DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

myelinxx

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, dizüstü bilgisayarım var. Geçenlerde mavi ekran aldım oyun oynarken ve hata kodu "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" idi. Sonraki günlerde de durduk yere bazı oyunlarda bilgisayarım falan tamamen donmaya başladı, görev yöneticisi açılmadı falan (bilgisayarın ısınmasından dolayı değil, hatta o yüzden Turbo'da bile çalıştırmam işlemciyi). Arkadaş virüs taraması falan yap dedi, yaptım Kaspersky ile ama bir şey yok. Minidump dosya linkini buraya bırakıyorum, sorunun ne olduğunu söylerseniz çok sevinirim.
Minidump dosya linki - Minidump Dosyası

USB portlarına sadece klavye ve mouse takılı kalsın. Bir süreliğine başka cihaz bağlamayın. Çünkü birkaç kez bunun yüzüne mavi ekran almışsınız.

NVIDIA ekran kartı sürücünü DDU ile sil. Ekran kartı sürücü sürümü olarak 466.47 sürümünü kur.

DDU rehberi.

Sürücüyü bulabileceğin yer.

İntel HD Graphics sürücünü güncelle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"DISM" rehberinin ilk 4 adımını uygulayabilirsin.

USB portlarına sadece klavye ve mouse takılı kalsın. Bir süreliğine başka cihaz bağlamayın. Çünkü birkaç kez bunun yüzüne mavi ekran almışsınız.

NVIDIA ekran kartı sürücünü DDU ile sil. Ekran kartı sürücü sürümü olarak 466.47 sürümünü kur.

DDU rehberi.

Sürücüyü bulabileceğin yer.

İntel HD Graphics sürücünü güncelle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"DISM" rehberinin ilk 4 adımını uygulayabilirsin.
466.63 sürümünü indirmişim, 3 Haziran'ın güncellemesiymiş ve 466.47'den daha güncel. Yinede kaldırayım mı?
Kulaklık ve mouse takıyorum sadece, o zaman kulaklığı bir süre takmayım mı?
DISM işlemini sorunsuz hallettim hata çıkmadı.

Son düzenleme:
Olasılık her zaman vardır. Ama direkt sorun anakartta var diyemiyorum. O yüzden biz ilk önce yazılımsal sorunları giderelim. Eğer sorun çözülmezse donanımsal testler yaparız.

Şahsen anakartlık bi

Ek olarak klavye, fare ve kulaklık yazılımı varsa kaldırın.

Olasılık her zaman vardır. Ama direkt sorun anakartta var diyemiyorum. O yüzden biz ilk önce yazılımsal sorunları giderelim. Eğer sorun çözülmezse donanımsal testler yaparız.

Şahsen anakartlık bi

Ek olarak klavye, fare ve kulaklık yazılımı varsa kaldırın.
Benim de anlamadığım şey bu: mavi ekran hataları ayda yılda bir oluyor. Her zaman olsa stabil bir sorun var diyeceğim veya bunları bunları yaptım ama hata hala devam ediyor diyeceğim ama dediğim gibi ayda yılda bir olduğu için çözülüp çözülemediğini çok sonra anlıyorum.. The Forest diye bir oyunda oyun tamamen donup görev yöneticisi bile açılmıyordu bugün oyuna girip tekrar deneyeceğim.. Bu arada 466.47'yi indirdim güvenli modda ekran kartını silip buna çift tıklamam yeterli sanırım?

Çift tıklayarak ne demek istediniz?

DDU ile ekran kartı sürücüsünü sileceksiniz. Sürücüyü buradan bulup 466.47 sürümünü kuracaksınız.

Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşın.
Çok teşekkür ederim.
Çift tıklayarak ne demek istediniz?

DDU ile ekran kartı sürücüsünü sileceksiniz. Sürücüyü buradan bulup 466.47 sürümünü kuracaksınız.

Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşın.
Tekrar aynı hatayı aldım.😞 Yeni minidump dosyasını atıyorum.

Son düzenleme:
Bu sorun genelde Monster notebook kullanan kişilerde oluyor. Gene klavye sınıf sürücüsü sorun çıkartmış gözüküyor.

[CODE title="Hata kodu"]
kd> lmvm kbdclass
start end module name
fffff801`83420000 fffff801`83434000 kbdclass # (pdb symbols) C:\ProgramData\Dbg\sym\kbdclass.pdb\D57039F36E70898559E7A4155D2435C61\kbdclass.pdb
Loaded symbol image file: kbdclass.sys
Mapped memory image file: C:\ProgramData\Dbg\sym\kbdclass.sys\3156654A14000\kbdclass.sys
Image path: \SystemRoot\System32\drivers\kbdclass.sys
Image name: kbdclass.sys
Image was built with /Brepro flag.
Timestamp: 3156654A (This is a reproducible build file hash, not a timestamp)
CheckSum: 0001CE1A
ImageSize: 00014000
File version: 10.0.19041.1030
Product version: 10.0.19041.1030
File flags: 0 (Mask 3F)
File OS: 40004 NT Win32
File type: 3.7 Driver
File date: 00000000.00000000
Translations: 0409.04b0
Information from resource tables:
CompanyName: Microsoft Corporation
ProductName: Microsoft® Windows® Operating System
InternalName: kbdclass.sys
OriginalFilename: kbdclass.sys
ProductVersion: 10.0.19041.1030
FileVersion: 10.0.19041.1030 (WinBuild.160101.0800)
FileDescription: Keyboard Class Driver
LegalCopyright: © Microsoft Corporation. All rights reserved.
[/CODE]

Bu klavye sınıfı sürücüsü neden sorun yaratıyor hiçbir fikrim yok. Klavye ve fare kullanıyorsanız USB çıkışlarını çıkartıp tekrar takın. Windows 10 güncelleştirmesi var ise yapabilirsiniz.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu sfc /scannow girin. %100 olmasını bekleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı