Dual 3070 ve Cooler Master TD500 coil whine

• Konuyu başlatan mngun
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 434

mngun

Kilopat
Daha fazla  
Gaming Gen'den 4 gün önce ASUS Dual OC RTX 3070'li sistem aldım. Ne yazık ki RDR2'ye girdiğimde hem kartta hem de PSU'da coil whine olduğunu fark ettim. Full yük altında oyunlarda aşırı fazla coil whine mevcut. Hem ekran kartında hem de güç kaynağında coil whine olduğu için çok ses çıkıyor. Ekran kartı Full güçte 220W güç harcıyordu. Undervolt yaparak 150W'a kadar indirdim ses az da olsa azaldı fakat hala kafa ütülüyor. 80W'a kadar ve düşük FPS'lerde bir sıkıntı olmuyor fakat güç kullanımı arttığı zaman kasa traktör gibi çalışıyor. Coil whinenin yanında kasanın fanları da yüksek RPM'de çok ses çıkarıyor. Sırf sistem dizdiğim için yeni masa da almıştım ama kasayı masanın üstüne değil altına koymak zorunda kaldım bu yüzden. Güç kaynağı Cooler Master TD500 mesh kasanın kendi güç kaynağı 650W +80 Bronze.

Dahası undervolt yaparken fark ettim ki bilgisayar boştayken güç kaynağından hafif bir tizleme sesi geliyor. Ekran kartını undervolt yapıp 1820 Core MHz'ye sabitledikten sonra veya yük altına sokunca ses kesiliyor. Fakat böyle yapınca da ekran kartı boşta 30W güç tüketiyor 10W yerine. Zaten yük altına girince de coil whine oluşuyor. Bir şeylerin düzgün olmadığı belli ne yapsam bilemiyorum. Belirli bir süre kullansam daha sonra değişim istesem yaparlar mı? Ekran kartı ASUS'un olduğu için belki değişim olabilir ama güç kaynağı kasanın kendi güç kaynağı olduğu için sıkıntı olur mu bilmiyorum. Kargo değişim süreci hiç sevmediğim bir süreç fakat ses artar ve dayanılmaz olursa mecbur yapacağım Gaming gen sıkıntı çıkartıyor mu bu konularda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rahatsız edecek kadar çoksa Gaming gen ile iletişime geçin bence. Undervolt ile olacak iş değil. Hem sistemi yeni almışsın, belki uzun süre kullanacaksın.

Rahatsız edecek kadar çoksa Gaming gen ile iletişime geçin bence. Undervolt ile olacak iş değil. Hem sistemi yeni almışsın, belki uzun süre kullanacaksın.

Kasayı masanın altına koyduğumda sese tahammül edebiliyorum az da olsa ama korkum ileride sesin daha çok artması. Uzun yıllar kullanacağım haliyle. Normalde 3 yıl garanti olduğu yazıyor ama böyle işlemlerin ürünü aldıktan sonraki 15 gün içinde yapılması daha etkili olur mu bilmiyorum açıkçası. Bir süre kullanıp sesin artması durumunda iletişime geçmeyi düşünüyordum. İşlemciye daha yeni hava soğutucu aldım güç kaynağı kasanın kendi PSU'su olduğu için sistemi komple geri isterlerse söküp takmayla uğraşacağım bir de.

Kasayı masanın altına koyduğumda sese tahammül edebiliyorum az da olsa ama korkum ileride sesin daha çok artması. Uzun yıllar kullanacağım haliyle. Normalde 3 yıl garanti olduğu yazıyor ama böyle işlemlerin ürünü aldıktan sonraki 15 gün içinde yapılması daha etkili olur mu bilmiyorum açıkçası. Bir süre kullanıp sesin artması durumunda iletişime geçmeyi düşünüyordum. İşlemciye daha yeni hava soğutucu aldım güç kaynağı kasanın kendi PSU'su olduğu için sistemi komple geri isterlerse söküp takmayla uğraşacağım bir de.
Birkaç gün uğraştırır seni ama değişirlerse rahat edersin. Bence aldığın siteyle bir konuş.

Son durum nedir? Hala aynı şekilde kullanıyor musunuz? Ben de aynı kasayla 3060 Ti kullanıyorum aynı sorun var. Hem ekran kartı hem de PSU ses çıkarıyor.
Ekran kartını da PSU'yu da servise gönderdim değişim yaptım ama yeni gelen ürünlerde de coil whine çıktı maalesef. Bende daha uğraşmıyorum bu şekilde kullanmaya çalışıyorum artık. Coil whineden çok kasadan gelen uğultu sesi rahatsız etmeye başladı kasa fanlarından dolayı sanırım sende de uğultu gibi bir ses çıkıyor mu?

Ekran kartını da PSU'yu da servise gönderdim değişim yaptım ama yeni gelen ürünlerde de coil whine çıktı maalesef. Bende daha uğraşmıyorum bu şekilde kullanmaya çalışıyorum artık. Coil whineden çok kasadan gelen uğultu sesi rahatsız etmeye başladı kasa fanlarından dolayı sanırım sende de uğultu gibi bir ses çıkıyor mu?
9 yıl laptop kullanıp masaüstüne geçince kocaman kasanın sesine alışamadım. Evet uğultu oluyor ama normal mi yoksa değil mi anlayamadım. Kulaklık takınca anlaşılmıyor ama bilgisayarı açık bırakıp indirme yaparken yatağa yattığımda hem PSU'nun cızırtı sesi hem de fan sesi uyumamı engelliyor. Değişim yaptıktan sonra seste azalma oldu mu yoksa aynı mı?

9 yıl laptop kullanıp masaüstüne geçince kocaman kasanın sesine alışamadım. Evet uğultu oluyor ama normal mi yoksa değil mi anlayamadım. Kulaklık takınca anlaşılmıyor ama bilgisayarı açık bırakıp indirme yaparken yatağa yattığımda hem PSU'nun cızırtı sesi hem de fan sesi uyumamı engelliyor. Değişim yaptıktan sonra seste azalma oldu mu yoksa aynı mı?
Hala aynı diyebilirim. Bende de uğultu oluyor anca silikonlu kulak içi kulaklık takarsam duymuyorum. Sende pc boştayken de mi ses geliyor? Benim pc boştayken uğultu sesi geliyor fanlardan o kadar. Yük altına sokunca coil whine sesi gelmeye başlıyor. Undervolt denedin mi hiç sesi %30 oranında azaltıyor tabi bu kadar bile yeterli olmuyor ama yapıcak bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı