Yonga seti ve ekran kartını yüklerim sıkıntı yok. Ama ses ve ağ kartı sürücülerimi nereden yükleyebilirim? Modellerine bakıp kendi sitelerinden mi indirmem gerek?

Evet modellerine göre kendi sitelerinden indirebilirsiniz veya kullandığınız anakartın destek sitesinden indirebilirsiniz. Ben genelde Driver Identifier veritabanındaki en düzgün sürücüleri indiriyorum. Realtek ses kartımın ve ağ kartımın sürücülerini Realtek'in kendi sitesinden indirdiğimde eski sürümleri indirebildiği için Driver Identifier ile ASUS veya Acer çoklu uyumluluk sunabilen sürücüler yayınlayan firmaların son yayınladıklarını indirmek bana göre en iyisi.

Realtek ses kartı ağ kartınız varsa en temizi Realtek'in kendi sitesini kullanmak. Kartın sürücülerini bulamazsanız Driver Identifier ile taratıp veritabanından size uyacak en son sürümü indirebilirsiniz. Ama Driver Identifier üzerinden Chipset'le ilgili bir sürücü indirmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Sürücüleri üreticinin kendi sitesinden indirecekseniz Driver Booster kullanabilirsiniz. Driver Booster kullanarak indirip yüklerim derseniz kullanmayın.

Evet modellerine göre kendi sitelerinden indirebilirsiniz veya kullandığınız anakartın destek sitesinden indirebilirsiniz. Ben genelde Driver Identifier veritabanındaki en düzgün sürücüleri indiriyorum. Realtek ses kartımın ve ağ kartımın sürücülerini Realtek'in kendi sitesinden indirdiğimde eski sürümleri indirebildiği için Driver Identifier ile ASUS veya Acer çoklu uyumluluk sunabilen sürücüler yayınlayan firmaların son yayınladıklarını indirmek bana göre en iyisi.

Realtek ses kartı ağ kartınız varsa en temizi Realtek'in kendi sitesini kullanmak. Kartın sürücülerini bulamazsanız Driver Identifier ile taratıp veritabanından size uyacak en son sürümü indirebilirsiniz. Ama Driver Identifier üzerinden Chipset'le ilgili bir sürücü indirmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
Anakartımın destek sitesine bakamam. Çünkü anakartım Pegatron IPX41-D3. Pegatron ise kapanmış bir şirket sitesi falan yok. Ama kurucuları Asus'tan ayrılan kişilerdi. Ve kullandığım anakart Asus'un IPM41-D3 anakartının Mini ITX versiyonu. Asus'tan yüklesem sıkıntı olur mu acaba?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı