Driver Booster Güvenilir mi?

Bilinçli kullanırsan gayet kullanışlı. Aksini söyleyenler direk okumadan bakmadan next next next'e basıp başına iş alanlardır. Yinede kendi sitelerinden indirip yüklemen önerimdir. Topu topu 4 5 parça günelleme yaparsın nedir ekran kartı, nedir anakart vs.

Birinin zarar görmesi? Biz haftada en az bir kere bu programlar yüzünden zarar gören birine yardım ediyoruz. Sizin aksinize gayet aktifiz ve bunun zararlarını iyi biliyoruz. Ben kullandım oldu diye çalışmıyoruz. Önce bu programları araştırın. Bir daha da IObit çöplerini bu şekilde savunmayın.

Adam resmen ben ne dersem odur diyor. Kibire bak. Hele bunlar hep böyle zaten. Kadevra kardeş cevap yazmasaydın keşke bu kendini beğenmişe.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adam resmen ben ne dersem odur diyor kibire bak hele bunlar hep böyle zaten kadevra kardeş cevap yazmasaydın keşke bu kendini beğenmişe.
Asıl size cevap vermemek lazım da biraz nöronların harekete geçer belki.
Bunun adı kibir değil tecrübe ve bilgidir bunu bir kavrayın ilk olarak. Boş laf edip kibirli diyeceğinize karşı kanıt sunarak cevaplayabilirdin nöronlar çalışsaydı.
Dostum elle nasıl yapacağım yardım eder misin ben hep Driver Booster kullandım :( ?
Kendi konunuzu açıp imzamdan Aida64 sonucunu veya eksik olan sürücü donanım kimliğini doğru paylaşırsanız veririz.

Bu konuyla ilgili daha önce de yazmıştım ama aradan geçen zamanda biraz daha farklı bir yorum yapmayı düşünüyorum. Öncelikle bilgisayar sürücüleri belki bir megabyte kapasitesinden daha az sürücüler de içeriyor ve ayrıca yarım gigabyte değerini aşan grafik sürücüsü yazılımları da var. Öte yandan bazı sürücüler yıllarca aynı kalırken bazı sürücüler ise ayda iki kere güncelleme alabiliyor. Konuya kendi bilgisayar markam olan Asus ve onun daha dün 2004 sürümüne uygulamalarımı kaldırarak ama kişisel dosyalarımı koruyarak yükselttiğim Windows 10 sürümüyle yaklaşmak istiyorum. Ayrıca şöyle de bir durum var ki bilgisayarınızın üretici şirketi bütün bir bilgisayarınızın yapılandırıcısı ve kullandığı aygıtların montajlayıcısı ama bu tüm o aygıtların asıl üreticisinin bilgisayar şirketiniz olduğu anlamına gelmiyor. Benim anlayabildiğim bu nedenle kendi şirket bütünlükleri yada bilgisayarın hassasiyeti açısından önemli olan örneğin Bios güncellemesi ve işlemci-anakart sürücüleri noktasında sürücü desteği aranırken laptop üreticilerinin daha duyarlı olduğu ve gerçek zamanlı destek sağladıkları ve bu realitenin yanında kullandığınız bilgisayarın yalnızca marka değil model yapılandırmasına kadar detaylı ve doğru veri girerek sürücüleri lisanslı en son sürücüler olarak yüklemeniz gerektiği ve bu sürücüler yukarıda açıkladığım tanımlamadan uzaklaştıkları oranda ise çok yönlü bir desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu desteğin bir yanında üretici şirketin sürücü sayfası yer alıyorken diğer bir tarafında Windows Update yer alıyor. Her şey bununla bitmiyor. Aygıt üreticilerinin kendi sürücü sayfalarına da bakmanız oldukça önemli. Konu başlığının da kapsamında olan sürücü programlarına gelince bence burada kendi uzmanlığınız ve belki birazda içgüdülerinizle birkaç sürücü programına tarama yaptırmak ve karşınıza çıkan sürücülerle ilgili kapsamlı bir araştırma sonrasında belki birazda deneysel bir yaklaşımla insiyatif alarak tercih yapabilmek. Açıkçası bu söylediğimin en doğru açıklama olduğunu iddia etmem ama yazılım dünyasında geri dönüşümsüz olmadığı sürece deneme yanılma yaklaşımının doğruya ulaşma ve deneyim kazanma açısından önemli olduğu düşüncesindeyim. Söylemek istediğimi kendi deneyimlerimi paylaşarak açıklamak istiyorum ve örneğin dahili grafik sürücüsü ve de örneğin nvidia harici grafik sürücüsü ortalama olarak ayda bir kez güncelleniyor ve ben laptop üreticimin sürücü sayfasına baktığımda dahili grafik işlemci sürücüsü olarak tanıtım yılına ait referans sürücü yazılımının yalnızca birkaç sürüm daha yeni bir versiyonunun olduğunu gördüm. Halbuki o sürücüden bu yana İntel 530 sürücüsü onlarca defa güncellendi ve bu nedenle en güncel sürücü Asus' un değil yalnızca İntel' in sayfasından temin edilebilir. Nvidia' yı ise zaten biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız Nvidia harici grafik işlemcisine sahipse Nvidia' nin kendi arayüz fonksiyonuna sahip uygulamaları var ve onları yüklediğinizde sürücü güncellemesini otomatik olarak buluyor ve yüklüyor ve bu hususta da Asus' un sürücü desteğini pek olumlu bulamadığı söylemek isterim. Bir diğer etkin bir aygıt sürücüsü olarak ses sürücülerini açıklamam gerekirse bilgisayarımda kurulu olan ilk sürücü bir süre sonra hatalar vermeye başlamıştı ve ben de ses aygıtımın üreticisinin işletim sistemimle uyumlu olarak bilgisayarımın üretici şirketine benim model varyasyonuma yakın model seçeneklerine sağladığı sürücülere baktım ve onlardan deneme yanılma yoluyla en uygun bulduğum sürücüyü yükledim. Birkaç yıl bu şekilde kullandım ve sonrasında kısa bir süre önce laptopuma format attığımda Asus' un birkaç yıl daha yeni art arda iki sürücü daha eklediğini gördüm ki bu tam olarak benim laptop modelimin lisanslı sürücüleri. Bilgisayarımda tek bir eski yazılım olmasını istemeyen ben doğal olarak en güncel olanı yükledim ama ne yazık ki bazı fonksiyonların ve genel ses kalitesinin istediğim gibi olmadığını gördüm ve bu nedenle aralarında birkaç ay olan iki sürücüden bir eski olanı yükledim ve hem özelliklerinin hem de ses kalitesinin daha iyi olduğunu hem fark ettim hem de hissettim ve bu nedenle bir istisna yaptım. Lisanslı ve son sürüm olan versiyonun neden Smart Audio ses düzenleyicisini açmadığını ve neden genel ses seviyesinin düşük kaldığını hala daha anlayabilmiş değilim. Öte yandan bağlantı aygıtlarının sürücüleri yalnızca performans açısından değil güvenlik açısından da önemli. Onlar açısından referansım Windows Update ile en güvenilir bulduğum sürücü güncelleme programının önerdiği sürücüyü sentezleyerek en doğru olacağına karar verdiğim sürücüyü yüklemek ama bu konuyu hala daha tam anlayamadım ve bu nedenle Windows Update ile sürücü programının önerdiği sürücü arasında gidip geliyorum ve çoğunlukla deneysel takılmayı tercih ederek sürücü programının önerdiğini kuruyorum. Bağlantı sürücüleri ve bazı işlemci sürücüleri ve de örneğin pil sürücüsü gibi yazılım detayının ne tür etkiler oluşturduğunu tam anlayamadığım sürücülerde oldukça kararsız kalıyorum ama burada şunu da belirtmek isterim ki aygıt üreticileri ve laptop üreticileri ve de işletim sistemi üreticisi belki yılda bir defa bir araya gelmeliler ve bu tür sürücülerin güncel ve optimal kalmasında birlikte etkili çözüm üretmeliler aksi halde birkaç yıllık ve haliyle eski olarak algılanan lisanslı sürücümü yoksa sürücü programının önerdiği ve oldukça yakın zamanlı görünen sürücü yazılımı mı daha iyi performans gösterir bunu yalnızca deneme yanılma yoluyla anlayabiliriz. Kısa bir yazıyı da sürücü programlarına ayırmak istiyorum. Değerlendirmek istediğim dört sürücü programı var. İlki Iobit Driver Booster. Benim anladığım kadarıyla ele alacak olduğum dört sürücü programından en yeniyi en fazla tercih eden sürücü programı Iobit Driver Booster. Şu var ki evet en yeni en iyi olarak algılanabilir ama konu yazılım olduğunda bu her zaman için tümüyle doğru sayılmayabilir. Sürücü tercihlerinde nasıl bir kararlılık ve uyum varsaydıklarını daha da önemlisi lisans desteğinin önerildiğini anlayabilmiş değilim ve bu nedenle kullanılmasını en az önerebileceğim sürücü programı. Sürücü tercihlerinde kararlılık ve lisans uyumu açısından en geleneksel yaklaşıma sahip olan ise Wise Driver Care gibi görünüyor. Yani Wise Driver Care ile sürücü kurulumu yapmayabilirsiniz ama sürücü taraması yaptığınızda bir sürücünüzün eski veya sorunlu olduğunu söylüyorsa bunun doğru olma ihtimalini göz ardı etmemenizi öneririm. Stabil bulduğum iki sürücüden biri Driver Max iken diğeri ise Driver Easy. Genelde Driver Max karşınıza güncellenebilir daha fazla sürücü çıkaracakken Driver Easy' nin ise daha az güncelleme önerisi sunacağını ama amaca daha uygun sürücüleri önerebileceğini düşünüyorum ama tabi ki tüm bunlar benim kişisel fikirlerim ve öncelikli olarak bir uzman desteğini öneririm. En son olarak aklıma gelmişken bazı antivirüs programları da sürücü güncellemesi yapıyor ki onların durumu aynı zamanda birazcık ironi içeriyor.

Son düzenleme:
Bence yükleme güvenilmez, Benim eski bilgisayarımın driver/ekran kartı 2012'den 2020 yaptı ama sonra performans iyice azaldı ve 3 gün sonra bilgisayarıma veda ettim.

windows un update sinide görüyoruz güncelleştirme yerinden yaptığımız zaman pc ye elveda diyoruz reset mi atar artık durmadan , mavi ekran veya siyah ekran mı verir yada açılış logosunda kitlenir kalır mı oda şansınıza hangisi çıkarsa. valla ben yıllardır driverbooster kullanırım ekran kartı hariç diğer hepsini güncellerim oradan hiçte bi sorun olmadı.asıl windows un kendi yerindeki güncellemesinden korkmak gerek pc yi sakat ediyor .

Geri
Yukarı