Çözüldü Driver güncellemeleri nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gerek

Hectopat
Makaleler
1
Benim merak ettiğim şeyler şunlar sırasına göre cevap verirseniz sevinirim.
1- Ekran kartının Driver'ını sitesinden indirip kurmamız yeterli mi?
2- AMD Support’dan kendi chipsetimize göre doğru olanı indirdiğimizde anakarttaki her şey güncel mi olur?
3- BIOS güncellemelerini sıradan mı yapmak gerekir örneğin: BIOS 40’ken 50'ye geçmek için 42'de yapılmak zorunda mı?
4- Bunların dışında Driver varsa indirilmeli midir ve nereden indirilir?
Hocam kimse mi bilmiyor?

Son düzenleme:
Merhaba,

Hocam öncelikle evet ekran kartınızın sitesinden girip sürücüsünü güncellemeniz yeterlidir. BIOS güncelleme konusunu bilmiyorum onu araştırmanız gerek ben direkt en son sürüm ile güncelledim. Ve size şunu öneririm. Anakartınızın resmi sitesine girin ve orada destek bölümü var. Oradan anakartınıza ait sürücülerin hepsini bulabilirsiniz. Ona göre chipset, BIOS, ses sürücüleri vs. birçok şeyi güncelleyebilirsiniz.

Merhaba,

Hocam öncelikle evet ekran kartınızın sitesinden girip sürücüsünü güncellemeniz yeterlidir. BIOS güncelleme konusunu bilmiyorum onu araştırmanız gerek ben direkt en son sürüm ile güncelledim. Ve size şunu öneririm. Anakartınızın resmi sitesine girin ve orada destek bölümü var. Oradan anakartınıza ait sürücülerin hepsini bulabilirsiniz. Ona göre chipset, BIOS, ses sürücüleri vs. birçok şeyi güncelleyebilirsiniz.
Chipset işlemci sitesinden güncellenmiyor mu?

Chipset işlemci sitesinden güncellenmiyor mu?
Evet hocam hatta size şöyle atayım fotoğrafını eski bir anakarta sahibim ancak turbo boost uygulamasına kadar herşey var sitesinde. Her anakartın sitesinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum

Screenshot_20200726-052422_Chrome.jpg

Ekran kartının Driver'ını sitesinden indirip kurmamız yeterli mi?
Evet, Windows bazen eski sürümler kurabiliyor, o yüzden üreticinin sitesinden indirmek daha sağlıklı.
AMD Support’dan kendi chipsetimize göre doğru olanı indirdiğimizde anakarttaki her şey güncel mi olur?
Evet, ama ana kart üreticinin sitesindeki sürücüyü de 1 kere kurman iyi olur.
BIOS güncellemelerini sıradan mı yapmak gerekir örneğin: BIOS 40’ken 50'ye geçmek için 42'de yapılmak zorunda mı?
Modelden modele değişir, hangi model ana kartı kullanıyorsun? Eğer bilmiyorsan yeni konu açabilirsin.
Bunların dışında Driver varsa indirilmeli midir ve nereden indirilir?
Ana kartın içindeki diğer bileşenlerin üreticilerine bakarsın ve kendi sitelerinden indirirsin, mesela benim ana kartım B450M S2H, Realtek ses ve Lan var, gidip kendi sitesinden indirdim.

Son olarak, Windows otomatik sürücü güncelleştirmesini kapatabilirsin.

Screenshot_1.png

Evet, Windows bazen eski sürümler kurabiliyor, o yüzden üreticinin sitesinden indirmek daha sağlıklı.

Evet, ama anakart üreticinin sitesindeki sürücüyü de 1 kere kurman iyi olur.

Modelden modele değişir, hangi model ana kartı kullanıyorsun? Eğer bilmiyorsan yeni konu açabilirsin.

Ana kartın içindeki diğer bileşenlerin üreticilerine bakarsın ve kendi sitelerinden indirirsin, mesela benim ana kartım B450M S2H, Realtek ses ve lan var, gidip kendi sitesinden indirdim.

Son olarak, Windows otomatik sürücü güncelleştirmesini kapatabilirsin.

Eki Görüntüle 624190

Hocam peki bir Driver'ın güncelini yüklerken eskisini nasıl kaldıracağız ya da kaldırmak zorunda mıyız? Ve B450M-S2H anakart.

Hayır, üstüne kurabilirsin, sorun olmaz.

Sağ olun hocam içim soğudu bu konulardan korkuyordum ancak eminsiniz değil mi bir Driver varken güncelini kurmak sıkıntı olmaz yani, ancak yer kaplamasın diye silersek nasıl sileriz.
Hayır, üstüne kurabilirsin, sorun olmaz.

Hocam yanlışlıkla bunu en iyi cevap olarak seçtim :D bir üstteki cevabınızı seçecektim kusura bakmayın.
@BİM hocam sizede çok teşekkür ederim.

Hocam peki bir Driver'ın güncelini yüklerken eskisini nasıl kaldıracağız ya da kaldırmak zorunda mıyız? Ve B450M-S2H anakart.
Hocam @Perceival'ında dediği gibi üstüne yüklemeniz sıkıntı olmaz. Ancak aynı bileşenin sürücüsünü güncellerken sıkıntı olmaz. Yani mesela GT 730 ekran kartı yerine RX 550 takarsanız ya da farklı bir kart eski sürücüsünü kaldırıp yenisini kurmalısınız. Ama herhangi bir bileşenin sürücüsünü güncellemek için ekstra kaldırmanıza gerek kalmayacaktır direkt olarak güncelleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı