DSL bağlantısı sürekli kopuyor

mustafae01

Hectopat
Bir yıldan fazla bir süredir DSL bağlantım sürekli kopuyor. Bu bazen günde birkaç defa olurken bazen 10 dakikada 15 kere falan oluyor. DSL ışığı sönüyor 10 saniye sonra tekrar yanıyor sonra internet geldikten birkaç saniye sonra tekrar gidiyor ve bu bazen dakikalarca devam ediyor. TurkNet'e belki yüze yakın destek kaydı açmışımdır ama çözemediler ya da çözmek istemiyorlar. Hep aynı şey tekrar tekrar yaşanıyor. Destek kaydı açıyorum 10 dk sonra arıyorlar "hattınızda sık sık kopma yaşandığını görmekteyim, saha ekiplerini yönlendirdik" diyorlar. Sonra bir gün sonra kopmalar geçiyor gibi oluyor sonra yine arıyorlar "saha ekibi sorunun çözüldüğünü bildirdi biz de son 24 saattir (değişiyor süre) bağlantınızda kopma olmadığını görüyoruz sorun düzeldiyse destek kaydını kapatıyoruz." diyorlar bu sefer de. Sonra yarım saat geçmiyor kopmalar tekrar başlıyor.

Bu sorun başlamadan önce 62 Mbps hızda neredeyse hiç sıkıntı olmadan kullanıyordum internetimi sonra bir gün bu sorun başladı ve hiç geçmedi. Bazen çok sık oluyor bazen günlerce bir sıkıntı olmuyor ama özellikle akşamları çok fazla oluyor. Gece saat 12 falan oldu mu internet o kadar sık kopuyor ki ha var ha yok. Bu arada kopma olmadan önce internet bir tuhaflaşıyor. Mesela oyun oynarken paket kaybı uyarısı falan alıyorum sonra belki 10 saniye geçmeden DSL ışığı sönüyor birkaç saniye sonra tekrar yanıyor.

TurkNet sorunu çözemeyince taahhüt yok diye bir de Turkcell'i deneyeyim belki düzelir dedim bu sefer onlar da geldi aynı altyapıdan aynı interneti bağladı. Hatta yeni modem de vermişlerdi ama sorun onda da devam etti. O yüzden sorunun modemde kaynaklandığını düşünmüyorum. Zaten baktım sorun devam ediyor Turkcell'den de direkt aboneliğimi iptal ettirdim tekrar TurkNet'e döndüm. Zaten Turkcell'i kullanmıştım önceden ve hiç memnun değildim hizmetinden o yüzden sorunun devam ettiğini anlayınca direkt iptal ettirdim aboneliği. Zaten sırf acaba farklı bir altyapıdan bağlarlar mı acaba diye Turkcell'e geçmiştim.

Neyse en son destek kaydında sorunun sürekli devam ettiğini yazdım. Zaten o kadar çok destek kaydım var ki eminim TurkNet çağrı merkezindeki çalışanların rehberinde falan kayıtlıdır numaram. Dediler ki "300₺ ücretle evinize ekip gönderelim tesisatı kontrol etsinler.", ben de "tamam yollayın." dedim. Geldi teknik servis kabloyu kontrol etti, modemi kontrol etti, bir de apartmandaki internet kutusuna baktı sonra da "altyapı hızınızı karşılamıyor." dedi. Bence tamamen salladı orada başından savmak için. Zaten ben bu altyapıda aynı hızlarda yıllarca internet hizmeti alıyorum ne oldu da birden altyapı değişti? Neyse dediği gibi 35 Mbps hıza sabitlettirdim interneti başlarda biraz düzeldi gibi oldu sonra sorun tekrar başladı. Son bir ayda sorun yine sık sık tekrarlanmaya başlayınca yine destek kaydı açtım (birkaç kez). En son bir baktım hızım 26 Mbps olarak sabitlenmiş ama sorun asla düzelmedi, hatta hiç fark yok belki artmıştır bile.

Şimdi de sorunu kendim çözmeye çalışıyorum çünkü malum teknik servis ya bir şey bilmiyor ya da umurlarında değilim. İnternette birkaç forumu gezdim herkes SNR margin, CRC ve hat zayıflaması değerlerinden bahsetmiş. Ben de girdim modem arayüzüne hat değerlerime baktım PDF dosyası olarak ekledim sonuçlar bunlar. Şimdi benim derdimin dermanı nedir bilen biri varsa söylesin artık bıktım çünkü. Ne yapayım taşınayım mı (imkansız), kabloları mı değiştireyim ne yapayım söyleyin ya bana. Kusura bakmayın otobiyografi yazar gibi paragraf paragraf yazı yazdım ama 2 yıla yakın oldu düzelmiyor sorun. Şu yazıyı yazarken bile 20 kere falan gitti geldi.

Dosya Ekleri

• modem hat değerleri.pdf
    296,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hat değerlerinizi kontrol ettiğimde, kapasite hızınızın 66 Mbps olduğunu görüyorum. Ancak, aşırı derecede CRC kaybı tespit ettim. Bu durum, telefon kutusundan daire içine giden kabloda eğer ek varsa veya telekoma ait yer altı veya direkten gelen kablolarda oksidasyon oluşmuşsa, bakır kablo nedeniyle zamanla kopmalar meydana gelebilir. Bu durum modeminizde teknik soruna yol açabilir. Ayrıca, adaptörsel problemler veya modemde zamanla oluşan kullanım kaynaklı kopmalar da yaşanabilir.

Bu sorun, operatör değişikliği yapmanız durumunda bile altyapıdaki temel sorunun çözülmeyeceği anlamına gelir.

Farklı modem deneyebilirsiniz. Veya sorun bina içerisinde tesisatınızda ise eksiz bir şekilde dairenize sıfır telefon kablosu çektirmeniz durumunda kopma sorununuz ortadan kalkacaktır.

Öncelikle hat değerlerinizi kontrol ettiğimde, kapasite hızınızın 66 Mbps olduğunu görüyorum. Ancak, aşırı derecede CRC kaybı tespit ettim. Bu durum, telefon kutusundan daire içine giden kabloda eğer ek varsa veya telekoma ait yer altı veya direkten gelen kablolarda oksidasyon oluşmuşsa, bakır kablo nedeniyle zamanla kopmalar meydana gelebilir. Bu durum modeminizde teknik soruna yol açabilir. Ayrıca, adaptörsel problemler veya modemde zamanla oluşan kullanım kaynaklı kopmalar da yaşanabilir.

Bu sorun, operatör değişikliği yapmanız durumunda bile altyapıdaki temel sorunun çözülmeyeceği anlamına gelir.

Farklı modem deneyebilirsiniz. Veya sorun bina içerisinde tesisatınızda ise eksiz bir şekilde dairenize sıfır telefon kablosu çektirmeniz durumunda kopma sorununuz ortadan kalkacaktır.

Pazartesi teknik servis geldi yine. Bu sefer de kabloda ek var deyip kabloyu komple değiştirdi. Gittikten bir saat sonra tekrar başladı kopmalar. Modemde de sıkıntı olmadığını düşünüyorum çünkü daha önce sağlam bir modemle denedim yine kopma vardı ayrıca operatör değiştirdiğimde onların verdiği modemde sorun devam ediyordu. Binadaki kutuda bir problem olabilir mi ya da kabloyu taktıkları yerde?

Sizin sorun ISSde değil altyapıda. Aynı sorunu yaşadım çözene kadar akla karayı seçtim. En son sorunu sokakta buldum. Görsellere bakabilirsiniz.

Özel bir cihazla kabloyu ölcüp (ankastreden) arızayı bulmuşlardı.

Hat değerlerinden zaten sorunlu olduğu görülür.

Pazartesi teknik servis geldi yine. Bu sefer de kabloda ek var deyip kabloyu komple değiştirdi. Gittikten bir saat sonra tekrar başladı kopmalar. Modemde de sıkıntı olmadığını düşünüyorum çünkü daha önce sağlam bir modemle denedim yine kopma vardı ayrıca operatör değiştirdiğimde onların verdiği modemde sorun devam ediyordu. Binadaki kutuda bir problem olabilir mi ya da kabloyu taktıkları yerde?
Bu yazdıklarınızın hepsi gerçekten bana Dejavu:) Sanki benim yaşadıklarımın birebir aynısı. Modem mi değiştirmedim, ankastreden daireye kablo mu çekmemiştim, modemin bütün yazılımlarını denemiştim. Büyük itimal crc hatalarıda baya yüksektir sende. Bende milyonları buluyordu. Şu anda modemim 10 gündür kesintisiz açık ve çok az crc hatası var.

1703003160059.png

Dosya Ekleri

• 3D7DEB62-0FA8-4D43-AC18-824953A2708E.jpg
    3D7DEB62-0FA8-4D43-AC18-824953A2708E.jpg
    286,3 KB · Görüntüleme: 41
  • E5735F8A-CF66-4116-939D-DBA8649AB13A.jpg
    E5735F8A-CF66-4116-939D-DBA8649AB13A.jpg
    285,6 KB · Görüntüleme: 44
  • eski baglanti.jpg
    eski baglanti.jpg
    343,1 KB · Görüntüleme: 37
  • yeni baglanti.jpg
    yeni baglanti.jpg
    284,8 KB · Görüntüleme: 38
  • F7351D29-69A4-4287-9198-A1E4B7BA0ED0.jpg
    F7351D29-69A4-4287-9198-A1E4B7BA0ED0.jpg
    323,3 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Sizin sorun ISS'de değil altyapıda. Aynı sorunu yaşadım çözene kadar akla karayı seçtim. En son sorunu sokakta buldum. Görsellere bbakabilirsiniz.

Özel bir cihazla kabloyu ölcüp (ankastreden) arızayı bulmuşlardı.

Hat değerlerinden zaten sorunlu olduğu görülür.

Son 1 yılda sokağı 2 kere falan komple kazdılar hatta bir seferinde internet kablosunu koparmışlardı tüm mahallenin interneti gitmişti ama karşıda kuzenim oturuyor bina aynı kutu aynı o 50 Mbps sıkıntısız kullanırken ben neden bunu yaşıyorum? Bu arada eskiden onun da interneti 92 Mbps sıkıntısızdı sonra bu kazılardan sonra o da 50'ye düşürmek zorunda kaldı. Eğer dediğin gibi altyapıdansa nasıl düzelecek sorunum kendileri mi yapıyor bu kablo değiştirmeyi yoksa benim mi talep etmem lazım?

Son 1 yılda sokağı 2 kere falan komple kazdılar hatta bir seferinde internet kablosunu koparmışlardı tüm mahallenin interneti gitmişti ama karşıda kuzenim oturuyor bina aynı kutu aynı o 50 Mbps sıkıntısız kullanırken ben neden bunu yaşıyorum? Bu arada eskiden onun da interneti 92 Mbps sıkıntısızdı sonra bu kazılardan sonra o da 50'ye düşürmek zorunda kaldı. Eğer dediğin gibi altyapıdansa nasıl düzelecek sorunum kendileri mi yapıyor bu kablo değiştirmeyi yoksa benim mi talep etmem lazım?
Komşularda sıkıntı yoktu sokakta anket bile yapmıştım:) ey gidi. En sonunda canıma tak etti, ne kadar merci varsa her yere mail yazdım. Inan ulaştırma bakanına bile mail attım, TT CEOsuna Twitterdan, Linkedinden, muhtara dilekçe, beyaz masaya dilekçe, Telekom müdürlüğüne dilekçe, ISSyede arıza kaydı üzerine arıza kaydı. En sonunda geldiler yaptılar. Şu anda altyapım 81 destekliyor, hızım ise 90/20. VDSL 100 Mbps kullanıyorum.

1703003575827.png

Walla sabır işi yapcak birşey yok dersen böyle devam eder. Mecbur harekete geçmelisin. Sene 2023 ama hala bu tür şeylerle uğraşıyoruz maalesef. Yada TTde çalışan birini bulacaksın müdüre yakın, o rica edip hemen halledecekler.

Bugün sabah internet ışığı kırmızı yanıyordu tamamen. Düzelmeyince modemi kapatıp tekrar açtım internet geldi ve sabahtan beri kopma yaşamadım. Önceden milyonları bulan CRC hataları son 5 saatte 2 tane falan. Son 3 gündür falan ekipler çalışıyor diyorlardı galiba kabloları değiştirdiler. Güncel hat değerlerimi aşağıya ekledim yine. Hızımı da tekrar 50'ye sabitlettim biraz deneyeyim sorun tekrar olmazsa konuyu kapatacağım. Umarım düzelmiştir.
Komşularda sıkıntı yoktu sokakta anket bile yapmıştım:) ey gidi. En sonunda canıma tak etti, ne kadar merci varsa her yere mail yazdım. Inan ulaştırma bakanına bile mail attım, TT CEOsuna Twitterdan, Linkedinden, muhtara dilekçe, beyaz masaya dilekçe, Telekom müdürlüğüne dilekçe, ISSyede arıza kaydı üzerine arıza kaydı. En sonunda geldiler yaptılar. Şu anda altyapım 81 destekliyor, hızım ise 90/20. VDSL 100 Mbps kullanıyorum.

Eki Görüntüle 2058316

Walla sabır işi yapcak birşey yok dersen böyle devam eder. Mecbur harekete geçmelisin. Sene 2023 ama hala bu tür şeylerle uğraşıyoruz maalesef. Yada TTde çalışan birini bulacaksın müdüre yakın, o rica edip hemen halledecekler.

Dosya Ekleri

• modem hat değerleri 2.pdf
    281,9 KB · Görüntüleme: 29
Bugün sabah internet ışığı kırmızı yanıyordu tamamen. Düzelmeyince modemi kapatıp tekrar açtım internet geldi ve sabahtan beri kopma yaşamadım. Önceden milyonları bulan CRC hataları son 5 saatte 2 tane falan. Son 3 gündür falan ekipler çalışıyor diyorlardı galiba kabloları değiştirdiler. Güncel hat değerlerimi aşağıya ekledim yine. Hızımı da tekrar 50'ye sabitlettim biraz deneyeyim sorun tekrar olmazsa konuyu kapatacağım. Umarım düzelmiştir.
CRC hatası vermiyorsa sanırım hattı (kabloları) tamir ettiler. Güle güle kullanın. Konuyu cözümlemdi olarak işaretleyebilirsiniz 👍 SNR değerlerin daha iyi durumda ve hat zayıflamasıda daha iyi durumda. Müdahale edildiği bariz belli.

Yeni konular

Geri
Yukarı