DSL kablosu

mr.zeemekit

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ankastre kutusu için yaptığım başvuruya istinaden Telekom ekipleri geldi ve kutunun içindeki tüm parçaları sıfırladılar. DSL kablosu da Telekom'un siyah şerit kablosuydu(aynı yeni kabloya yaptıkları gibi ek vardı) fakat kabloyu eksiz kaliteli bir kabloyla değiştirmek istediğim için nexans CAT6 kablo almıştım. Ancak ekipler ben evde yokken geldiği için kabloyu evdekiler aracılığıyla değiştirmişler. Şöyle ki ben eksiz bir şekilde ankastreden gelsin istiyordum ama modeme yakın bir mesafede yine kabloya ek yapmışlar ve böyle daha iyi olduğunu eğer eksiz olursa müşterilerin sorun yaşadığını söylemişler. Bu durum doğru mudur? Sizce ne yapmalıyım? Yak-1 vs alıp bir şey mi yapılır yoksa direkt bu eki söküp kendim RJ11 çakabilir miyim? Hangi durum daha sağlıklıdır?

Bir de buradan bir arkadaş hat değerlerimin 70mbps'i(sınır olarak) rahat kaldıracağını söylemişti ancak TurkNet sadece 16, 35, 50, 75, 100 hızları verebiliyormuş ara bir değer atayamıyorlarmış. Bu yüzden şu anda 75Mbps tanımlı herhangi bir kopma, ping vs yaşamıyorum ancak bu hatalar pkts kısmı haliyle artıp duruyor dün 50binlere ulaşmıştı bir ara internetim gitti geldi ve sıfırlandı şu anda görseldeki değerlere sahibim. Bu hatalar vs. bir sıkıntı yaşatır mı? 50'ye düşmek istemiyorum fakat 70 gibi bir değer de atayamıyorlar.

Dosya Ekleri

• soncat6değerler.png
    soncat6değerler.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 85
  • ekliyenikablo.jpeg
    ekliyenikablo.jpeg
    38,1 KB · Görüntüleme: 83
Arada yaşamış olduğunuz kopma kabloda bulunan ek kaynaklı değildir internet hattı üzerinde az ve sağlıklı ekleme sorun çıkarmaz kaldı ki CAT 6 da kullansanız DSL kablo da kullansanız iki tel kullanmak zorunda kalacaksınız yani CAT ile DSL kablo arası çok büyük bir fark oluşturmayacak kablolarınız ISS tarafından değiştirilmiş ve ankastre değişimi yapılmış bu da bina tesisatı üzerinden alabileceğiniz en yüksek performansı aldığınız anlamına gelir fakat iş sadece bina içi tesisat ile bitmiyor ankastreniz ile port birleşim noktası arasında bulunan tesisat performansı da alabileceğiniz Max akıcı hızı belirler.

Arada yaşamış olduğunuz kopma kabloda bulunan ek kaynaklı değildir internet hattı üzerinde az ve sağlıklı ekleme sorun çıkarmaz kaldı ki CAT 6 da kullansanız DSL kablo da kullansanız iki tel kullanmak zorunda kalacaksınız yani CAT ile DSL kablo arası çok büyük bir fark oluşturmayacak kablolarınız ISS tarafından değiştirilmiş ve ankastre değişimi yapılmış bu da bina tesisatı üzerinden alabileceğiniz en yüksek performansı aldığınız anlamına gelir fakat iş sadece bina içi tesisat ile bitmiyor ankastreniz ile port birleşim noktası arasında bulunan tesisat performansı da alabileceğiniz Max akıcı hızı belirler.
Evet haklısınız zaten o kopmayı bu hata pkts değerlerini sıfırladığı için belirttim. Bu değerler herhangi bir ping veya kopma yaşatmıyor ancak dediğim gibi hata pkts değerleri artıyor örneğin görselde 314 şu an 320 olmuş durumda bu ne gibi sıkıntılar yaratır? Değerlerin artması da muhtemelen 75Mbps tanımlanıp hattımın pek kaldırmamasından ötürü sanırım.

Evet haklısınız zaten o kopmayı bu hata pkts değerlerini sıfırladığı için belirttim. Bu değerler herhangi bir ping veya kopma yaşatmıyor ancak dediğim gibi hata pkts değerleri artıyor örneğin görselde 314 şu an 320 olmuş durumda bu ne gibi sıkıntılar yaratır? Değerlerin artması da muhtemelen 75Mbps tanımlanıp hattımın pek kaldırmamasından ötürü sanırım.

Hatalar hız sebeplidir yüksek ihtimalle fakat hat üzerinde kopma veya ciddi performans dalgalanması yaşanmıyor ise pek önemi yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı