DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve farklı mavi ekran hataları

memo2ooq

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Yeni bilgisayar topladım ve Windows 10 kurdum, tüm sürücüleri yükledim, güncelleştirdim, BIOS'u güncelledim.
Saatlerce Witcher 3 oynuyorum mavi ekran vermiyor ardından Chrome'a giriyorum internette dolaşıyorum mavi ekran veriyor ve her seferinde farklı hata koduyla veriyor.
Ne yapmalı?

Minidump dosyaları

Hocam tekrardan mavi ekran almaya başladım eskisi gibi üst üste olmuyor fakat yine oluyor.

RAM'leri kit olarak almamıştım aynı, tekli satılan 8 GB'lik RAM'lerden iki tane almıştım ve RAM'ler 3200MHz destekliyor fakat benim anakartım 3200MHz desteklemiyormuş, ama ben Memtest yapmıştım ve XMP'yi de devre dışı bırakmıştım. Sorun bundan olabilir mi?

Bir de arada Chrome'da YouTube'da video izlerken Alt+Tab yapıp başka pencereye geçip geri geldikten sonra video donuyor, beyaz ekran oluyor birkaç saniye sonra geliyor.

yeni minidump dosyaları:

Bu rehberi tekrar uygular mısın?

Ses sürücülerin güncel olsun. Arkadaşım Enes de demiş.

Ekran kartını güncel tut. Enes de demiş zaten.

Bir overclock işlemi varsa kapatın.

Memtest86 testi sonucu sorun çıkmamıştı değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp internet bağlantınızı kesin. Bunlardan önce tabii ki aşağıdaki driverı da indirmelisiniz. En sonunda sistemden driver silinince sistem yeniden başlayacak ve başlayınca bu indirdiğiniz sürücüyü yükleyeceksiniz.

Driver: https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_612_realtekdch_6.0.8945.1.zip

Ayrıca WHQL sürüm bir ekran kartı driverı indirip DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp o WHQL sürücüyü kurmalısınız.

@Enes3078 bu iki entryde ekran kartı güncellemesi hariç dediklerinizi yaptım. Dün ekran kartı sürücüsünü güvenli modda DDU ile kaldırıp en güncel sürüm olan 456.71 - WHQL sürümüne güncellemiştim zaten.

Bu rehberi tekrar uygular mısın?

Ses sürücülerin güncel olsun. Arkadaşım Enes de demiş.

Ekran kartını güncel tut. Enes de demiş zaten.

Bir overclock işlemi varsa kapatın.

Memtest86 testi sonucu sorun çıkmamıştı değil mi?

Rehberi uyguladım, sorun bulunmadı. Ses sürücüsünü kaldırıp @Enes3078'in yazdığını kurdum. Ekran kartım güncel. Overclock yok ama RAM'lerle alakalı şurada dediğim durum var (XMP kapalı).
Memtest'te de hiçbir sorun çıkmamıştı.

Bir daha mavi ekran alırsam minidump dosyalarını paylaşacağım.
İki mavi ekran daha aldım. Son çare olarak tüm driverları kaldırıp anakartın sitesindekileri yüklesem olmazsa Windows'u sıfırlasam düzelir mi acaba?

@Enes3078 @Ted Kaczynski bir mavi ekran daha aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı sistem dosyalarınızın bozuk olduğunu gördüm onarmak için bunu deneyiniz:
Windows kurulumunuzdaki .iso dosyanızı nereden indirdiniz?
@Bora Dere, @Enes3078 ve @Assecreed bu konuda kendileri benden daha bilgili bir de onlar göz atsa daha iyi olabilir.

@Enes3078 bu iki entryde ekran kartı güncellemesi hariç dediklerinizi yaptım. Dün ekran kartı sürücüsünü güvenli modda DDU ile kaldırıp en güncel sürüm olan 456.71 - WHQL sürümüne güncellemiştim zaten.

Rehberi uyguladım, sorun bulunmadı. Ses sürücüsünü kaldırıp @Enes3078'in yazdığını kurdum. Ekran kartım güncel. Overclock yok ama RAM'lerle alakalı şurada dediğim durum var (XMP kapalı).

İki mavi ekran daha aldım. Son çare olarak tüm driverları kaldırıp anakartın sitesindekileri yüklesem olmazsa Windows'u sıfırlasam düzelir mi acaba?

Bana bildiriminiz gelmemişti. Kusura bakmayın lütfen. Onun da üstüne buradaki bir mesajdan da ceza yedim. 1 gün boyunca.

Minidumpta olanları anlamaya çalışarak size yazıyorum. Bir hatam olabilir.

Eğer dediklerimi yaptıysan bir şey değişmediyse. Sistemi formatla diyeceğim artık. Bilemedim ve yapamadım. Yapacak bir şey kalmadı galiba. :(

Tekrar söylüyorum. Lütfen DDU ile Realtek ses sürücülerini en güncel yapmaya çalış. En güncel kesinlikle.

Ekran kartını sürücülerini de güncelle kesinlikle. En günceli olsun. Performans azalıyor, deme yapmaya çalış.

Şimdi ki diyeceklerimi yapmaya çalış. Bunlar önemlidir.

Kısa süre önce Microsoft Office Access 2010 (veya ilgili yazılım) yüklendiyse, yüklemeyi kaldırıp Microsoft Office Access 2010 yazılımını yeniden yüklemeyi deneyin.

Bir Windows güncelleştirmesi yapın.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve chkdsk /f /r bunu yazın., Sonrasında sistemi yeniden başlatın.

Gene CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu kodları yazın:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Çalışmasına kadar bekleyin bittikten. Sonra sistemi yeniden başlatın.

Sizden tekrar sfc/scannow isteyeceğim denemekten zarar gelmez. Yeter ki mavi ekran çözülsün.

Yakın zamanda uyumsuz, hatalı ve benzeri olan bir uygulama indirdiniz mi? Eğer indirdiyseniz kaldırın.

Biraz karışmış olabilir. Dikkatli okuyun ve dikkatli yapınız.

Lütfen dediklerimi yapıp bir sonuç paylaşır mısınız

@memo2ooq
Sonuç nedir?
Sonuç nedir? Lütfen tekrar bakar mısınız buraya.

Son düzenleme:
Bazı sistem dosyalarınızın bozuk olduğunu gördüm onarmak için bunu deneyiniz:
Windows kurulumunuzdaki. ISO dosyanızı nereden indirdiniz?
@Bora Dere, @Enes3078 ve @Assecreed bu konuda kendileri benden daha bilgili bir de onlar göz atsa daha iyi olabilir.

Technopat'tan indirmiştim.

Bana bildiriminiz gelmemişti. Kusura bakmayın lütfen. Onun da üstüne buradaki bir mesajdan da ceza yedim. 1 gün boyunca.

Minidumpta olanları anlamaya çalışarak size yazıyorum. Bir hatam olabilir.

Eğer dediklerimi yaptıysan bir şey değişmediyse. Sistemi formatla diyeceğim artık. Bilemedim ve yapamadım. Yapacak bir şey kalmadı galiba. :(

Tekrar söylüyorum. Lütfen DDU ile Realtek ses sürücülerini en güncel yapmaya çalış. En güncel kesinlikle.

Ekran kartını sürücülerini de güncelle kesinlikle. En günceli olsun. Performans azalıyor, deme yapmaya çalış.

Şimdi ki diyeceklerimi yapmaya çalış. Bunlar önemlidir.

Kısa süre önce Microsoft Office Access 2010 (veya ilgili yazılım) yüklendiyse, yüklemeyi kaldırıp Microsoft Office Access 2010 yazılımını yeniden yüklemeyi deneyin.

Bir Windows güncelleştirmesi yapın.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve chkdsk /F /r bunu yazın. Sonrasında sistemi yeniden başlatın.

Gene CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu kodları yazın:

DISM /Online /cleanup-ımage /checkhealth.
DISM /Online /cleanup-ımage /scanhealth.
DISM /Online /cleanup-ımage /restorehealth.

Çalışmasına kadar bekleyin bittikten. Sonra sistemi yeniden başlatın.

Sizden tekrar sfc/scannow isteyeceğim denemekten zarar gelmez. Yeter ki mavi ekran çözülsün.

Yakın zamanda uyumsuz, hatalı ve benzeri olan bir uygulama indirdiniz mi? Eğer indirdiyseniz kaldırın.

Biraz karışmış olabilir. Dikkatli okuyun ve dikkatli yapınız.

Lütfen dediklerimi yapıp bir sonuç paylaşır mısınız.

@memo2ooq
Sonuç nedir?
Sonuç nedir? Lütfen tekrar bakar mısınız buraya.

Dediklerinizin hepsini tekrar tekrar yaptım, mavi ekran almaya devam edince Technopat'tan indirdiğim Windows 10 ISO dosyasıyla format attım. Güncellemeleri yükledim, en güncel sürücüleri de yükledim, hala mavi ekran almaya devam ediyorum. Üstüne bir XMP kapalı halde kullandığım bilgisayarda yine XMP kapalıyken Memtest yaptım sonuç çıkmadı. Yazılanları da tekrar tekrar uyguladım.

Yalnız Realtek ses sürücüm için Technopat'tan en güncel sürücüyü indirdiğimde sürüm numarası anakartın sitesinden indirdiğim driverin sürüm numarasından eski olduğu için anakartın sitesinden indirdiğimi kurdum.

Formattan sonra aldığım mavi ekranların Minidump'ları.

Ayrıca şimdi tekrardan ses sürücüsünü ve ekran kartı sürücüsünü güvenli modda DDU ile kaldırıp internet kablosunu takmadan en güncellerini yükleyeceğim.(Ses sürücüsünü Technopat'tan yükleyeceğim.)

Ağ sürücülerini güncelleyin. Bunun için anakartınızın kendi sitesinden. LAN bölümünden. Realtek LAN Driver versiyonu [10.038.1118.2019] olanı indirin.

Ses sürücüsü ile alakalı bir sorununuz kalmamış galiba.

Msı Afterburner yazılımını kaldırın. Mavi ekran sorunu geçtikten sonra tekrar yükleyebilirsiniz.

Ekran kartınızı en güncel sürücüleri ile güncelleyin.

"afd.sys" diye bir hata oluşmuş. Onla ilgili fazla bir bilgim yok. O yüzden araştırma içerisindeyim.

Şu an canlı derslerim var. 10 dakika mola aralarında buraya bakacağım.
Dediklerimi yaptınız mı? Sonuç nedir?

@memo2ooq

Son düzenleme:
@memo2ooq bir yöntemde ben vereyim bende işe yaradı işlemcin R5 3600 olduğu için ve sorun benzer olduğu için. Regedit üzerinden burayı bulun; HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\amdppm
Start değerini 4 olarak değiştirin, ve sistemi yeniden başlatmayı unutmayın bu işlemden sonra. @Ted Kaczynski hocam öyle bildirim gelmiyor maalesef ya beni de etiketlemiştin gelmemişti :(.

Geri
Yukarı