DSL telefon kablosunu çift kat yapma

uguratakan

Kilopat
Yer
visor01 @ istikram.
Daha fazla  
Meslek
Mobil Uygulama Geliştirici
TurkNet 35 Mbps VDSL kullanıyorum saha dolabı ile Türk Telekom'un tahta direğindeki kutusu arası yaklaşık 450-500 metre. Bu direkten benim evime kadar gelen kablo da 150-200 metre kadar tutuyor. Ekteki gibi 4 telli bir kablo bu direkten eve kadar gelen kablo bunların ikisi aktif ikisi yedek olarak tutuluyor sanırsam ben Türk Telekom ekipleri ile görüşsem bu tellerin uçlarını birbirine bağlayarak direkteki porta yerleştirseler ben de diğer iki ucu çift çift bağlasam internetteki hız kaybına bir faydası olur mu?
Evdeki kablonun halini ve şemasını ekte gönderdim. Kafamdaki planı kafanızda canlandırırken kolaylık olsun diye paintte çizerek kırmızı kutu içine aldım.
Bu fikri kafamda oluşturan şey ise fizikteki direnç = özdirenç X iletken boyu / kesit. Formülü.

Dosya Ekleri

• elektrik.jpg
    elektrik.jpg
    73,4 KB · Görüntüleme: 42
  • Adsız.png
    Adsız.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 54
Kablonun ucuna giden kutuya erişim sağlarsanız kendinizde yapabilirsiniz.
Köy yerlerinde veya küçük yerleşke alanlarında direklerdeki Kron'e marka kutulara erişim hakkınız var.
Kendi kablonuzu takip ederek, gerekli ekipmanları ve malzemeyi sağlarsanız yapabilirsiniz.

Kablonun ucuna giden kutuya erişim sağlarsanız kendinizde yapabilirsiniz.
Köy yerlerinde veya küçük yerleşke alanlarında direklerdeki Kron'e marka kutulara erişim hakkınız var.
Kendi kablonuzu takip ederek, gerekli ekipmanları ve malzemeyi sağlarsanız yapabilirsiniz.
Peki faydası olur mu?

Peki faydası olur mu?

Uzun sürelerdir kullanılan ve dış ortamda yüksek sıcaklığa ve kışın dondurucu soğua maruz kalan bir kablodan çok da bir şey beklememek gerek.
Ama eğer yeni bir kabloysa ve fabrika çıkışlı kullandığınız 2 kabloda sorun var ise, diğer kabloda sorunsuz ise fayda sağlayacaktır.
Ama benim tavsiyem, iyi bir internet deneyimi için kaliteli bir kablo alıp mevcuttaki kablo ile değiştirmekten yana olur.
6 kablolu CAT 5 Outdoor'lar için tasarlanmış 1 makara kablo biraz masraflı olur, ama uzunca bir süre (4-6 yıl arası) sizi masraflardan korur.

Geri
Yukarı