DSL değerleri nasıl?

dresden

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sizlere internetim ile ilgili durumu anlatmak istiyorum ve izleyebileceğim yol hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Öncelikle göknet üzerinden yaptığım altyapı sorgulamada sonuçlarım aşağıdaki gibi çıkıyor. VDSL var ancak değerleri yazmıyor. Bitişik binada ve diğer çevre binalarda ise böyle bir sorun yok.

altyapi.png

TurkNet altyapınız olmadığı için hizmet veremiyoruz diyor diğer internet servis sağlayıcıları ise 16Mbps ADSL dışında hizmet veremediklerini belirtiyorlar. Ancak Türk Telekom ile görüştüğümde ise bana altyapımın 35Mbps desteklediğini belirttiler ve ben de mevcutta onu kullanıyorum. Anlayacağınız VDSL hizmeti sadece Türk Telekom'dan alabiliyoruz. Modem arayüzünden DSL hat değerlerime baktığımda ise şöyle bir tablo ile karşılaştım:

dsl.png

Maksimum oranı gördüğümde aklıma altyapımın 100Mbps'ye kadar destekleyip desteklemediği geldi bu sebeple Türk Telekom'u aradım ama bana maksimum 35 desteklediğini ilettiler bu değeri sorduğumda da "o modeminizin desteklediği maksimum hızdır" dediler ancak teknik bilgim çok fazla olmasa da buranın hat değeri olduğunu biliyorum.
Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim? Bununla ilgili ne yapılabilir? Alabileceğim maksimum hıza yakın bir pakete geçebilmek isterdim. Yardımlarınız beni çok mutlu eder. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler.

75 Mbps alabilirsin sorunsuz.

Binandaki diğer dairelerde ne sonuç çıkıyor.
İnternetteki tüm sorgulama sitelerinden binadaki tüm daireleri denedim hepsinde sonuç aynı. Turknet altyapı yok diyor diğerleri 16 mbps üstü vermiyor.

Garip olan da sizin dediğiniz kısım aslında. Değerler alabileceğimi söylese de Türk Telekom aradığımda altyapımın 35'e kadar desteklediğini söylüyor ve uygulama üzerinden başvurduğum bir üst pakete geçiş talebimi reddediyorlar.

En sonunda öyle yapacağım gibi gözüküyor teşekkür ederim yardımın için.

@Dejuf hocam sizin de yorumlarınızı duymak isterim. Kılavuzluk etmeniz beni çok mutlu eder.
Hocam hat değerleri hakkında net bir bilgim olmadığı için forumda daha önce yazılmış olan şu rehbere bakarak karşılaştırma yaptım: Rehber: Modem Hat Değerleri

Bu rehberi baz alırsak hat değerleriniz çok iyi durumda. Modeme gelen maksimum değer 98 Mbps olarak görünüyor. Müşteri temsilcileri teknik detaylar hakkında pek bilgi sahibi değillerdir, onlara çok takılmayın. Önlerindeki ekranda ne yazıyorsa onu söyleyip geçerler.
Hat değerlerinize göre 90 Mbps civarında alabileceğinizi düşünüyorum. En azından 75 çok rahat alırsınız. Çünkü SNR marjı çok iyi durumda ve zayıflama da çok az. Yine de bu hususta daha bilgili arkadaşların yorumlaması daha iyi olur. Çünkü dediğim gibi DSL hat değerleri konusunda pek bilgim yok benim.

Altyapı sorgu sonucuna gelirsek: Muhtemelen bağlı olduğunuz saha dolabında boş VDSL portu kalmadığı için öyle çıkıyor. Çünkü ADSL satırına bakarsak saha dolabına olan mesafenin 140 metre olduğunu görürüz ki bu gayet iyi bir mesafe aslında. 140 metreden tam 98 alamazsanız da dediğim gibi 75'lik bir paketi kaldırabileceğini düşünüyorum hattınızın.

Hocam hat değerleri hakkında net bir bilgim olmadığı için forumda daha önce yazılmış olan şu rehbere bakarak karşılaştırma yaptım: Rehber: Modem Hat Değerleri

Bu rehberi baz alırsak hat değerleriniz çok iyi durumda. Modeme gelen maksimum değer 98 Mbps olarak görünüyor. Müşteri temsilcileri teknik detaylar hakkında pek bilgi sahibi değillerdir, onlara çok takılmayın. Önlerindeki ekranda ne yazıyorsa onu söyleyip geçerler.
Hat değerlerinize göre 90 Mbps civarında alabileceğinizi düşünüyorum. En azından 75 çok rahat alırsınız. Çünkü SNR marjı çok iyi durumda ve zayıflama da çok az. Yine de bu hususta daha bilgili arkadaşların yorumlaması daha iyi olur. Çünkü dediğim gibi DSL hat değerleri konusunda pek bilgim yok benim.

Altyapı sorgu sonucuna gelirsek: Muhtemelen bağlı olduğunuz saha dolabında boş VDSL portu kalmadığı için öyle çıkıyor. Çünkü ADSL satırına bakarsak saha dolabına olan mesafenin 140 metre olduğunu görürüz ki bu gayet iyi bir mesafe aslında. 140 metreden tam 98 alamazsanız da dediğim gibi 75'lik bir paketi kaldırabileceğini düşünüyorum hattınızın.
Çok teşekkür ederim hocam. Kuruluma gelen beyefendiyle de görüşeceğim bu durumu ondan sonra ne yapabiliriz bakacağım. İlgilendiğiniz için tekrar teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı