DSLR Makine ile Düzgün Fotoğraf Çekemiyorum

JenLedger

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:/Program Files/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Satış Yöneticisi
Merhaba arkadaşlar, bugün Sony A300 DSLR makine aldım ve otomatikteyken bile düzgün fotoğraf çekemiyorum, hep kaydırıyorum. Elim çok titriyor. Bir taktiği var mıdır bu durumun? Enstantene değeri gibi bir şey diyorlar, bulamadım ayarını.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayarlarda 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30... gibi şeyler olması lazım. Ne isimle anılıyor tam bilmiyorum. Onu olabilecek en küçük değere getirmeyi dene. Kendini rahat hissettiğin değeri bulana kadar dene.
İşte onu bi bulabilsem. :D
Bu arada yazmayı unutmuşum, üzerinde makro lens var bunun bir etkisi var mı acaba?

Enstantene değerini 1/30 veya 1/60 ın üstünde tutmaya çalışın, öncelikle kolunuzu dirsekleriniz göğüs kafesinize sabitleyin ve çekim yapmadan önce kısa bir süre önce nefesinizi kısa süreliğine tutun. Ayrıca ışık yeterli değil ise F değerinizi kullandığınız lensin en küçük F değerine kadar çekebilirsiniz (örn. 1.8 / 3.5 gibi) veya biraz ISO verebilirsiniz ancak çok verirseniz görüntü kalitesi düşer bilginize.

Gece olmasının sebebi enstantane değerininin otomatik olarak düşmesidir. Eğer istersen enstantane değerini 1/30 ila 1/60 arasında tutup ISO değerini arttırabilirsin ancak fotoğrafta noise(kumlanma) oluşur.
Iso ayarlayabiliyorum da enstanteneyi bulamadım, senelerdir makine kullanan arkadaşta bulamadı nerede olduğunu... Yok mu ayarı acaba

Ayarlarda 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30... gibi şeyler olması lazım. Ne isimle anılıyor tam bilmiyorum. Onu olabilecek en küçük değere getirmeyi dene. Kendini rahat hissettiğin değeri bulana kadar dene.
En küçük demeyelim de, paydası en büyük değer diyelim. Çoğu makine gece çekiminde çuvallar. Bu nedenle iso değerini arttırmak gerekir. Bu da kaliteyi bozabilir

Kamerada 3 temel ayar vardır; enstantane - diyafram - iso.

Senin fotoğrafların kayık çıkmasının nedeni enstantane hızının düşük olması.

Bu 3 temel ayarla alakalı YouTube ve internette sayısız rehber var. Sana çok faydası dokunacağına eminim. :)

Şimdi gelebildim eve hemen bakacağım. Bu arada AF/MF kısmı, MF'de duruyormuş bende manuel focus'ta. Bunun bi etkisi var mıdır acaba? otomatiğe aldım şimdi ama bu sefer de deneme çekimi yapabileceğim bir ortam yok. Düzelmiş midir acaba?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı